U petak navečer oko 22 sata polarna svjetlost (aurora borealis) bila je vidljiva i iz Dalmacije. Ova predivna i iznimno rijetka pojava vidi se iz naših predjela na sjevernom horizontu, a primili smo fotografije iz svih krajeva Dalmacije.
Pojava je bila najintenzivnija malo iza 22 sata, no bila je vidljiva sljedećih sat vremena.
Aurora borealis rezultat je nekoliko sunčevih baklji koje su bile uperene prema Zemlji što je uzrokovalo prvu u nizu geomagnetskih oluja. Još veća sunčeva aktivnost očekuje se u noći sa subote na nedjelju. Iako nema garancija, pojava bi mogla biti još vidljivija nego nedavna.
Polarna svjetlost redovito se javlja nad polarnim područjima, no za vrijeme najjačih geomagnetskih oluja pojave se i u južnim geografskim područjima. Iz Sredozemlja se uglavnom može vidjeti crvenkasta do ljubičasta svjetlost, a ona zelena sjevernije od nas.
Donosimo vam galeriju iz Splita i Žrnovnice.
Split, foto: Goran Leš
Split i Klis, foto: Eddy Meštrović
Žrnovnica, foto: Rade Popadić
Sunce je na vrhuncu svoje aktivnosti, a stručnjaci stranice Space Weather objavili su da je na cijeloj Zemlji u tijeku snažna geomagnetska oluja.
Naime, izražena sunčeva aktivnost uočava se na području koje je nazvano pjega AR3664, a upravo je to područje rezultiralo s nekoliko sunčevih baklji i geomagnetskih oluja od kojih je prava od šest stigla do Zemljine atmosfere u petak u ranu večer po našem vremenu.
Sunčeva baklja je velika erupcija magnetizirane plazme iz vanjske atmosfere Sunca, ili korone, koja se širi prema vani u međuplanetarni prostor te je jedno od glavnih prolaznih obilježja Sunca.
"Prvi od šest izboja koji je prema Zemlji izbacila golema sunčeva pjega AR3664 upravo je udario u magnetsko polje našeg planeta. Udar koji je zabilježen 10. svibnja u 16:45 UTC potresao je magnetometre diljem svijeta (npr., 108 nT u Boulderu, Colorado) i pokrenuo ozbiljnu (G4-klase) geomagnetsku oluju. Oluja je trenutno u tijeku. Očekuje se dolazak daljnjih izboja sa Sunca, a njihov dolazak mogao bi produžiti oluju sve do vikenda", glasila je prva obavijest dana nakon koje je stigla i nova.
"Broj CME-ova koji idu prema Zemlji i dalje raste. Ukupno ih je sada šest nakon jutrošnje baklje klase X3.9 iz golemog sunčevog pjega AR3664. Svih šest olujnih izboja zabilježeno je u ovom vremenskom isječku s Opservatorija za sunčevu i heliosferski promatranje (SOHO)", stoji na stranici Space Weather.
Jačina ove oluje klasificirana je s "G4" od mogućih 5, a očekuje se da će ponegdje izazvati probleme s energetskim sustavima, svemirskim letjelicama, satelitima i radio frekvencijama. Ovo je prva geomagnetska oluja jačine G4 od 2005. godine, a očekuje se da će trajati čak do 13. svibnja.
Nastala je zbog kumulativnog učinka šest erupcija na površini Sunca koje su se dogodile posljednjih dana.
Geomagnetska oluja ekstremne jačine G5 posljednji put je zabilježena u listopadu 2003. godine te je uzrokovala nestanke struje u Švedskoj i oštećenja na transformatorima struje u Južnoj Africi.