Bol u vratu je česta pojava. U većini slučajeva bol u vratu nije zbog ozbiljne bolesti, a često točan uzrok nije jasan. Zovemo je "nespecifična bol u vratu“ i to je najčešći tip boli.
Evo tek nekoliko primjera iz svakodnevnog života u kojem možete dobiti bolan ili ukočen vrat:
-dok spavate u nezgodnom položaju.
- dugotrajno sjedenje uz kompjutor ili
-nakrivljeni položaj gornjeg dijela tijela kroz duže razdoblje jer tako zahtjeva radno mjesto.
-majke malih beba koje ih uz sve obaveze nose često na rukama.
Sve su to primjeri iz modernog života koji dovode do naprezanja jedne skupine mišića u odnosu na drugu. Takav mišić tj. skupina mišića je u spazmu, bolna i tvrda, okolno vezivo i fascija ne kližu dobro nego zatežu.
Otprilike 2 od 3 osobe u nekom trenutku života razviju barem jednom simptome bolova u vratu. Bol je probadajuća, neugodna, oštra s ograničenim pokretima glave i vrata.
Ako su još prisutni i simptomi glavobolje ,vrtoglavice, smetnje vida ,zujanje u ušima tada govorimo o CERVIKOCEFALNOM sindromu.
Ako su prisutni bolovi u ramenu, trnci, bockanja(parestezije) niz ruku do šake i prstiju tada govorimo o CERVIKOBRAHIJALNOM sindromu. Ponekad se trnci osjete u dijelovima ruku , dijelovima šaka ili samo određenih prstiju. To je zbog iritacije određenog živca koji dolazi iz vratnog dijela leđne moždine ,a koji inervira određeni dio ruke, šake ili prstiju. To je bitno znati kako bismo znali u kojem dijelu vrata je problem.
Liječenje uvijek ide u smjeru ovisno koji dio tkiva u vratu je zahvaćen
Problem može biti u degenerativnoj kralježnici (trošenje, sužavanje) koju vidimo na RTG-u ,međutim to je česti nalaz kod ljudi iznad 50 godina što ne mora biti nužno uzrok boli.
Ako je uzrok u mišiću, ligamentu, tetivi liječenje ide u smjeru fizikalne terapije.
Vrlo često je problem nespecifične boli vrata u fasciji.
Vrlo je bitno pregledom dobiti točno mjesto uzroka boli, gdje je to fascija zadebljana, neelastična, dezinficirana. Tada liječenje ide prema manualnoj metodi manipulacije fascija. Kako bismo dobili bolji rezultat često se kombinira akupunktura fascijalnih putova s manualnom terapijom. Kako fascija obavija osim mišića i krvne žile i živce takvom modernom terapijom poboljšava se cjelokupno zahvaćeno tkivo, a smanjuje broj dolazaka na terapiju.
Za bolji oporavak zahvaćenih živaca jako dobre rezultate daju, uz manipulaciju fascija i neurodinamske vježbe namijenjene za oporavak točno određenog zahvaćenog živca. Tri glavna živca ( medianus, ulnaris i radialis) su smještena u području vrata kao plexus brachialis i anatomski idu niz ruku sve do prstiju šake. Svaki od tih živaca ima svoje precizne neurodinamske vježbe koje uvelike pomažu u smanjenju boli i trnjenja ruku.
Tim pravilno odrađenim vježbama smanjuje se upala tj.edem živca, ako se pregledom ustanovi da je živac zahvaćen i upaljen. Vježbe se nauče i izvode tijekom dana u nekoliko serijala. Treba biti uporan i strpljiv, a dobri rezultati su neizostavni.
Prognoza izlječenja u većini slučajeva iznenadne akutne boli u vratu je dobra.
Obično nastupa poboljšanje nakon nekoliko dana, i potpuno ozdravljenje u roku od nekoliko tjedana . Vrijeme potrebno za smirivanje simptoma varira od osobe do osobe, ali rezultati koje daje kombinacija manualne terapije, akupunkture i neurodinamike je vrlo učinkovita i zahtjeva tek nekoliko dolazaka na terapije.
Isto tako ako je problem vratne kralježnice krenuo u kroničnom smjeru, ako se uzrok koji je doveo do boli u vratu ponavlja, a uzrok je uvijek u prenaprezanju, onda se i terapija ponavlja.