Na 12. sjednici Županijske skupštine Splitsko-dalmatinske županije vijećnici su najviše vremena raspravljali o objedinjenim izvješćima o domovima za strarije i nemoće osobe u Makarskoj, Visu i Splitu.
Ravnatelj Doma za starije i nemoćne osobe Split, Ivan Škaričić, kazao je da se ova ustanova suočava sa sve većim troškovima, prvenstveno zbog rasta cijene energenata.
- Da nema stalne podrške Splitsko-dalmatinske županije mogli bi staviti ključ u bravu – kazao je Škaričić.
Naglasio je da se u dogovoru sa županom i nadležnima, a sve u cilju poboljšanja uvjeta boravka u domovima došlo do pretvaranje četverokrevetnih soba u trokrevetne i dvokrevetnih u jednokrevetne. To je dovelo, ističe, do velikog pada u prihodima zbog smanjenja broja dostupnih kreveta za korisnike.
- Korisnici sada imaju puno bolje uvjete u sobama nego do sada, pozivam sve vijećnike da se uvjere u stanje koje sada vlada – istaknuo je.
Kreveti i za korona pozitivne
Također, jedan dio kreveta rezerviran je za korisnike koji su pozitivni na koronavirus.
- Ne možemo dopustiti da i pozitivni korisnici nemaju smješta, oni imaju „rezerviran“ broj kreveta, te ih više ne šaljemo u bolnicu. I to nam je dovelo do pada prihoda – kazao je Škaričić.
Ravnatelj se požalio na problem na problem koji imaju u Starome Gradu. Kaže da ne samo da nemaju dovoljno kapaciteta, nego i ljudstva.
- Osoblje nam mora putovati iz Splita na Hvar, nema drugog rješenja. Moramo platiti smještaj djelatnica što je preko 90 tisuća kuna, a to je i terenski dodatak što je preko 70 tisuća kuna.
Nužna poskupljenja
Također je istaknuo da se značajan iznos odvaja za bolovanja, no naglasio je da općenito izdavanja za zaposlenike čine tek manji dio rashodovne strane ustanove.
- Sve u svemu, iako nikakva odluka o poskupljenju usluge nije donesena, jasno je s obzirom na trenutke cijene naših usluga, morat će doći do poskupljena – zaključio je ravnatelj.
U pojedinačnoj raspravi Mostova Milija Baldić Lukšić pohvalila je rad doma Lovret. „Možda bi časna sestra trebala prezati doma na Zenti s obzirom na to koliko dobro vodi sustav“, kazala je mostovka dodavši da sumnja da na Hvaru nema zainteresiranih za rad u domu u Starom Gradu.
Nerječitiji u raspravi bio je SDP-ovac Joško Markić.
Umjesto novog harača i povećanja cijena za 75%, kvaliteta života korisnika Domova za starije treba biti prioritet socijalne politike
U ovom trenutku u Splitsko-dalmatinskoj županiji 928 osoba koristi usluge javnih Domova za starije u nemoćne. Iako se od strane vladajućih stalno ističe socijalna osjetljivost i najavljuju mjere pomoći putem „fantastičnih“ vladinih mjera, naše umirovljenike očekuje povećanje cijena za skoro 75%.
Najava novih poskupljenja bez poduzimanja aktivnosti kojima bi se pokušalo smanjiti troškove ili na druge načine povećati prihode je znak upitne poslovne sposobnosti dijela ravnatelja Domova te socijalne neosjetljivosti Županije. Uvjeren sam da je svim korisnicima Domova u interesu poboljšanje kvalitete života u njima i spremni su za veća financijska izdvajanja. Ali prije toga treba jasno istaknuti da stanje u Domovima može i mora biti bolje te napraviti plan realizacije.
Higijenski uvjeti
Svjedočimo godinama nedostatku stručnog medicinskog kadra te je potrebno donošenje mjera kojima bi se dale stimulacije i poticaji na plaće zaposlenika, a s ciljem zadržavanja educiranih zaposlenika koji su bitni za optimalnu skrb nepokretnih i/ili dementnih korisnika. Postoje izvješća da su u nekim Domovima higijenski uvjeti ispod potrebnih standarda, da ne postoji organiziranih aktivnosti koje korisnicima mogu poboljšati kvalitetu života, da je stanje okoliša loše i da ih lokalno stanovništvo naziva „čekaonicama smrti“. Sve se to također ogleda i u lošoj formi Izvješća koja ravnatelji podnose Skupštini na način da nema sveobuhvatne analize stanja skrbi korisnika, njihova zadovoljstva uslugama u Domovima i planovima kako novim aktivnostima povećati prihode Doma. Isključivi cilj je prikazati pozitivan poslovni rezultat.
Na primjer, za splitski Dom umirovljenika to je isključivo zasluga „financijskih injekcije“ od skoro 30 milijuna kuna koje dobiju iz matičnog županijskog proračuna te decentraliziranih sredstava. U Izvješću nema ni objašnjenja zašto Dom za starije iz Splita daje 22.000 kn za alkotestove, niti koliko je kreveta nabavljeno za skoro 250.000 kn…
Dom Lovret je razvojem svojim izvaninstitucionalnih usluga napravio iskorak u dobrom smjeru te slično očekujem i od ostalih. Briga za starije i nemoćne je ogledalo socijalne osjetljivosti društva i mora biti prioritet naše politike. Veća financijska opterećenja korisnika uistinu mogu biti potrebna, ali u razumnim granicama te nikad na način da se naše sugrađane lošijeg imovinskog stanja ostavi „na ulici“ i bez potrebne skrbi. Takav ishod bi bio poraz svih nas“, kazao je Markić.
Izjavu o „čekaonicama smrti“ oštro je kritizirao HSP-ov Luka Roguljić.
- Ispod svake časti je govoriti takve ružne stvari, a da se pri tome ne iznesu bilo kakvi dokazi – poručio je Roguljić.
Župan Blaženko Boban spotaknuo je Markiću da je kontradiktoran.
- Kritizirate Županiju, a sami ste rekli koliko je Županija uplatila na račun Doma za starije – kazao je pa nastavio.
- Dužnost mi je i profesionalna, ali i ljudska obilaziti naše domove i uvjeriti se u stanje u njima. Također često obilazim privatne domove. Cijena smještana u našim domovima je do 2500 kn, a tržišne cijene su oko 7000 kuna. Iako su privatni domovi 2-3 puta skuplji odgovorno tvrdim da je usluga u našim domovima i pet puta bolje. Pozivam vas da se uvjerite sami u to što sam rekao – kazao je župan. Dodao je da je poskupljenje cijene doma neminovnost, ali da će socijalni element i podrška županijskog proračuna uvijek biti neupitni.
Vijećnici su podržali izvještaj sa 24 glasa ZA, 9 protiv, a 2 su bila suzdržana.