"Apartmanizacija stambenih zgrada, masovni turizam i što to sve nosi sa sobom" naziv je panel rasprave koja je u utorak održana u splitskoj Sveučilišnoj knjižnici.
Na panelu su sudjelovali Mauro Sirotnjak, predsjednik Odbora za prostorno uređenje Grada Zagreba, predstavnica Upravnog odjela za turizam i pomorstvo Splitsko-dalmatinske županije Ana Glaurdić Mekinić, ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje grada Splita i nekadašnji predsjednik Društva arhitekata Split Dragan Žuvela.
Izjave saborske zastupnice i predsjedničke kandidatkinje Marije Selak Raspudić, SDP-ove saborske zastupnice Ivane Marković, gradonačelnika Makarske Zorana Paunovića i bečkog arhitekta Saše Bradića puštene su prisutnima preko platna.
Panel je održan u organizaciji Građanske inicijative STANARI ZAJEDNO, a moderirala ga je predstavnica inicijative Žaklina Jurić.
"Mislim da je ovo jedna jako bitna inicijativa. Potrebno je razgovarati o javnim politikama koje će najviše utjecati na obalne gradove budući da su najizloženiji turizmu. Treba razgovarati sa lokalnim zajednicama i ljudima na koje će se to najviše primjenjivati. Ono što vidimo je da se trenutnim mjerama koje Vlada predlaže pokušava delegirat odgovornost na građane i na turističke zajednice koje bi trebale određivat utrživost turizma dok je njihov primarni interes razvoj i širenje turizma u gradovima.
Ne postoji sustavna politika, zapravo postoji dugogodišnji manjak politike, radi kojeg smo i dobili nepriuštivost stanovanja u našim gradovima i stihijski rast turizma. Praktički se to pokušava nadomjestit nekim brzim mjerama, bez cjelovite vizije i politike, a da se odgovornost opet stavi na građane i susjede koji tu žive i koji bi trebali prijavljivati i gledati na koji način limitirati taj problem dok to realno nije moguće iz te perspektive", kazao nam je Mauro Sirotnjak.
Dragan Žuvela osvrnuo se na situaciju u Splitu.
"U Splitu taj problem traje i eskalira, a bit će sve veći. Prije smo imali koncept da rasterećujemo centar grada, a sada ga moramo spašavat. Morat ćemo ga reaktivirat, a za to napravit nam trebaju zakonski i podzakonski akti. Prostorno uređenje samo po sebi nije dovoljno, mi možemo u prostorni plan staviti ograničenja, ali u zakonskoj regulativi imaš mogućnost da ih možeš zaobići. Mi usluge u domaćinstvu koristimo na način da se svaki stan može koristit kao apartman i odmah smo izgubili bitku. Neće se ništa promijenit nego može biti samo još gore ako bude ovako. To vrijedi posebno za Split. Mislim da su Split i Dubrovnik najugroženiji gradovi u Hrvatskoj po ovom pitanju. Mi jednostavno gubimo grad", kaže Žuvela.
Žaklina Jurić obećala je da - neće stati s ovakvim aktivnostima.
"Panel je bio uspješan. Žao nam je što nisu došli svi koje smo pozvali, pogotovo četiri ministarstva, jer je ovo nacionalni problem i o njemu moramo svi razgovarat - sve stranke, sva ministarstva, svi predstavnici politika. Postoji interes građana, obećavamo da ćemo kroz mjesec dana odraditi okrugli stol u Splitu, a radit ćemo i po drugim gradovima u Hrvatskoj", kazala je Jurić.
Istaknula je da u Hrvatskoj nema registra koji bi pokazao koliko postoji apartmana.
"Inicijator ovog panela je Građanska inicijativa stanari zajedno. Organizirali smo se kako bi izrazili svoju upornost u traženju da stambene zgrade budu namijenjene stanovanju, a ne apartmanima. Uvijek naglašavamo da nismo protiv obiteljskih domaćinstava jer je to tradicija, ali smo protiv otvaranja apartmana u stambenim zgradama i dok god dišemo borit ćemo se za to da u tome uspijemo", kaže nam za kraj.
Predstavnica Upravnog odjela za turizam i pomorstvo Splitsko-dalmatinske županije iznijela je zanimljive brojke. Povukla je paralelu u broju predanih zahtjeva za kategorizaciju u periodu od 20. kolovoza do 20. listopada prošle godine u odnosu na isto razdoblje ove godine.
"Pritisak raste, ove godine je specifično zbog najava izmjena zakona. Imamo puno veći priljev zahtjeva u kojima se traži izdavanje rješenja o pružanju usluge u domaćinstvu. Prošle godine je bilo 85 zahtjeva, ove godine ih je 373 u istom razdoblju", kaže Ana Glaurdić Mekinić.