Mnogi Hrvati danas će, 6. siječnja, a mnogi to povezuju s odbijanjem slavljenja "srpskog Božića". No, što zapravo kažu tradicija i vjerski običaji?
Božićni ciklus dijeli se na dva dijela:
- Došašće (advent): traje od prve nedjelje došašća do badnjeg dana
- Božićno vrijeme: započinje na badnju večer (24. prosinca) i traje sve do nedjelje nakon blagdana bogojavljenja (krštenje gospodinovo)
Trajanje božićnog vremena varira od godine do godine. Ove godine ono traje od 24. prosinca do 12. siječnja. Bor bi dakle trebalo raskititi tek u nedjelju, 12.1.2025.
Predrasude i kompleksi: razbijanje mitova o "srpskom božiću"
Unatoč vjerskim običajima, u praksi često nailazimo na predrasude. Još 2011. godine, splitska župa svetog Josipa s Mertojaka istaknula je problem vjerske netrpeljivosti vezane uz raskićivanje bora.
"Mnogi katolici u Hrvatskoj, nažalost, osjećaju potrebu ukloniti bor do 6. siječnja, kako bi se 'distancirali' od pravoslavnog božića, koji se slavi po julijanskom kalendaru", naveli su tada iz župe.
"Čak i danas, ako imate bor koji svijetli na pravoslavni božić, neki će to smatrati 'problemom'. To nije ništa drugo nego izraz najniže vrste vjerske netrpeljivosti", dodali su.
Kada ukloniti božićni bor?
Iz župe svetog Josipa poručuju kako božićno drvce može ostati u domu i nakon blagdana sveta tri kralja. U nekim tradicijama, poput poljske, božićni ukrasi ostaju sve do svijećnice, 2. veljače.
"Poštujmo svoje običaje i vjeru, bez potrebe da se udaljavamo od tradicije samo kako bismo pokazali netrpeljivost prema drugima", poručili su iz župe.
Što možemo naučiti?
Božić je vrijeme zajedništva, ljubavi i mira. Bilo da raskitite bor 6. siječnja ili ga ostavite do veljače, važno je da to radite iz poštovanja prema svojoj vjeri i obiteljskim običajima, a ne iz animoziteta prema drugima.
Neka duh božića traje u vašem domu koliko god želite, ali i u srcima – cijele godine!