U utorak, 22. listopada 2024. godine, na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru održat će se Međunarodni znanstveno-stručni simpozij pod nazivom "Stećci u 21. stoljeću: nove spoznaje i mogućnosti interpretacije". Ovaj simpozij organiziraju Filozofski fakultet Sveučilišta u Mostaru, Studij povijesti umjetnosti i Hrvatska akademija za znanost i umjetnost u Bosni i Hercegovini.
Simpozij će biti otvoren za javnost
Cilj simpozija je okupiti 31 uglednog stručnjaka i znanstvenika iz različitih disciplina, koji dolaze iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Srbije i Crne Gore. Sudionici će istraživati i prezentirati aktualne razmišljanja te nove spoznaje o stećcima, srednjovjekovnim nadgrobnim spomenicima koji su postali simbolom kulturne baštine ovog dijela Europe. Tema simpozija obuhvaća širok spektar pristupa, uključujući povijesne, umjetničke, arheološke i etnološke aspekte.
Simpozij će biti otvoren za javnost, a izlaganja će se održavati u predavaonici 23. Programa. Registracija sudionika započinje u 8:00 sati, a svečano otvorenje simpozija predviđeno je za 8:30 sati, uz pozdravne govore organizatora.
Prvi panel započinje u 9:00 sati, a tema će obuhvatiti razne aspekte stećaka, od heraldike do arheoloških istraživanja. Između ostalih, izlaganja će održati Ivan Alduk, Gorčin Dizdar, Magdalena Getaldić i Tino Tomas, koji će predstaviti svoja istraživanja i analize.
Predviđena je rasprava i zaključci
Drugi panel, koji počinje u 12:00 sati, fokusirat će se na očuvanost stećaka u 21. stoljeću, a sudionici će raspraviti i o novootkrivenim stećcima, srednjovjekovnoj kulturno-povijesnoj baštini te decentralizaciji upravljanja nekropolama.
U trećem panelu, koji počinje u 14:30 sati, sudionici će predstaviti svoje istraživačke radove o anatomiji i morfologiji stećaka, digitalnoj animaciji te virtualnim centrima za prezentaciju kulturne baštine.
Na kraju dana, predviđena je rasprava i zaključci, čime će se potaknuti daljnja razmišljanja i suradnje među stručnjacima. Ovaj simpozij predstavlja jedinstvenu priliku za razmjenu znanja i iskustava, te doprinosi očuvanju i valorizaciji stećaka kao važnog dijela kulturne baštine regije.