Petak je bio iznimno dinamičan dan na Jadranu. Ujutro je preko našeg područja prolazio frontalni sustav, a jako do olujno jugo zamijenio je lebić.
Ipak i oborine i vjetar bile su sporedne teme dane jer je najveće probleme donijela ciklonalna plima.
Geofizički odjel Prirodoslovno-matematičkog fakulteta objavio je da je danas na mareografskoj postaji u Bakru u 10 sati i 29 minuta zabilježen vodostaj koji za 103 cm premašuje srednju morsku razinu.
Slični, izuzetno visoki vodostaji i posljedična poplavljivanja obalnog područja zabilježeni su i prije sedam dana te prije tri dana, pa je to već treći izuzetan vodostaj u nizu. Često ponavljanje ovakvih vodostaja znači da oni prestaju biti izuzetni te da bi ubuduće pozornost valjalo posvetiti prvenstveno rekordnim vodostajima, navode s PMF-a.
Kažu kako se, kao i u prethodnim slučajevima, ovako visoka morska razina može ponajprije dovesti u vezu s olujnim usporom (tj. uzdignućem morske razine povezanim s djelovanjem niskog tlaka zraka i olujnog južnog vjetra), s plimnim oscilacijama (koje su kulminirale u petak prije podne) te s porastom morske razine povezanim s klimatskim promjenama (čija brzina u zadnjim desetljećima iznosi u Jadranu oko tri milimetra na godinu).
"Tri pojave visokog vodostaja unutar samo tjedan dana ukazuju na utjecaj klimatskih promjena: ekstremni iznosi vodostaja zabilježeni su i ranije, ali se njihovo uzastopno pojavljivanje opaža istom u novije vrijeme", kažu s Geofizičkog odsjeka PMF-a.
U kasnu večer temperature zraka su od 9°C ponegdje u zaobalju do visokih 20°C na dubrovačkom području.
Nakon dnevnog razvedravanja, navečer je došlo do novog lokalno jačeg razvoja oblaka koji su donijeli grmljavinu, a ponegdje i tuču. Jedan takav oblak zahvatio je iza 22 sata Trogir i dio Kaštela. Iako je nije potrajao donijelo je prolazno umjerenu tuču uz osjetan pad temperature zraka.
Oko 23 sata neverini su zahvatili Zadar i Knin.