Hladna fronta zahvatila je dio unutrašnjosti Hrvatske u nedjelju poslijepodne. Mjestimice jača grmljavinska nevremena prvo su zahvatila Sloveniju, a potom su se premjestila na krajnji zapad Hrvatske, te nad Gorski kotar.
Tamo je najviše zahladilo. Primjerice, Čakovec u 19 sati mjeri svega 19 stupnjeva, temperatura zraka pala je 10 do 12 stupnjeva u odnosu na isti termin jučer. U isto vrijeme neke postaje na istoku Slavonije mjere 35°C.
Najjače nevrijeme pogodilo je šire područje Ogulina. Tamo je do 19 sati palo 56 litara oborine po kvadratnom metru u kratko vrijeme, a mjestimice je bilo tuče.
Zbog prolaska hladne fronte DHMZ je izdao upozorenje za dio unutrašnjosti zemlje:
"Upozorenje na grmljavinska nevremena podignuto je na narančastu razinu za Zagrebačku i Karlovačku regiju!
Pljuskovi se sporo približavaju sa sjeverozapada. Mogući su olujni udari vjetra, tuča te obilnija kiša", stoji u službenoj objavi.
🟠Upozorenje na grmljavinska nevremena podignuto je na narančastu razinu za Zagrebačku i Karlovačku regiju!
⛈️Pljuskovi se sporo približavaju sa sjeverozapada. Mogući su olujni udari vjetra, tuča te obilnija kiša.
Radarsku sliku pratite na https://t.co/7BUonmtjqo pic.twitter.com/WB3IjP6fSZ
— DHMZ (@DHMZ_HR) July 28, 2024
Zanimljivo, DHMZ je za ponedjeljak za obalu Dalmacije izdao crveni, najviši stupanj upozorenja i to zbog vrlo visokih minimalnih temperatura. Naime, bura koja će noćas zapuhati uz cijelu obalu, iako u Dalmaciji neće ni blizu biti jaka kao podno Velebita, imat će fenski učinak. Zbog bure noćno ohlađivanje neće biti ni blizu kao kada nema vjetra, a može se dogoditi da u nekim područjima temperatura ne padne ispod 30.
Ponedjeljak i utorak donose vedro i prilično vjetrovito vrijeme. Ujutro i navečer će puhati bura, a bura će biti najjača u noći na utorak i u utorak rano ujutro kada će olujnih udara biti podno Mosora i Biokova. Vjetar će danju slabiti te popodne na moru okretati na tramontanu koja će najjača biti u kasnim popodnevnim satima prema jugu Jadrana gdje se očekuju vrlo jaki udari.
Ova bura bit će fenskog karaktera što znači da će isušiti i dodatno zagrijati zrak. Najtoplije će biti u ponedjeljak s najvišim dnevnim temperaturama od 32 do 38°C. Buta će oslabiti i prestati u srijedu koja donosi 3-4 stupnja manje vruće vrijeme.
Čini da bi nešto nestabilnosti moglo doći do Jadrana tijekom petka.
Već je poznato da su 15. srpnja ove godine izmjerene rekordno visoke temperature zraka u Jadranu. Najviše ikada temperatura mora u hrvatskom dijelu Jadrana izmjerena je toga dana u Dubrovniku i iznosila je 29,6°C. Zanimljivo je da je posljednje bura ohladila more na većem dijelu obale, najviše upravo u Dubrovniku gdje je jučer ujutro službeno bilo samo 19°C. Danas u temperature od 21 u Dubrovniku do 27°C na sjevernom Jadranu.
Sljedeća dva dana more će se još malo zagrijati, a u utorak se očekuje njegovo značajno hlađenje zbog bura. Prognostički model Bora (Adriatic marine forecast) očekivano najintenzivnije hlađenje površine mora očekuje u Podvelebitskom kanalu i podno Biokova gdje bi temperature mogle pasti ispod 20°C.
Inače, bura stvara valove koji hlade površinski sloj, no nedugo nakon prestanka puhanja bure temperature se ljeti obično brzo vrate na vrijednosti prije puhanja.