Ta je kriza unijela potpuno nove navike u naše svakidašnje obrasce ponašanja, ali i novi odnos muzeja i njihovih korisnika, barem u onom smislu da nam je komunikacija dominantno prešla u virtualni svijet ekrana, napisali su iz Muzeja Općine Jelsa te su najavili Noć muzeja koja će se održati 29. siječnja 2021. s početkom u 18 sati.
Evo što su još nadodali.
Prenosimo u cijelosti:
Promišljajući o temi ovogodišnje Noći muzeja „Zadaće muzeja u uvjetima kriza” tri javna hvarska muzeja gotovo refleksnom reakcijom povezala su se u zajedničku akciju. Inspirirani i poneseni valom solidarnosti koji su hrvatski građani pokrenuli nakon razarajućih potresa odlučili smo se simboličkom aukcijom odazvati na apel Hrvatskog muzejskog društva za prikupljanje sredstava za kolegu iz Gradskog muzeja Sisak koji je uslijed katastrofalnog potresa ostao bez obiteljske kuće u Petrinji. Humanitarna akcija naslovljena „Muzealci za muzealce” organizirana je kao online prodajna izložba - aukcija, odnosno prodaja publikacija. Tako će Muzej Staroga Grada udruženim snagama s fotografom Markom Vodanovićem ponuditi na aukciju deset fotografija iz Markovog ciklusa OVERLAPS nastalog 2019. godine u Komiži. Muzej općine Jelsa pridružuje se akciji s deset uokvirenih reprodukcija starih fotografija s odabranim motivima Jelse i Vrboske. Muzej hvarske baštine ponudit će neka od svojih najboljih izdanja poput muzejskog godišnjaka „Prilozi povijesti otoka Hvara” ili kapitalnog izdanja Marice Buratović „Zvona moga škoja”. Sve ponuđeno na prodaju biti će predstavljeno online, na službenim muzejskim stranicama na platformi Facebook, gdje će biti objavljeni svi detalji aukcije/prodaje.
Osim zajedničke akcije, sva tri muzeja predstaviti će dio svog fundusa u formatu online izložbi postavljenih na Facebook stranicama svakog pojedinog muzeja. Tako će muzejski sadržaji u ovogodišnjoj Noći muzeja biti dostupni široj publici u virtualnom prostoru, a predstavit će se i dio građe koji nije prezentiran u stalnim postavima ovih muzeja. Muzej hvarske baštine otkrit će nam galeriju likova iz objektiva Katarine Benčić, koja je sa svojim suprugom Stevanom vodila fotografski studio u Hvaru od početka 30-ih do početka 60-ih godina prošlog stoljeća. Portreti Hvarana iz 50-ih godina 20. st. otkrivaju glamur ovog otočnog grada koji nije zaostajao za onim holivudskim. Studio Benčić zabilježio je sve važnije događaje i ljude toga vremena, a njihova bogata ostavština broji preko 10 000 fotografija i oko 700 negativa koji se danas čuvaju u Muzeju Hvarske baštine. Među njima su važni društveni, politički i crkveni događaji; privatne proslave, vjenčanja, krštenja, pričesti, rođendani; turisti na plažama i terasama, u šetnjama. U proteklih 50 godina napravljeno je nekoliko vrijednih dokumentarnih izložbi s građom iz njihove ostavštine, a ovogodišnju izložbu naslovljenu „Glamour portreti 50-ih kroz objektiv Katarine Benčić“ posvećujemo upravo Katarini, jer je u internoj podjeli rada, suprug bio zadužen za fotografiranje događaja i veduta, a gospođa Katarina za portrete, koje je radila s izuzetnom pažnjom, stručnošću i darom.
