Branko Budiša, mještanin Garjaka kraj Vrlike, nedavno je imao jako neugodno iskustvo s Hitnom pomoći. I to ne jednom, nego dvaput u jako malo vremena. Kaže nam da je mogao i umrijeti. Naime, Branko boluje od opstruktivne kronične bolesti pluća, a često mu je potrebna medicinska pomoć. U ova dva slučaja, kako nam je kazao, jednom hitna pomoć nije uopće stigla do njega, drugi put je stigla nakon tri sata.
"U mesnici u Vrlici mi je pozlilo 23. ožujka oko 9.30 sati, gušio sam se i počeo padati. Pomogla su mi dva čovjeka. Zvali su hitnu pomoć. Rekli su mi da hitna ne može doći jer nemaju vozila i njih dva su me smjestila u auto i prevezli su me ambulantu gdje mi je pružena pomoć", kazao nam je.
Ponovno mu je pozlilo 7. travnja oko 18.30 sati, a ovoga puta bio je doma.
"Zvao sam Hitnu pomoć i rekli su mi da će doći. Stanje mi je bilo sve gore i gore, a nitko nije dolazio. Nakon tri sata, na rubu snage sam bio, sam nazvao i javila se žena koja kaže da vidi da sam ja zvao već prije, ali nije imala povratnu informaciju je li hitna bila kod mene. Hitna je u roku od 15-ak minuta došla do mene, ali to je bilo tri sata nakon prvog poziva", kazuje nam.
Medijima se obratio tek nakon što je jedan od muškaraca koji mu je priskočio opisao situaciju iz mesnice na Facebooku.
"Do sada sam šutio, ali više neću!"
"To je nezamislivo, da zoveš hitnu, a ona ne dođe. Dežurnih kola nema. Kako bi da je bio još teži slučaj? Taj dan su rekli da su jedna kola u Splitu, druga na dijalizi, a ta koja voze na dijalizu, odvezu pacijente ujutro u Sinj i onda su slobodni do podne, mogli bi se vratit u Vrliku. Ali stvar je u tome što je riječ o vozilu saniteta.
Do sada sam šutio, ali više neću! Pisao sam na kabinet ministra, pravobraniteljice, Udruzi za promicanje prava pacijenata. Jedino mi je Udruga za promicanje prava pacijenata odgovorila, nisu mogli vjerovati što se dogodilo. Po Zakonu RH i Ustavu svaki državljanin RH ima pravo na zdravstvenu skrb, a meni je sada bila uskraćena. Javno postavljam pitanje, i ministru i Vladi i svim institucijama - vrijede li ista pravila i zakon za sve građane RH ili samo za one u Zagrebu i većim centrima?! Za nas to nažalost ne vrijedi.
Želim odgovore! Zašto se to dogodilo, zašto hitna neće da izađe? Bez obzira što nema dežurstvo u Vrlici, ima u Sinju. Jedni su građani prvog reda, a drugi su građani drugog reda. Neću odustati, tražim odgovore i želim spriječiti da se to nikom drugom ne dogodi", zaključuje naš sugovornik.
"Objektivni su razlozi..."
Razgovarali smo s dr. Leom Luetićem, ravnateljem Zavoda za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije.
"Zavod za hitnu medicinu Splitsko-dalmatinske županije ugovara za grad Vrliku pripravnost. Pripravnost traje radnim danom 16 sati, a subotom i nedjeljom 24 sata. Pripravnost je od 15 sati, nakon radnog vremena radnog dana, pa ujutro do 7 sati. To je tih 16 sati. On je, kako je meni poznato zvao negdje oko 9.30 sati, tada nije bilo tima hitne medicine u pripravnosti. Mi imamo u Vrlici, osim tima u pripravnosti za hitnu, još ugovoren tim za sanitetski prijevoz.
Tim za sanitetski prijevoz je bio, koliko je meni poznato, na putu. Odvezao je bolesnika i nalazio se u Splitu i kada je naša dispečerica dobila poziv, procijenila je da će bitno kraće vremena trajat da se gospodina odveze do ambulante Vrlika što je udaljeno 400-500 metara od mjesta poziva, nego da se čeka da dođe tim iz Splita, odnosno da se pošalje tim iz Sinja kojem bi trebalo 30-ak minuta da dođe.
A što se tiče dostupnosti, mi smo pogledali elektronska izvješća. Gosp. Budiša je zvao i Zavod za hitnu medicinu je bio od početka godine 18 puta kod njega, a u prošloj godini 48 puta. Od 2015. godine 345 puta", kazao nam je dr. Luetić, a zatim još jednom ponovio zašto hitna nije mogla doći po Branka Budišu kada je stigao poziv iz mesnice:
"Objektivni su razlozi, nas u to doba uopće nema, a po procjeni je sugerirano pravo rješenje u tom trenutku".