Stjenice su poharale Francusku i Englesku, a sada su došle i u Split. Radi se o malim, parazitskim kukcima koji se hrane isključivo krvlju toplokrvnih životinja, ostavljajući za sobom nadraženi, crveni osip, a najezda je počela i u jednoj od splitskih zgrada.
Kako doznaje Dalmacija Danas sve je krenulo ima godinu dana kada je jedan stanar iz zgrade pronašao odbačenu fotelju pokraj smeća i dovukao ju doma.
"Nakon par dana su shvatili da je to puno stjenica, počelo ih je gristi i oni su tu fotelju bacili i šutjeli godinu dana o tome. Nisu nikome u neboderu rekli što se dogodilo", kazuje nam predstavnik stanara iz zaražene zgrade.
Pozvan je Cian
Priča je izašla na vidjelo kada se susjeda spomenutog stanara požalila na crvene ubode. Stanari su zatražili dezinsekciju te potom pozvali Cian.
Prva dezinsekcija zgrade se obavila prije nekoliko mjeseci.
"Tri stana su infestirana u našoj zgradi, na prvom katu", kaže nam predstavnik.
U pitanju su tri stana od ukupno 84 jedinice u zgradi, od kojih su dva očišćena i oslobođena od infestacije. Obitelji iz dvaju zahvaćenih stanova su se morale i odseliti zbog provođenja dezinsekcije. Isplatilo se, unatoč torturi jer stjenice su uspješno otklonili iz njihova stana.
Ipak, nastao je problem
Problem je nastao sa trećim stanom čiji vlasnik nije htio odobriti čišćenje svog prostora od stjenica niti je učinio išta da spriječi širenje infestacije.
Svi stanari te zgrade znaju tko je točno osoba koja i dalje prenosi zarazu stjenicama kao ti to da ne želi surađivati.
"Sada je problem s tim stanarom odakle je i krenula cijela priča. On ne može promijeniti svoj krevet niti napustiti svoj stan. Dok on ne odluči da se stan dubinski dezinsekcira i dok ne odluči izbaciti infektivni materijal, ne može nam Cian garantirati sto posto uspješnost", naglašava predstavnik.
Ostatak zgrade je netaknut, ali stanari strahuju. Čak su predložili i financiranje sanacije trećeg stana što je stanar odbio. Nakon te opcije, ostali su nemoćni u daljnjim nastojanjima.
Stanari strahuju jer su nemoćni
"Kontaktirao sam sve moguće službe, Zavod za javno zdravstvo, sanitarnu inspekciju, policiju; svi mi kažu 'mi ne možemo ništa napraviti ako on ne želi' i što ćemo mi sada?", pita se predstavnik stanara.
Kontaktirane službe nemaju ovlasti sanirati situaciju sa stjenicama bez odobrenja stanara koji kako se čini ni ne traži rješenje dok ostali stanari zaražene zgrade iz dana u dan strepe od moguće najezde.
"Izašli smo u javnost kako bi se nešto učinilo po tom pitanju. Taj čovjek uredno izlazi vanka, u doktora, u dućan i tko zna sve gdje. Nije to problem zgrade to je sada problem cijelog grada", zaključuje predstavnik stanara za portal Dalmacija Danas.