Pomoćnici u nastavi koji djeci znače sve jer oni su im i psiholozi, logopedi, socijalni pedagozi pa čak i prijatelji koji znaju kada je 'njihovom' djetetu loš dan, još uvijek imaju najveći problem s financiranjem koje osiguravaju različiti izvori (lokalne uprave, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, projekti EU). Unatoč važnosti ovog zanimanja, pomoćnici u nastavi imaju mizernu plaću od koje možda uspiju pokriti osnovne troškove života koji, svjedoci smo, postaje sve skuplji. Njihov posao nije stalan, traje koliko i školska godina, svake godine se prijavljuju na natječaje, ne postoji određena satnica pa je ona negdje malo viša negdje malo manja, a financiranje plaća ovisi o gore spomenutom što ostavlja prostora i za manipuliranje.
Problemi splitskih pomoćnika u nastavi našli su se u središtu gradskog SDP-a koji su kao programski partneri Centra Ivice Puljka tražili povećanje satnice s 24 kuna na 40 kuna, uoči kreiranja proračuna za 2023. godinu. Našli su se na 'sredini'.
- O problematici odnosno uvjetima rada asistenata u nastavi smo već govorili i ranije. Više su govorili oni sami, izlazili su sa svojim problemima, sa uvjetima u kojima rade i smatram da je bilo apsolutno neprimjereno da su 15 godina radili za satnicu od 23 kune. Ima tu i čitav niz drugih problema; kada završi školska godina oni idu na biro, nemaju nikakvu sigurnost, nemaju čak ni svoje mjesto u zbornici ili unutar škole i to su stvarno neadekvatni uvjeti za rad s obzirom na težinu posla koju obavljaju jer su oni jako bitna karika upravo u odnosu između djeteta, nastavnika ali i roditelja.
Uspjeli smo dogovoriti sa gradonačelnikom da će se napokon od 2023. godina njihova satnica povećati na 35 kuna neto s tim da ćemo imati malu razliku za asistente iz Centra za autizam, njihova satnica će biti 40 kuna s obzirom na složenost posla koji oni obavljaju s tim da ćemo u 2023. godini, ovisno da li prilikom rebalansa ili izglasavanjem proračuna za 2024. godinu, ali svakako želimo da se definira zapravo onaj krajnji cilj koji su oni zadali, a da grad Split to može realizirati, a to je da satnica bude 40 i 45 kn - kazao je Davor Matijević, novi šef splitskog SDP-a.
Istaknuo je da žele i da se u idućoj godini definira onaj krajnji cilj koji su oni zadali.
- Grad Split to može realizirati, a to je da satnica bude 40 kuna i 45 kuna za asistente u Centru za autizam. Ova odluka koja je sada donesena je samo jedan početak, asistenti trebaju ući u sustav Ministarstva kao zanimanje. Oni imaju jako puno problema, ali smatramo da treba početi rješavati jedan po jedan - kazao je Matijević.
"Naša borba kreće dalje"
Tomislava Marinac Akrap, koja radi kao pomoćnik u nastavi u OŠ Blatine- Škrape zahvalila je svima koji podržavaju njihovu borbu od samih početaka.
- Zahvaljujem se svima koji nas od početka naše borbe podržavate i pomažete da ova priča dođe i do vladajućih i do oporbe i svih vijećnika, do naroda generalno. Zahvalila bih se i svim vijećnicima u Gradu Splitu.
Moram naglasiti da svi mi koji smo krenuli u ovu borbu smo jedna mala šaka anonimnih ljudi, asistenata u nastavi, totalno apolitični ljudi. Dobili smo ljudsku i političku podršku svih tih vijećnika i na tome im jedno veliko hvala. Isto tako bih zahvalila i pročelniku Negotiću koji je našao i vremena i razumijevanja da nas podrži u svemu tome, našem gradonačelniku Puljku koji je sve to podržao i koji je pokrenuo prvo povećanje satnice od 20% bruto.
Iznad svega mislim da imamo ga itekako razloga istaknuti iznad svih, a to je Davor Matijević. Ne znam kojim riječima opisati njegovu empatiju, ljudskost i sve ostalo, na način na koji nam je pomogao da dođemo do ovoga do čega smo sada došli, da nakon 15 godina se dogode promjene pomoćnicima u nastavi, da nam se povećava satnica. To je jedan od prvih koraka koji smo napravili i zahvaljujući Davoru i svima koje sam prethodno nabrojila - istaknula je Marinac Akrap.
- Naša borba kreće dalje. Satnica se s 23 kune, nakon izglasanog proračuna diže na 35 kuna, to je nekakav kompromis kojeg smo dogovorili za sada, međutim borba ide dalje, cilj nam je da dođemo na 40 kuna sat, a da naši kolege iz Centra za autizam imaju bar 5 kuna više po satu. Ali ovdje se radi i o prekidima ugovora, neadekvatnim prostorima u kojima se radi, ima tu još puno toga.
Istaknula bih da je jako bitno na nivou Hrvatske, ali za početak bih se osvrnula na našu Splitsko-dalmatinsku županiju, da pomoćnici u nastavi budu izjednačeni. U ovom trenutku pokušavamo dogovoriti s našom županijom da pomoćnici u nastavi koji rade u školama koje su pod Županijom imaju iste uvjete kao i mi. Za sada nam baš ne ide, ali nadamo se će se i Županija socijalno probuditi i krenuti stopama Grada - kazala je Marinac Akrap.
Dodajmo i činjenicu kako je broj asistenata koje financiraju Grad i Županija otprilike podjednak, 240 asistenata u Gradu i jednako toliko pod Županijom. Na nivou Hrvatske ta brojka je oko 4 i pol tisuće asistenata.
Problema je puno i nisu samo financijske prirode, ali oni će se i dalje boriti i nuditi konkretna rješenja koja su u konačnici u interesu djece s kojom rade. Marinac Akrap je još jednom naglasila da je u cijeloj priči najbitnije da se riješi njihov status.
- Ono što tražimo u našoj cjelokupnoj borbi je da nam se riješi status da nam se ne prekida ugovor o radu svakim završetkom školske godine gdje idemo na biro pa se kasnije ponovno prijavljujemo na natječaje, kako zbog nas tako i zbog djece jer je jako bitno da postoji jedan kontinuitet između asistenta i učenika. Isto tako mi smo prijavljeni na pola radnog vremena, nemamo puni radni staž, božićnice, regrese, nemamo dodatak za rad, na stručnu spremu,... naš konačni cilj je spast po d Ministarstvo da naš poziv postane zanimanje gdje ćemo imati sva prava koja prolaze iz ugovora- kazala je.