Zimski period, u kojem se trenutno nalazimo, označava smanjeni boravak na otvorenom uslijed vremenskih (ne)prilika kao i povećanim kontaktima u zatvorenim prostorima što često doprinosi većem širenju virusnih infekcija, primjerice gripe. Nipošto je se ne smije neozbiljno shvaćat jer može imati ozbiljne posljedice, ali uz odgovarajuću prevenciju i liječenje, može se učinkovito kontrolirati.
Cijepljenje i osobna higijena ključni su faktori u smanjenju rizika od zaraze, a prema riječima infektologa ako obolite, najvažniji su odmor i pravovremeno liječenje. Dakle, odležati dok se tijelo ne oporavi.
A da joj oporavak od gripe nije bio lak ispričala nam je ranije Splićanka koja je oboljela od gripe tipa A. Obično simptomi gripe traju od dva do 14 dana, ovisno o ozbiljnosti bolesti. I u njezinom slučaju trajalo je 10 dana, ali oporavak nakon što je preboljela, nije bio lak.
- Visoka temperatura prikovala me za krevet sljedećih pet dana. Nisam znala što me više boli – glava, bol u mišićima i zglobovima, a četvrti dan uslijedio je i kašalj – priča nam Željka. Pokušala se, koliko je to bilo izvedivo, izolirati od supruga i djece. Međutim, bezuspješno. Uskoro je najmlađi sin dobio temperaturu, a potom i suprug.
S prehladom je lako, ali gripu morate shvatiti ozbiljno
Simptomi gripe mogu se vrlo lako zamijeniti s onima drugih respiratornih bolesti, poput prehlade ili COVID-19, zbog zajedničkih simptoma poput groznice, kašlja, bolova u kostim i iscrpljenosti. Međutim, postoje određene razlike koje mogu pomoći u prepoznavanju gripe. Gripe obično počinju naglo, s visokim temperaturama, jakim bolovima u tijelu, glavoboljama i umorom. S druge strane, prehlada ima blaže simptome i obično počinje postupno, a simptomi su manje intenzivni.
Komplikacije gripe mogu se pojaviti kod bilo koga no češće su kod starijih osoba (starijih od 65 godina) i najmlađe djece (posebno mlađe od godine dana), navodi se na stranicama NZJZ SDŽ. Osim povećanog rizika vezanog za dob, rizik od komplikacija povećan je kod osoba bilo koje dobi koje imaju određene kronične bolesti i stanja: metaboličku bolest (npr. dijabetes), kronične plućne bolesti (npr. kronični bronhitis), kardiovaskularne bolesti (npr. koronarna bolest), bolesti jetre, hematološke bolesti, patološku pretilost (BMI>40), kroničnu bubrežnu bolest (npr. kronično zatajivanje bubrega), kronična neurološka stanja (npr. cerebralna paraliza) te stanja koja dovode do smanjene funkcije imunološkog sustava (npr. kemoterapija). Također i trudnice imaju povećan rizik za razvoj komplikacija gripe i teške kliničke slike.
Testiranje u Splitu
Testirati se možete u nastavnom zavodu za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije ili kućnim testom koji je jedan od najtraženijih proizvoda u ljekarnama Splitsko-makarske županije, doznajemo iz Uprave.
- Osjeti se tri puta povećanje potražnje za kućnim testovima na gripu u ljekarnama na području Splitsko – dalmatinske županije u odnosu na isto razdoblje prošle godine - kazali su nam ranije.
Tako je prema podacima koje imamo u ljekarnama povećana potražnja za paracetamolima.
A evo i što od lijekova savjetuju u Ljekarni SDŽ kada je osoba pozitivna na gripu kako bi se ublažili simptomu:
- paracetamoli
- kombinacija oralnih paracetamola i dekongestiva
- kapi za nos
- sirupi za zaustavljanje kašlja i za iskašljavanje
Osjetno je porasla potražnja za istim - doznajemo.
Koliko je pacijenata hospitalizirano u KBC Split zbog gripe?
U Kliničkom bolničkom centru Split trenutno je zbog gripe hospitalizirano 6 pacijenata. Budući da su smješteni na bolničko liječenje, to ukazuje na ozbiljnost njihovog stanja, odnosno na razvoj određenih komplikacija.
- Od početka sezone gripe (statistika se vodi od 5. studenog2024.) do 28.siječnj2025. u KBC-u Split je, zbog težeg oblika oboljenja od gripe, hospitalizirano 75 osoba - doznajemo od glasnogovornice KBC-a, Kristine Bitange.
Ranije smo pisali i kako su pedijatrijske ordinacije i hitni pedijatrijski odjeli preplavljeni su malim pacijentima koji pokazuju simptome infekcije RSV-om. O kakvom se točno virusu radi?
Prema podacima HZJZ-a, respiratorni sincicijski virus (RSV) često izaziva infekcije dišnog sustava, koje se obično manifestiraju simptomima sličnim prehladi, poput problema s gornjim dišnim putevima. Međutim, kod određenih rizičnih skupina, kao što su nedonoščad (prijevremeno rođena djeca), djeca mlađa od 2 godine s ozbiljnim prirođenim srčanim oboljenjima ili kroničnim plućnim bolestima, neurorizična djeca, djeca s Down sindromom, te osobe starije dobi ili osobe s oslabljenim imunološkim sustavom, RSV infekcija može uzeti teži oblik i postati životno ugrožavajuća.
- Situacija sa oboljelima od respiratorno sincicijskog virusa RSV je uobičajena za ovo doba godine i ne bilježi se nikakav značajan porast. U KBC-u Split dnevno pomoć potraži 3 do 5 pacijenta - odgovorili su nam iz KBC Split.
Ako imate bilo koji od ovih simptoma, najbolje bi bilo konzultirati se s liječnikom, koji može napraviti odgovarajuće testove i dijagnosticirati točno o kojoj bolesti se radi. Također, cijepljenje protiv gripe može značajno smanjiti rizik od oboljenja. Nemojte gripu bespotrebno ponovno proživljavati.
'To vam je likarija'
Splićani su podijeljenog mišljenja oko cijepljenja i prevencije protiv virusa.
- Oko mene svi kašlju, šmrcaju i pod fibrom su. Ni unuka mi ne ide u školu. Kaže mi sin da je boli glava i da kašlje. Ne znam šta bi vam reka, ja sam od onih šta su se cijepili odma u prvoj turi - kazuje nam gospodin kojeg smo susreli na Rivi tijekom srijede ujutro. Nije bio raspoložen za stati pred fotoaparat.
Njegov prijatelj s kojim je dijelio klupu ipak je drugog mišljenja.
- Ja vam se branin virusa tako šta jedem puno kupusa, pijem limuna i meda. Od rođenja mi je mater tako davala u vrimenu kad je bilo virusa. Nekad prije se o tome nije toliko pričalo, zna sam radit i bolestan. Preporučujen ovima šta su bolesni da uzmu meda i limuna, a ovima šta puno kašlju da skuvaju list lovora u dva deca vode. To je likarija - priča nam.