Muzej Staroga Grada provest će nas kroz povijesnu virtualnu šetnju starogradskom rivom i u razgledavanje brodova kao učestalih motiva starih razglednica i fotografija koje čine bogatu zbirku ovoga muzeja. Među prikupljenim razglednicama, dopisnicama i fotografijama posebnu skupinu čine one s motivima Staroga Grada od kraja 19. stoljeća do danas. Ova je zbirka dijelom već predstavljena javnosti, a u Noći muzeja uživat ćemo u njihovim motivima objedinjenim pod naslovom „Riva (i brodovi) kroz 20. stoljeće”. Tema pomorske baštine našeg najstarijeg grada ogleda se i u online izložbi naslovljenoj „Podsjećanje na nedavnu prošlost (koja danas izgleda kao san)“. Stari Grad je 2016. godine svečano proslavio 2400 godina svoga postojanja. Muzej Staroga Grada bio je te godine intenzivno angažiran na osmišljavanju i realizaciji brojnih programa. Vrhunac svečanosti svakako je bio prvi Festival mora Dani u Vali, u čijem je osmišljavanju Muzej imao važnu ulogu. Za tu prigodu nedavno preminuli Alem Ćurin izradio je dva plakata, od kojih je jedan prihvaćen kao službeni plakat festivala. Sjećajući se Alema, sad vam prvi put prikazujemo i drugi. Osim toga predstavljamo vam i mali album prisjećanja, kao i kratki film o nekoliko dana rujna 2016. godine. Želja nam je prisjetiti se slavljeničke 2016. godine, ali i pokazati u ovim teškim vremenima kakav Stari Grad može biti i kakav će, nadamo se, biti kada sve ovo prođe.
Ovogodišnja virtualna izložba Muzeja općine Jelsa „Svitla prošlosti” predstavlja najvrjedniji dio fundusa Ribarskog muzeja u Vrboskoj – ribarske svjetiljke. Ferali, koji su već stoljećima neizostavan dio opreme za brojne noćne ribolovne tehnike i strategije, bit će predstavljeni u svojem evolucijskom nizu – od arhaičnih svićala na borovu luč, preko ferala na garburu, sve do petromasa i suvremenih plinskih varijanti. U svim ovim oblicima, radi se o ribolovnim alatima koji su u punom smislu othranili nebrojene generacije dalmatinskih ribara i težaka, posebice u dugom razdoblju od 15. do 20. stoljeća kada je lov sitne plave ribe feralima i velikim ljetnim mrežama potegačama bio okosnica tradicijskih gospodarstava priobalnih otočnih ribarskih zajednica. Ribarski muzej u Vrboskoj, kao baštinik tradicije ribarstva otoka Hvara, u svojem stalnom postavu prezentira sve razvojne faze ovih svjetala korištenih na našem otoku, ali i diljem Dalmacije i priobalnog dijela Hrvatske. Ovom izložbom ferale želimo staviti u fokus i posvetiti im posebnu pozornost, ilustrirati njihovu (ne)posrednu ulogu u razvoju otočnih zajednica, te njihov tehnološki razvoj postaviti u širi povijesni i društveni kontekst. Posjetitelji će moći razgledati i virtualnu izložbu u organizaciji Općinske knjižnice Jelsa „Pisma i pismenost otoka Hvara“. Ona predstavlja do danas sačuvanu pisanu kulturnu baštinu otoka Hvara od 4. stoljeća prije nove ere do početka 20. stoljeća, nastalu na tri povijesna pisma, grčkom alfabetu, bosančici i latinici, te na različitim materijalima, kamenu, žbuci, keramici, metalu, pergameni i papiru, različitim tehnikama, pokazujući istodobno kulturni razvitak otoka kroz prošlost. Također je predstavljen pregled razvoja pismenosti od antičkog vremena do danas, prvenstveno kroz razvoj hvarskog organiziranog školstva te drugih oblika obrazovanja i opismenjavanja stanovništva koje ove godine obilježava 600. obljetnicu. Inače, ova se izložba može pojedinačno razgledati i „u živo” tijekom radnog vremena knjižnice.
Muzejska druženja i neposredni susreti uz otvorenja izložbi i razne druge muzejske manifestacije ove će iznimne godine izostati u Noći muzeja, ali nadamo se da ćemo pripremljenim virtualnim sadržajima zadovoljiti zahtjeve i interese naše publike. Briga za zdravlje i međusobna solidarnost nikada nisu bili važniji nego u današnjim okolnostima pa se nadamo da ćemo i mi svojim zajedničkim nastupom i virtualnim programom još jednom istaknuti ulogu muzeja u očuvanju i prezentiranju zajedničke nam kulturne baštine, a sve u nadi da ćemo uskoro ponovno uživati u neposrednim muzejskim susretima - napisali su.