Sinjanin Antonio Kulaš dugogodišnji je bivši natjecatelj sporta kickboxinga u kojem je osvojio međunarodna odličja europskog i internacionalnog prvaka. Nastupao je u amaterskom i profesionalnom kickboxingu te tajlandskom boksu, a bio je i dvostruki europski prvak u karateu u kojem mu je jedino nedostajao crni pojas. Bivši je profesionalni vojnik sa diplomom trenera kickboxinga i instruktora funkcionalnog fitnesa, te danas ima svoj Kickboxing klub Kula koji broji 120 članova.
Zbog ozljeda, ali i iz drugih razloga, u 21. je godini odlučio otvoriti svoj klub Kula koji je s radom počeo 2013. godine. U klubu je okupio dvadesetak istomišljenika koji su u seniorskim konkurencijama ostvarivali dobre rezultate. S vremenom je sve više mladih dolazilo u klub, pa su tako danas nakon 12 godina rada proširili djelatnost.
Od 6 do 66
- Prvo su na treninge krenula djeca, zatim njihovi roditelji. Trenutno u klubu imamo raspon godina od 6 do 66. Radimo doslovno sve, od transformacijskih programa kroz reguliranje prehrane za članove preko individualnih treninga do funkcionalnih i kickboxing grupnih treninga. Posvećeni smo svakom članu kojem pristupamo na individualan način.
Svaki član popunjava Inicijalni upitnik da imamo uvid u njegovo trenutno stanje i okolnosti, zatim radimo analize sastava tijela, posturalnu i strukturalnu analizu, te testiranje sposobnosti poput jakosti, izdržljivosti i mobilnosti kako bi imali što bolji uvid u početno stanje osobe. Kreiramo realne individualne ciljeve, te na kraju svakog tromjesečja ponavljamo testiranja i radimo evidenciju i pratimo napredak kroz proces.
Antonio kaže da najviše članova u klubu ima od 6 do 18 godina. Takvih je pedesetak. Klub Kula je punopravni član hrvatskog Kickboxing saveza i zajednice Sportske udruge grada Sinja. Rade dosta projekata na temu zdravlja, poticanja građana na aktivan život i djece na uključivanje u sport kickboxing, a apliciraju i na razne natječaje.
U Kuli se trude što više mladih uvesti u Kickboxing sport, a da imaju brojne zainteresirane dokazuje i činjenica da je među njima trenutno petnaest natjecatelja koji su startali u pripremama za nadolazeću natjecateljsku sezonu. Antonio objašnjava kako taj sport ima sedam disciplina koje mogu trenirati osobe od 5. do 50. godine. Postoje mekane i tvrde discipline među kojima su one koje se provode bez jakih udaraca i sa zaštitnom opremom, dok su ostale discipline nešto malo "žešće".
Sinjani, ali i stanovnici brojnih okolnih mjesta, Kickboxing u Kuli treniraju na dvije lokacije. Prva je u privatnom prostoru kuće u kojoj Antonio živi sa suprugom i dvoje djece gdje radi sa poluindividualnim grupama, te individualnim klijentima, dok je druga lokacija atomsko sklonište gradske Sportske dvorane Ivice Iće Glavana, a u klubu ne radi upise za nove članove već dvije godine. Većinom se članovi upisuju preko preporuke ukoliko se ukaže neko slobodno mjesto.
Njegov put do kickboxinga je krajnje zanimljiv. Kako i sam kaže otac mu je bio pripadnik Specijalne policije od kojeg je crpio sve navike redovnog treniranja. Iako je jedno vrijeme trenirao nogomet osvijestio je da mu kao individualcu bolje odgovara sport u kojem neće trebati ovisiti o drugima već samo o sebi. Zato se odlučio za karate u kojem je tijekom 11 godina treniranja dosegnuo do plavog pojasa što je zapravo priprema za crni pojas ostvarivši vrijedne rezultate. Veliku podršku mu je u karijeri pružala i tadašnja djevojka, a današnja supruga, koja je čak i od njega više vjerovala da će jednom živjeti od svog sporta, i da će karijeru graditi kao trener.
Uspjeh zagarantiran uz reguliranu prehranu i redovite treninge
S obzirom da je u djetinjstvu konstantno pratio borbe Mirka Filipovića, a i kickboxing je u to vrijeme bio "boom", odlučio se upravo za taj sport u kojem je prošao sve discipline, pa i tajlandski boks. Značajnija medalja koju je osvojio je bio Europski kup u Sarajevu gdje je postao vlasnik srebrne medalje, a borio se sa Ahmedom Krnićem koji je danas jedan od najboljih boraca. Antonio je 2008. godine proglašen i za najboljeg sportaša grada Sinja.
- Sada sam trener i imam puno veće ambicije. Vjerujem da ću imati i bolje rezultate. Ove godine je naš klub bio na devet turnira na kojima smo osvojili 25 medalja, a nastupila su tri seniora, četiri juniora i troje starijih kadeta. Već sada za sljedeću godinu imamo 15 natjecatelja koji kreću s pripremama iako uvijek imamo i dvi-tri rezerve ukoliko nešto iskrsne. Cilj mi je ove godine realizirati veliki projekt koji uključuje stotinu djece na kojeg ću aplicirati sa svojim partnerima i stručnim suradnicima iz područja kineziologije, fizioterapije, predškolskog odgoja te psihologije. U novoj godini naglasak i još veći fokus stavljamo na rad sa djecom i mladima kroz sustav natjecanja i trenažne procese, kao i projekte koji uključuju isto.
Izgleda kako je u Hrvatskoj kickboxing jako voljen jer, prisjetio se Antonio, kada je 2013. godine pokrenuo svoj klub tada su bili 65. klub u zemlji, a danas ih je ukupno 250-ak. Uvjerava da taj sport ima dosta podrške u Hrvatskoj, da se sa sportašima kvalitetno radi i usmjerava mlade borce da ostanu u klubovima gdje će podučavati mlađe generacije. Naglašava kako je uspjeh zagarantiran uz reguliranu prehranu i redovite treninge, a psihološki pristup svakom sportašu je nešto što ga dodatno nadograđuje.
- Konkretno sa svojim mlađim članovima dosta pričam, uz to se družimo van treninga. Želim da se osjećaju sigurno i da vjeruju u moje znanje i iskustvo koje imam kao i proces koji radim. Prošle sam sezone 24 vikenda bio van kuće i dijelio s njima sobu. Mi smo kao obitelj i oni vrlo dobro znaju da se neke stvari moraju odraditi da bi se ostvarili nekakvi rezultati. Rad je jedini siguran parametar koji daje rezultate. Uz to će im pomoći u svakodnevnom životu.
Životni moto mu je: "Pazi na sitnice, velike su to stvari". Antonio Kulaš je novi kolumnist Dalmacije Danas, a njegove fitness savjete moći ćete čitati na tjednoj bazi.