Jedna od planina (brda) u Dalmaciji koja nema jedinstveno ime je Poljička planina ili Primorska kosa.
Radi se o niskoj planini koja se prostire usporedo s morskom obalom, između Mosora i jadranske obale te od toka rijeke Žrnovnice sve do ušća rijeke Cetine kod Omiša, u dužini od oko 17 kilometara.
Kod Omiša rijeka Cetina na putu prema moru probila je obalni planinski vijenac i svojim kanjonom razdvojila Poljičku planinu i Omišku Dinaru.
Ova se planina u novijoj literaturi naziva jedinstvenim imenom Poljička planina, a nju čine tri najizraženija grebena Perun, Vršina i Mošnica (ponekad se u literaturi može pronaći i naziv Mošnjica), s vrhovima čije se prosječne nadmorske visine kreću između 500 i 594 m.
Velik dio lokalnog stanovništva cijelu planinu odnosno brdo i dalje naziva Perun, po njegovom najzapadnijem dijelu iznad Žrnovnice i Podstrane, gdje se nalazi i istoimeni vrh imenovan po Perunu - staroslavenskom bogu groma i munje.
Naziv Poljička planina proizašao je iz činjenice kako je ona u cijelosti bila smještena na području nekadašnje Poljičke Republike tj. današnjih Poljica, a svojom brdskom masom i danas razdvaja Donja Poljica (južno, primorska padina) od Srednjih Poljica (sjeverno).
Najviši vrh Poljičke planine je Vela gora (594 m n.v.), smješten na brdu Mošnici, a na kartama je označen kao Zahod. Najviši vrh brda Perun je Križ (538 m).
Pogled s grebena Poljičke planine obuhvaća Mosor u cjelini, pogled na more sa srednjodalmatinskim otocima, Omišku Dinaru, Biokovo. Sa zapadnog dijela Poljičke planine pogledi su prema brdu Kozjak, Stobreču, Splitu, Kaštelima i Trogiru, Žrnovnici.
Mi vam donosimo galeriju noćnih fotografija snimljenih s Poljičke planine i to predjela iznad Uma sa sjeverne i starog sela Jesenice s južne strane brda. Na fotografijama se vide Split i šira okolica, Splitom dominiraju svjetla Poljuda gdje su te večeri igrali Hrvatska i Wales, Podstrana, Krilo Jesenice, Dugi Rat, ali i Supetar na Braču.