Prokultura – Opservatorij kulturnih politika i njezino kulturno kreativno središte u Splitu, Kuća jezika i kulture Peristil powered by OTP ovom prigodom najavljuje izložbu mlade akademske slikarice Natalije Borčić Peuc.
Za razliku od prvog gostovanja kada smo umjetnicu predstavili uz predstavljanje knjige legendi, kao vrsnu ilustratoricu, ovaj put Natalia dolazi cjelovita: ona i njezin otok Vis, predstavljeni u velikim formatima, prikazujući sve najvažnije plaže otoka: Zoglov, Duboka, Srebarna, Smokova, Grandovac, Bili bok, Stiniva, Pritišćina, Stončica i Kamenice.
O izložbi sama umjetnica kaže:
„Ovim slikama portretiram svoj zavičaj, otok Vis, mjesto na kojem sam odrasla i koji me je uvelike odredio. Ono po čemu je ovaj ciklus slika drukčiji od mojih prijašnjih je da pejzaže slikam novim načinom, svojevrsnim dripping-om i prolijevanjem boja, prskanjem bojom u različitim smjerovima i pod različitim kutovima, eksperimentirajući također, kroz proces izvedbe, s različitim tehnikama. Ciklus slika nosi naziv po najpoznatijoj i geografski najspecifičnijoj plaži Stinivi.“
Pišući osvrt o predstavljenim djelima Iva Körbler ističe:
„Prikazi morskog pejzaža nisu rijetkost u hrvatskom modernom i suvremenom slikarstvu, i upravo ta iznimna tradicija maritimnih slikâ obvezuje današnje mlade umjetnike, može im biti izazov i teret. Međutim, u slučaju Natalie Borčić morski su prizori integralni dio njezina zavičajnog identiteta, materija koja je za nju prirodna poput disanja…Njezini pejzaži nisu samo lijepo hvatanje i bilježenje prirode, gdje se i slikar i promatrač zadržavaju na površini motiva / prizora, s jasno osjetnom distancom doživljajnog iskustva. Te nas slike uvlače u sebe poput živih organizama, a korištene tehnike slikanja uspješno potenciraju totalni organski preslik prirode: more, morska vegetacija i stijene kao da se prelijevaju izvan okvira slike. I umjetnica i promatrač u poziciji su da se u potpunosti poistovjete i stope s prizorom viških plaža.“
Natalia Borčić Peuc, rođena 1989. god. na otoku Visu. Diplomirala je na Akademiji likovnih umjetnosti u Zagrebu 2013. godine u klasi profesora Matka Vekića. Obogaćena međunarodnim iskustvima (Erasmus boravak u Budimpešti), dobitnica je nagrade Dekana i Studentskog vijeća za postignuća 2011./2012. Nakon studija osmislila je umjetnički projekt „U trećoj brzini“ kroz kojeg vodi likovne i literarne radionice u Domovima za starije i nemoćne diljem Hrvatske. Ilustrirala je legende otoka Visa te povijest grada kroz ciklus murala. U svom radu bavi se ljudskim tijelom kroz kojeg propituje vlastitu, ali i općenito žensku kulturu u svrhu pronalaska afirmativnog stava prema često zanemarenim ženskim atributima.
Također, svojim radovima propituje kulturu turizma i čovjekovu potrebu za putovanjem. Zajednička nit njezinih radova mogla bi se sažeti u propitivanju otuđenosti od vlastite biti i/ili otuđenosti drugih te potrebe za pripadanjem.
Članica je HDLU-a i HZSU-a. Živi i radi na relaciji Zagreb-Vis.