Neobičnog posjetitelja imala je sinoć jedna obitelj iz Prugova u Dalmatinskoj zagori. Naime, kroz dimnjak im se u dnevni boravak ušuljao - sivi ćuk!
"Ne samo psi i mačke i ostala živad, evo i ćuka na vratanca. Ušao je kroz dimnjak, pa u peć. Svi se mislili što klapa", priča nam čitateljica.
Jako smo se brinuli da ne slomi krila, pokušavali smo ga uhvatiti da bi ga mogli osloboditi. Konačno je nakon 15-ak minuta pušten na slobodu. Divno stvorenje", kazuje nam sugovornica i zaključuje:
"Harry moj Potteru, smanji doživljaje".
Sivi ćuk, kukumavka
Prenosimo tekst o sivom ćuku koji je objavljen na portalu Ptice.info.
Sivi ćuk (Athene noctua), nekad zvan obični ili kukumavka, je vrsta malene, kratkorepe sove iz porodice sova (Strigidae). Areal ove vrste prostire se od sjeverne Afrike do Euroazije.
Ima zdepasto tijelo, široku glavu s ravnim tjemenom i duge noge. Dug je 22 cm, perje mu je tamnosmeđe s bijeložutim pjegama. Oči su žute, duboko usađene. Držanje mu obično nije tako uspravno kao kod drugih sova. Pravi naklone i čučnjeve kad je uzbuđen.
Lovi veliki broj životinjskih vrsta: glodare, žabe, ptice, insekte, crve itd. Aktivan je i po danu i po noći.
Uobičajeni je stanovnik otvorenih područja kao što su pomiješano obrađeno zemljište i šumarci. Stanovnik je parkova, vrtova i otvorenih prostora obraslih grmljem. Jednom izabranu teritoriju uglavnom drži nekoliko godina, a nekada čak i cijeli život.
Rado koristi stubove, električne žice i sl. kao osmatračnice. Leti valovito kao djetlić. Može treptati.
U srednjoj Evropi se već godinama smanjuje broj sivih ćukova. Glavni razlog ovog pada je uništavanje staništa s odgovarajućim uslovima za život.
Ovisno o terenu, može se gnijezditi u rupama u drveću, obalama rijeka, liticama, zidovima ili zgradama.
Sivi ćuk je u antičkoj Grčkoj smatran pticom mudrosti i bio je simbol božice Atene. Odatle potiče i naučni naziv, koji znači "noćna Atina". Njegov teritorijalni zov se lako razlikuje od zova ćuka (Otus scops), izvučeniji je i raste na kraju, "gooo(e)k". Ženka ima falsetto verziju. Često se čuje glasno, prodorno mjaukanje "kEEoo". Znak za opasnost je vrištavo, eksplozivno, slično čigrama "kyitt, kyitt". Mladi traže hranu izvučenim šištanjem. (Wikipedia, enciklopedija.hr, Ptice.info)