NATO je u petak priopćio da će pojačati svoju prisutnost u Baltičkom moru nakon navodne ovotjedne sabotaže podmorskog električnog kabela i četiri internetske linije, dok je članica saveza Estonija pokrenula pomorsku operaciju za čuvanje paralelne električne veze, prenosi Reuters.
Finska je u četvrtak zaplijenila brod koji je prevozio rusku naftu zbog sumnje da je brod izazvao prekid podvodnog energetskog kabela Estlink 2 koji ga povezuje s Estonijom i optičkim linijama, a u petak je rekla da je zatražila podršku od NATO-a.
Zemlje Baltičkog mora u stanju su visoke pripravnosti zbog sabotaže nakon niza prekida rada električnih kabela, telekomunikacijskih veza i plinovoda otkako je Rusija napala Ukrajinu 2022., iako je podmorska oprema također izložena kvarovima i nesrećama.
"Dogovorili smo se s Estonijom, a također smo priopćili glavnom tajniku NATO-a Marku Rutteu, da je naša želja imati jaču prisutnost NATO-a", rekao je finski predsjednik Alexander Stubb na konferenciji za novinare.
Rutte je rekao da je razgovarao sa Stubbom o istrazi koju vodi Finska, izražavajući svoju podršku.
"NATO će pojačati svoju vojnu prisutnost u Baltičkom moru", napisao je Rutte na platformi društvenih medija X, ne navodeći pojedinosti.
Odbio dati pojedinosti
Dužnosnik NATO-a odbio je dati pojedinosti o određenim rasporedima.
"U ovom trenutku sve što mogu reći je da se pripremaju opcije za pojačanu vojnu prisutnost", rekao je visoki europski diplomat.
Švedska obalna straža rekla je u priopćenju da je pojačala nadzor nad brodskim prometom kako bi zaštitila kritične podmorske instalacije, raspoređujući zrakoplove i plovila uz koordinaciju sa švedskom mornaricom i drugim nacijama.
Kremlj je u petak rekao da finska zapljena broda koji je prevozio rusku naftu nije zabrinjavajuća za Moskvu. U prošlosti je Rusija zanijekala umiješanost u bilo koji incident na baltičkoj infrastrukturi.
Estonija je priopćila da je njena mornarica raspoređena da čuva još uvijek operativni podmorski kabel Estlink 1.
"Ako postoji prijetnja kritičnoj podmorskoj infrastrukturi u našoj regiji, također će biti odgovora", rekao je estonski ministar vanjskih poslova Margus Tsahkna na X.
Tsahkna je u četvrtak rekao da su štete na podvodnim instalacijama u regiji sada postale toliko učestale da je teško vjerovati da su sve uzrokovane nesrećama ili lošim pomorskim sposobnostima.
Incidenti naglašavaju potrebu ažuriranja stoljećima starog pomorskog zakona kako bi se izričito zabranila šteta podvodnoj infrastrukturi, rekao je estonski ministar pravosuđa za Reuters u petak.
Ispad od 658 megavata (MW) Estlink 2 započeo je u srijedu u podne po lokalnom vremenu, ostavljajući samo 358 MW Estlink 1 koji povezuje Finsku i Estoniju, rekli su operateri električne mreže tih zemalja. Finski istražitelji vjeruju da je zaplijenjeni brod - plovilo registrirano na Cookovom otoku nazvano Eagle S - možda prouzročio štetu povlačeći svoje sidro duž morskog dna, što je jedan od nekoliko takvih incidenata u posljednjih nekoliko godina.