Osoba se nerijetko nađe pred zidom.
Bilo to zbog toga je li ona kriva, jesu li je drugi doveli do tog stanja ili jednostavno - nema dobru sudbinu. Jedna od osoba koja se trenutno nalazi pred ogromnim izazovom je 41-godišnji Splićanin Z.L.
"Ja ne tražim milostinju. Nisam gladan, samo želim doznati gdje se i kako mogu prijaviti"
Ovaj informatičar nam se javio zbog toga što nema osobnu iskaznicu. Da, dobro ste pročitali. Nije mu taj identifikacijski dokument istekao. Dapače, oduzet mu je jer više ne stanuje na adresi prebivališta koja je navedena na osobnoj iskaznici.
Razlog je to što se razveo od supruge te sada s majkom živi u podstanarskom stanu. No, nema mogućnost prijaviti se na tu adresu jer, naravno, stanodavcu ne odgovara takav deal. Gotovo cijeli život živi u podstanarstvu te se sada našao u bezizlaznoj situaciji.
Planira otići u inozemstvo jer je to jedini način na koji može zaraditi za život, a i platiti alimentaciju sinu. Pogađate - ne može napustiti zemlju jer nema osobnu iskaznicu.
- Ja ne tražim milostinju. Nisam gladan, samo želim doznati gdje se i kako mogu prijaviti - kazao nam je Splićanin.
Policija nam je interpretirala zakone...
Slijedom toga, uputili smo Policijskoj upravi Splitsko-dalmatinskoj upit, te ih informirali o situaciji ovog Splićanina.
- Zakon o prebivalištu jasno određuje način prijave prebivališta ili boravišta u ovakvom slučaju. Naime, u članku 10. normirano je da je osoba koja prijavljuje prebivalište ili boravište na adresi stanodavca dužna priložiti i ovjerenu izjavu stanodavca kojom on daje suglasnost za prijavu, a stanodavac može suglasnost dati i neposredno kod nadležnog tijela koje evidentira prijavu. U odnosu na postupak odjave prebivališta Zakonom o prebivalištu u članku 12. normirano je kako će policijska uprava na čijem području osoba ima prijavljeno prebivalište po službenoj dužnosti donijeti rješenje o odjavi prebivališta osobe ako se terenskom provjerom utvrdi da osoba stvarno ne živi na prijavljenoj adresi ili o tome bude obaviještena od strane tijela javne vlasti te drugih pravnih i fizičkih osoba - odgovorili su nam na prvi upit iz policije, pozivajući se na Opće uredbe o zaštiti podataka.
Poslali smo im još jedan e-mail, u kojem smo naveli da je onda gospodin praktički beskućnik te kako postupiti u tom slučaju.
- Osobi koja nema mjesto i adresu stanovanja niti sredstva kojima bi mogla namiriti potrebu stanovanja (beskućnik) iznimno od odredbe članka 2. stavka 2. Zakona o prebivalištu, nadležna Policijska uprava/postaja rješenjem će utvrditi prebivalište na adresu ustanove socijalne skrbi ili kod drugih pružatelja usluge smještaja. Beskućnici koji ne koriste usluge ustanova dužni su nadležnom tijelu prijaviti adresu za kontakt, koja može biti kod fizičke ili pravne osobe uz njegovu suglasnost - poručili su iz PU splitsko-dalmatinske.
Jesmo li pronašli svjetlo na kraju tunela?
Odmah smo kontaktirali i splitsku udrugu MOST, koja pruža usluge smještaja. Oni su u mogućnosti dati mjesto prebivališta osobi, ali mora biti kod njih na boravku. Dakle, i u ovom slučaju situacija za Z.L. nije čista.
- Nije meni problem, ali loše bih se osjećao da uzmem nekome mjesto. Ja nisam beskućnik - kazao nam je.
Na kraju smo ga uputili na udrugu MOST, a vjerujemo da će se pronaći rješenje, kako bi mogao otići raditi, otkrio nam je, u Nizozemsku. Prema svemu sudeći, u hrvatskim zakonima ne postoji način na koji bi beskućnik, koji ne prima uslugu smještaja, mogao dobiti osobnu iskaznicu.
Od danas ih zovemo "NN"...