Za vrijeme pandemije virusa Covid-19, koja je uvelike utjecala na okolinu u kojoj djeca rastu i razvijaju se, učitelji Osnovne škole Ivana Lovrića odlučili su "uzeti stvar u svoje ruke" posvetivši se vrijednom projektu – izvannastavnoj aktivnosti Mladi planinari – Leteći medvjedići.
Vratimo li se tako mislima na vrijeme lockdowna i života u četiri zida, bit će nam jasnije što je učiteljicu povijesti i geografije Rozanu Ivković Ćurić, učiteljicu informatike Karlu Radović, učitelja prirode, biologije i kemije Juru Poljaka te učiteljicu fizike i tehničke kulture Andreu Norac potaknulo da naprave korak k boljem za svoje učenike.
- Svjesni situacije u vrijeme pandemije Covid-19 i vidljivosti posljedica zbog zatvaranja škola pa i ograničavanja kretanja koje su učenike dovele do sjedilačkoga načina života, kolege i ja, odlučili smo organizirati izvannastavnu aktivnost Mladih planinara - rekla je Rozana Ivković Ćurić u razgovoru za Dalmaciju Danas.
Asocijalizacija mladih, sve veći problem
Aktivnost "Mladi planinari – Leteći medvjedići" pohađaju učenici od 5. do 8. razreda te jedna učenica 4. razreda OŠ Ivan Lovrić iz Sinja. Do sada su osvojili pet vrhova, a vjerujemo da će brojka s vremenom i rasti.
Učiteljica Ivković, kao dodatni razlog koji ih je potaknuo da oforme aktivnost, navela je i asocijalizaciju mladih odnosno izbjegavanje druženja i bilo kakvih socijalnih kontakata.
- Online nastava, koja je bila jedina moguća u tome trenutku, dovela je do nekontroliranoga korištenja interneta, odnosno tableta i mobitela. Čim nam se ukazao trenutak, formirali smo mješovitu skupinu učenika i osnovali 'Mlade planinare – Leteće medvjediće' - ističe.
Cilj navedenih učitelja je potaknuti učenike na sagledavanje svijeta iz neke druge perspektive i odmak od učestaloga gledanja u mobitele što mladim ljudima sve više postaje bijeg od stvarnosti.
Osim toga, mladim su generacijama željeli pokazati kako su njihovi učitelji nekada živjeli te kako je izgledao život bez mobitela, tableta i računala.
Nastavnici volonteri
Osnovna škola Ivana Lovrića ima četiri voditelja izvannastavnih aktivnosti koja su odlučila ovu izvannastavnu aktivnost provesti volonterski. Njihove satnice su pune, ali su svoje slobodno vrijeme posvetili uistinu hvalevrijednoj aktivnosti na koju bi se trebale ugledati mnoge škole u županiji pa i šire.
Kako nam otkriva Ivković, pandemija koronavirusa i voditelje ove aktivnosti okrenula je planinarskim "vodama". Iako su svi u različitim planinarskim društvima, iz vlastitoga iskustva mogu učenicima ispričati kako ih su ih baš usponi i priroda očuvali usred pandemije i online nastave.
"Nije nam cilj samo osvajati vrhove"
- Cilj je naše aktivnosti planinareći pokazati učenicima ljepote Republike Hrvatske odnosno, upoznati ih s prirodnom i kulturnom baštinom. Dakle, nije nam cilj samo osvajati vrhove. Isto tako, želja nam je da se djeca upoznaju s biljkama, da bliskim kontaktom razvijaju ljubav koja im je važna za podizanje njihove svijesti o važnosti očuvanja prirode - dodaje.
Svjesni teških gospodarskih uvjeta i inflacije, učitelji raspolažu s budžetom od 0 kuna. Do sada su uz pomoć planinarskih društava na području Cetinske krajine, koji su sve odrađivali volonterski, osvojili pet vrhova.
Široki osmijeh i zahvalna srca
U usponima i osvajanju vrhova, učenicima i učiteljima pomažu suradnici iz Planinarskog društva Svilaja, koji su njihovo matično PD, a ujedno je to i drugo osnovano društvo u Hrvatskoj koje je nedavno proslavilo 100. godišnjicu osnutka. Organizirali su im uspon na Svilaju, Visoku i posjet NP Paklenica. Na usponu na Maglaj uz učenike su bili vodiči iz PD Sveti Jakov, Bitelić, a za sigurnost učenika i učitelja na usponu na Glavaš pobrinuli su se vodiči iz PD Kamešnica, Otok. Nakon Glavaša, učenici su se penjali na Paklenicu uz stručno vodstvo Zorana Veića. Zauzvrat planinarska društva od učenika i učitelja dobiju široki osmijeh i zahvalna srca.
Na organiziranim planinarskim turama učenici od vanjskih suradnika njihovih učitelja, koji također podučavaju učenike volonterski, uče o prirodnoj i kulturnoj baštini. Zaista, prava životna škola.
- Imali smo predavanja o gljivama, pa potom i o povijesnim bitkama i Domovinskom ratu. Cilj nam je uz planinarenje upoznati ih s važnim stvarima iz povijesti, geografije, informatike i fizike, odnosno naučiti ih kako koristiti različite aplikacije za orijentaciju, kako primijeniti fiziku u prirodi itd. - priča nam Ivković-Ćurić.
Za kraj im možemo poželjeti još mnogo avantura i uspona, kao i osvojenih vrhova.