Buduća njemačka vlada poručuje da će tražiti od Europske unije da napokon pokaže zube onim zemljama koje se ne ponašaju u skladu s pravilima — u tanko prikrivenoj referenci na Mađarsku Viktora Orbána. Konzervativci budućeg kancelara Friedricha Merza i njihov vjerojatni partner iz lijevog centra, Socijaldemokratska stranka (SPD), dogovorili su se zatražiti od Unije da uskrati sredstva i suspendira glasačka prava onim državama koje krše ključna načela poput vladavine prava, navodi se u nacrtu koalicijskog sporazuma u koji je POLITICO imao uvid.
Iako se Mađarska ne spominje izrijekom, nacrt sporazuma očito se odnosi na „najvećeg prijestupnika“ u EU-u, koji se godinama optužuje da razara demokratske standarde, ograničava slobodu medija i ugrožava neovisnost pravosuđa.
Njemačke stranke — Merzovi konzervativci i SPD koji je predvodio prethodnu vladu — trenutačno pregovaraju o formiranju koalicije i moraju postići dogovor o temeljnim načelima prije nego što preuzmu vlast. Sporazum da se izvrši pritisak na EU da poduzme mjere protiv zemalja poput Mađarske dio je niza privremenih dogovora koji obuhvaćaju teme od migracijske politike do postupnog ukidanja ugljena i socijalnih izdvajanja.
“Postojeći zaštitni mehanizmi — od postupaka zbog kršenja prava i uskraćivanja sredstava EU-a do suspenzije članstva, poput gubitka prava glasa u Vijeću EU-a — moraju se primjenjivati mnogo dosljednije nego do sada,”
naveli su pregovarači Merzova konzervativnog bloka i SPD-a u nacrtu koalicijskog sporazuma o europskoj politici.

Europski je parlament 2018. godine pokrenuo prvu fazu postupka prema članku 7 — tzv. „nuklearnu opciju“ — protiv Mađarske zbog sumnje u „ozbiljne povrede“ temeljnih vrijednosti i prava Unije. Međutim, taj je proces, koji bi mogao dovesti do suspenzije mađarskog prava glasa, zaustavljen zbog političkih podjela među državama članicama.
Godine 2022. Europska komisija blokirala je isplatu oko 22 milijarde eura EU sredstava namijenjenih Mađarskoj zbog zabrinutosti vezanih uz ljudska prava i neovisnost pravosuđa. Na koncu je više od 10 milijardi eura odmrznuto prošle godine, što je izazvalo oštre reakcije.
Još jedna prijeporna točka između EU-a i mađarske vlade jest Orbánova bliskost s Moskvom, pri čemu je Budimpešta opetovano koristila pravo veta kako bi blokirala sankcije ruskim oligarsima i vojnim dužnosnicima.
Da bi zaobišla to pravo veta, buduća njemačka vlada planira “zauzeti se za proširenje glasovanja kvalificiranom većinom u Vijeću EU-a, osobito o određenim pitanjima Zajedničke vanjske i sigurnosne politike (ZVSP), poput uvođenja sankcija.” Time bi se odluke mogle donositi bez potrebe za mađarskim odobrenjem.
Njemačko glasovanje
Šire gledano, koalicijski pregovarači obećali su aktivniju ulogu Njemačke na europskoj pozornici koristeći “Weimarski trokut” — neformalni savez Francuske, Njemačke i Poljske — kao sredstvo za oblikovanje politike EU-a. Tijekom prethodne koalicijske vlade, koju je vodio SPD-ov Olaf Scholz, njemački odnosi s Francuskom i Poljskom pogoršali su se.
“U Weimarskom trokutu nastojat ćemo usko uskladiti sve relevantne europske politike kako bismo zajednički djelovali u interesu cijele Europske unije,” stoji u nacrtu sporazuma, što je u skladu s prethodnim izjavama budućeg kancelara Merza, koji je najavio da će prvog dana svog mandata posjetiti i Pariz i Varšavu.
Iako se Mađarska nije spomenula imenom, nacrt sporazuma jasno upućuje na najgoreg prijestupnika u EU. |
Konzervativci su također obećali riješiti jedan od prigovora koji se često čuje u europskim prijestolnicama na račun Njemačke: njezino suzdržavanje od glasovanja o važnim pitanjima EU-a, ironično nazvano “njemačkim glasom”.
Kad se njemačka ministarstva međusobno ne slažu oko politike EU-a, Njemačka se, po pravilu, suzdržava od glasovanja na razini Unije. Merz je, međutim, obećao da se to neće događati kod ključnih glasovanja u Bruxellesu dok on bude na čelu vlade.
No, njegovi se konzervativci i SPD ne slažu u potpunosti oko načina na koji to provesti. Konzervativci žele da Merz ima veći utjecaj na zauzimanje njemačkog stajališta pri glasovanju o najvažnijim europskim pitanjima tako da “od početka preuzme odgovornost za usklađivanje ili to učini tijekom postupka.” SPD, s druge strane, želi zadržati “međuresorno načelo” rješavanja sporova između različitih ministarstava.
Nacrt sporazuma o vladinim stajalištima prema EU-u proizišao je iz jedne od 16 radnih skupina u kojima su zastupljene sve uključene stranke, a koje pripremaju prijedloge za ključna područja politike. U petak poslijepodne ključni političari ušli su u završne pregovore kako bi na temelju tih prijedloga dogovorili jedinstven koalicijski sporazum.
Konačni koalicijski sporazum mogao bi biti postignut već sredinom travnja.