Ove nedjelje (30. lipnja) točno u 18 sati možete svjedočiti obaranju Guinessovog rekorda. Naime, Boris Milošić (27) ide u pohod na Guinessov rekord za najdulji hod pod vodom u jednom dahu. Da, dobro ste pročitali, prehodat će bazen nekoliko puta, a sve u jednom dahu. Istu stvar je pokušao i prije četiri godine kada je prohodao 100 metara po dnu bazena Marine Kaštela, a ovoga puta pokušat će prohodati čak 107 metara.
“U pripremama za obaranje Guinnessovog rekorda! Ovu nedjelju (30.06.) u 18 sati, pokušat ću po drugi put u svom životu oboriti Guinnessov Svjetski Rekord za najdalji hod pod vodom u jednom dahu. Prvi put (2020.) pokušao sam postati prvi čovjek kojemu je službeno uspjelo prohodati sto metara pod vodom, no zbog određenih pravila su mi umanjili rekord za 4 metra. Ovaj put, samo da budem na sigurnome (sa pravilima), pokušat ću samo prohodati cijelu bazensku dužinu. U međuvremenu se rekord pomakao na 107 metara udaljenosti. Ajmo srušiti takav rekord!“, napisao je na svom Instagramu Boris.
Pogledajte ovu objavu na Instagramu.
Posljednji put njegov pothvat privukao je milijune gledatelja, čitatelja i slušatelja diljem svijeta, a sigurni smo da će tako biti i ovoga puta. Bazen će biti zatvoren za javnost, no svi zainteresirani moći će pratiti Borisovo hodanje preko live streama.
Razgovarali smo s Borisom o njegovoj novoj avanturi. Otkrio nam je zašto se na ovo odlučio, kao i koliko je vježbe potrebno za ovako nešto.
Trenutni rekord iznosi 107 metara, a drži ga još jedan Hrvat – Vitomir Maričić.
Posljednji put kada je Boris hodao pod vodom, prohodao je željenih 100 metara, no cijela četiri metra su mu – oduzeta. Dogodilo se to zbog pravila.
„Bavim se ronjenjem na dah, a postoje različite discipline. Inače koristimo peraje ili ronimo bez peraja, ne hodamo po dnu bazena, ali ovo je u sklopu Guinessovog rekorda. Inače, s perajama mogu prijeći 270 metara jer je položaj tijela takav da je puno hidrodinamičnije pa se može brže roniti sa manje otpora, ali ovdje je sasvim drugačije. Hodanje pod vodom je teže jer se hoda uspravno i tako se stvara veliki otpor protiv vode cijelim tijelom tako da se ne može postići neke velike brzine. Udaljenost koju ja želim prijeći može se prijeći u 4-5 minuta, dok bih u istom vremenu sa perajama mogao prijeći skoro 300 metara. Inače mogu držati dah 8 i pol minuta. Ove godine sam napravio 270 metara sa monoperajom, a bez peraja ronim preko 200 metara. Ove godine sam postao pobjednik Svjetskih igara u Ateni“, kaže nam Boris.
Zanimalo nas je koliko je potrebno odricanja da bi se čovjek bavio ovim sportom.
„Ne bih rekao da je za bavljenje ronjenjem potrebno puno fizičkog odricanja. Ne treba se trenirati svaki dan po nekoliko sati kao u nekim drugim sportovima, ja recimo treniram tri puta tjedno po 45-60 minuta. Ovdje je mnogo bitniji mentalni sklop, 'mindset'. Potrebno je razviti mindset koji je otporan na stres natjecanja, a mindset koji ti omogućava da ostvariš svoj potencijal kad ti treba je po meni bitnija stvar“, otkriva nam Boris.
Bazen u kojem će u nedjelju roniti je 16 metara širok, a on će hodati – po širini. Naime, bazen je na jednoj strani plići, što je razlog zašto će hodati po širini. Šest puta potrebno je prijeći širinu tog bazena da bi se prešlo 96 metara, dok je sedam prijeđenih širina – 112 metara.
„Odrastao sam u Austriji, a s roditeljima sam provodio praznike u Rogoznici. Sa 8 godina sam se zaljubio u more i otada sam uvijek u moru. Pokušavam uvijek biti pod vodom, nema veze je li u pitanju more ili rijeka ili jezero, kad god vidim neku vodu moram uskočit unutra. Sa 14 godina sam upoznao ronjenje na dah kao sport i pola života se time bavim“, kaže nam Boris.
A zašto se odlučio na obaranje Guinessovog rekorda?
„Zabavno mi je ovo raditi, malo mi je dosadno uvijek raditi iste discipline u bazenu tako da mi je zabavno probat nešto drugo, nešto novo i ljudima je fascinantno zato što mogu vidjeti kako čovjek hoda pod vodom“, kaže nam Boris.