Istočni dijelovi grada Splita; Žrnovnica i Donje Sitno, te dio Podstrane, već danima za piće ne mogu koristiti vodu iz vodovoda. Prve obilnije oborine nakon katastrofalnog srpanjskog požara prvo su u crno obojile rijeku Žrnovnicu nizvodno od izvora, a samo dan nakon toga zagađen je i sam izvor, što je uzrokovalo kontaminaciju vode za piće u žrnovačkom vodovodu.
"Vodovod i kanalizacija" i Nastavni zavod za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije (Higijenski) od tada svakodnevno vrše uzorkovanje vode u Žrnovnici i dnevno šalju javna priopćenja o stanju vode u žrnovačkom vodovodu, a u Žrnovnicu, Korešnicu i Donje šalju se cisterne s pitkom vodom i vodospreme.
Mikobiološka neispravnost
Nova loša vijest za Žrnovčane objavljena je u četvrtak. Nakon što je prethodnih dana utvrđeno da je voda bila kemijski neispravna, prvi rezultati mikrobiologije uzoraka uzetih dana 12. i 13. rujna 2017. godine iz vodoopskrbnog sustava Žrnovnice pokazuju da voda mikrobiološki nije ispravna za piće.
Po našim saznanjima iz pouzdanih izvora, u današnjim uzorcima vode ima dovoljna količina rezidualnog klora u vodi, ali iz mikrobioloških razloga, voda do daljnjega nije za upotrebu.
Mjera zabrane korištenja vode za piće iz vodoopskrbnog sustava Žrnovnice ostaje na snazi do daljnjega.
Brza reakcija VIK-a
Prošetali smo podmosorskim mjestom oko 17 sati i neugodno se iznenadili da su vodospremnici i u centru Žrnovnice i u centru Korešnice bili prazni. Stanovnici su bili prisiljeni kupovati pitku vodu u trgovinama. U lokalnom Konzumu je bilo nestalo boca od litre i više, pa su se kupovale bočice od pola litre po cijeni od 5 i pol kuna.
O tome smo obavijestili Vodovod i kanalizaciju koji su momentalno reagirali i poslali cisterne i nove vodospremnike.
- Sada se u centru Žrnovnice nalaze dva vodospremnika, dva su na Korešnici i jedan u Donje Sitnom - kazala nam je glasnogovornica VIK-a Danijela Pranić.
Jedni piju vodu, drugi strahuju
U Žrnovnici vlada nervoza zbog stanja s vodom. Nenaviknuti na ovakvu situaciju, Žrnovčani se ponovno pitaju kada će im se Grad Split smilovati i napraviti i kanalizaciju i vodovod, a mjestom kruže različite priče o vodi. Dok jedan dio stanovništva vjeruje da je cijela priča medijski prenapuhana, pa čak nam otvoreno govore da piju vodu bez obzira na zabranu, drugi dio stanovništva vrlo je oprezan i ne pada im na pamet kršiti upute Higijenskog zavoda.
U međuvremenu smo razgovarali s dvije stanovnice koje vjeruju da su se razboljele jer su danas pile vodu iz vodovoda. Jedna je pila vodu u samoj Žrnovnici, a druga u Strožancu koji dijelom također koristi vodu s izvora Žrnovnice.
- Sve moguće želučane tegobe imam. Mogu reći da sam na prisilnoj dijeti cijeli dan. Jutros, dok sam se tuširala, popila sam nešto vode jer sam još pospana potpuno zaboravila da voda nije za piće. Samo pola sata nakon toga krenuli su bolovi u stomaku. Ali to nije sve. Voda u mojoj mašini za pranje robe izgleda kao da perem ručnike s Bačvica. Samo pijesak - kazuje nam Ana (35) iz Strožanca.
Gotovo identičnu priču priča nam Marija (60) iz Žrnovnice, s tim da se za razliku od Ane, njeno zdravstveno stanje do večeri popravilo.
Obje su imale ili imaju iste simptome: proljev, mučninu i povraćanje.
Petrić: Ni slučajno prati zube ako voda nije čista
Zbog novog razvoja situacije u Žrnovnici, kontaktirali smo Ivu Petrića, šefa epidemiološke službe na Nastavnom zavodu za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije.
Prvo smo ga upitali očekuje li stabilizaciju stanja sljedećih dana.
- Ne možemo predvidjeti što će biti u danima koji dolaze. Analiziramo vodu iz dana u dan i obavještavamo stanovništvo o tome kakvo je najnovije stanje. Najnoviji rezultati govore da voda mikrobiološki nije dobra, a to jasno govori da ta voda nije za piće. Kemijske analize su dugotrajnije i dulje te moramo čekati analize iz Zagreba. I po pitanju kemijske analize, zagađenje je moguće s obzirom na to da je tu golema opožarena površina. Zbog izgaranja svega i svačega moguće da su se stvorili različiti spojevi koji mogu dospjeti u vodu i učinili je nepitkom.
Tu priroda radi svoje. Mi kod bakteriološkog zagađenja možemo kondicirati tu vodu kloriranjem, prokuhavanjem eventualno, no kod kemijskog zagađenja ne možemo puno napraviti.
Kloriranje nije bezopasno?
- Tako je. I to ima "svoje". Moramo obavljati kontrole svakodnevno i iz dana u dan obavještavati stanovništvo o posljednjem stanju.
Mnogo ljudi iz Žrnovnice nas pita: smiju li prati zube u ovakvoj vodi, smiju li koristiti prokuhanu vodu i smiju li se tuširati u njoj.
- Pitanja su problematična. Pranje zubi dolazi u obzir samo s čistom vodom. S obzirom na stanje vode u Žrnovnici, pranje zubi također ne dolazi u obzir.
Prokuhavanje vode rješava mikrobiologiju. Nažalost, ne rješava kemiju. Tako da prokuhana voda i dalje nije za piće! Dakle ni kava, ni ručak s vodom iz vodovoda ne dolaze u obzir!
Što se tiče tuširanja, voda u bojleru prolazi termičku obradu i to rješava mikrobiologiju, ali ne i kemiju! Ako se radi o odrasloj, zdravoj osobi bez ranica na tijelu i bez alergije, "ajde, ajde, ajde". Za djecu tuširanje u takvim uvjetima baš i ne. Općenito je tu nešto teško izričito reći - kazao nam je dr. Petrić.
Tako se teški dani za Žrnovnicu nastavljaju. Nakon požara stoljeća i velike ljetne suše, sada uŽrnovnici strahuju od novih kiša. A nova će pasti već u nedjelju.