Grčka se i dalje suočava s kontinuiranom seizmičkom aktivnošću u regiji Egejskog mora. U zadnjih nekoliko sati zabilježen je novi potres magnitude 4,9 prema Rihteru s epicentrom na otoku Anafi, dok je putem sustava hitne pomoći 112 izdano upozorenje za tri područja na Santoriniju. Ovaj niz potresa izazvao je zabrinutost među lokalnim stanovništvom i turistima, a grčke vlasti i seizmolozi aktivno prate situaciju.
Upozorenja i mjere opreza
Prema službenim izvorima, poruka 112 obuhvaća zabranu pristupa za tri područja na Santoriniju, a cilj upozorenja je spriječiti moguće opasnosti uslijed daljnjih potresa ili čak tsunami vala. Lokalne vlasti i stručnjaci pozivaju stanovnike i posjetitelje da ostanu smireni, da prate upute nadležnih institucija te da se u slučaju potrebe odmah evakuiraju na sigurna mjesta. Posebna pažnja posvećena je područjima s već postojećom infrastrukturnom osjetljivošću, a nadležne službe savjetuju privremeni prekid građevinskih radova i skupova.
Ege Denizi'nde, 28 Ocak'tan bu yana 400'ün üzerinde deprem meydana geldi ⤵️
▫️ 1-3 Şubat'ta en küçüğü 1,3 ila en büyüğü 4,8 olan 100'ün üzerinde sarsıntı tespit edildi
▫️ Bugün 4,7 büyüklüğündeki depremin ardından 4,8 ile 4,3 büyüklüğünde depremler kaydedildi
— Anadolu Ajansı (@anadoluajansi) February 3, 2025
Ovaj potres na Anafi dio je opsežne seizmičke aktivnosti koja se proteže diljem grčkih otoka, uključujući i Santorini, Amorgos i druge regije u Egejskom moru. Stručnjaci naglašavaju da se u posljednjih 24 sata bilježi kontinuirana aktivnost s učestalim potresima, pri čemu su brojni od njih zabilježeni s magnitudom iznad 4 Rihtera. Iako su većina ovih potresa manje intenzivni, postoji zabrinutost da bi, u slučaju potresa veće magnitude – iznad 6 Rihtera – moglo doći do značajnih materijalnih šteta, a u najgorem slučaju i tsunami.
"Izuzetno ozbiljna situacija"
Seizmolog Manolis Skordilis, sa Sveučilišta Aristotele u Solunu, opisao je trenutnu situaciju kao „izuzetno ozbiljnu“, ističući da je zabilježena niz potresa s karakteristikama sličnim seizmičkoj sekvenci, a koji se odvijaju na području s bogatom seizmičkom poviješću. Skordilis upozorava:
„Ovdje se radi o aktivaciji velikog seizmičkog rasjeda, a teško je predvidjeti hoće li se ovi manji potresi spojiti u jedan glavni udar – što bi moglo imati katastrofalne posljedice.“
Premijer Kyriakos Mitsotakis, koji je nedavno posjetio europsku summit skupštinu u Bruxellesu, izjavio je kako Grčka upravlja „vrlo intenzivnim geološkim fenomenom“ i apelirao na građane da ostanu smireni i slijede upute civilne zaštite. Premijer je također najavio da je zatražio od nadležnog ministarstva izradu znanstvene prezentacije o trenutnom fenomena, kako bi se građanima pružile precizne informacije o mogućim scenarijima.
Na otoku Santoriniju, kao i u drugim pogođenim područjima, nadležne službe poduzele su sve potrebne mjere kako bi se osigurala sigurnost stanovnika i turista. U regiji su aktivirane hitne službe, uključujući timove hitne medicinske pomoći, spasioce, pa čak i specijalizirane ekipe s dronovima, kako bi se u što kraćem roku moglo reagirati u slučaju daljnjeg pogoršanja situacije.
Lokalni inženjeri i stručnjaci savjetuju privremeni prekid građevinskih radova zbog povećanog rizika od oštećenja objekata, osobito u područjima s poznatim problemima strukturne stabilnosti. Također, u nekim gradskim područjima privremeno su zatvorene škole i javne ustanove, a prometne službe savjetuju oprez na cestama i izbjegavanje prometnih gužvi.
Povijest i potencijalne opasnosti
Iako trenutna seizmička aktivnost ne pokazuje direktnu povezanost s vulkanskim sustavom Santorinija, stručnjaci ne isključuju mogućnost aktivacije i podzemnih seizmičkih rasjeda koji bi, u slučaju potresa veće magnitude, mogli uzrokovati tsunami. Povijesni zapisi pokazuju da su prošli potresi u ovom području, uključujući onaj od 7,3 Rihtera 1956. godine, prouzročili ogromne materijalne štete i ljudske gubitke.
Unatoč povijesnim traumama, grčke vlasti i znanstvena zajednica poduzimaju sve mjere kako bi pravovremeno informirali javnost i spriječili moguće katastrofalne posljedice. U suradnji s međunarodnim stručnjacima, formirana je i multidisciplinarna komisija koja kontinuirano prati situaciju i analizira sve dostupne podatke. Cilj je osigurati pravovremene i precizne informacije te koordinirati odgovarajuće mjere zaštite za sve građane.
Trenutna seizmička aktivnost u grčkim otocima, osobito u regiji Santorinija i okoline, podsjeća na potrebu stalne pripravnosti i brzog reagiranja. Iako su većina potresa trenutno ograničene snage i ne predstavljaju neposrednu prijetnju, stručnjaci upozoravaju da bi se situacija mogla razviti u ozbiljniji seizmički incident. Stoga vlasti i građani moraju nastaviti pratiti službene izvore i upute civilne zaštite kako bi se na vrijeme mogli pripremiti na sve eventualnosti.
U narednim danima, grčki seizmolozi i nadležne službe nastavljaju intenzivno pratiti situaciju, a javnost se poziva na smirenost i primjenu svih preporučenih sigurnosnih mjera.