24. izdanje Međunarodne manifestacije maslinara i uljara Noćnjak održat će se od 5. do 8. svibnja u Supetru.
Ovogodišnje međunarodno okupljanje maslinara i uljara u ovom, po prvi put, svibanjskom izdanju, donosi iznimno zanimljiv i obilan program:
- 30 raznih aktualnih znanstvenih i stručnih radova i prezentacija projekata
- Wine-olio gastro show – (sa specijalnim dodatkom – usporedba Prošeka i Prosecca)
- Mala škola kušanja maslinovog ulja
- Studijski obilazak maslinarskog otoka Brača
- Osobna i kolektivna priznanja
- Proglašenje Šampiona
- Sajam tvrtki prijatelja Noćnjaka
- Izložba proizvoda u natjecanju
Iako bilježimo zahtjevnu godinu sa manje uroda na ovom Noćnjaku su maslinari i uljari predali 346 uzoraka u svim kategorijama od čega 192 otvorena ulja i 93 pakovine te 61 proizvod od masline.
Svi zaprimljeni uzorci pokazuju raskoš onog što maslina nudi kada se zna kako pravilno postupati sa stablom, plodom i dobivenim uljem.
Osobito svečano će biti i na otvorenju Noćnjaka, 5. svibnja, gdje će se upriličiti podjela osobnih i kolektivnih priznanja koju započinjemo sa sadnjom spomen masline i prigodnim riječima pokrovitelja i organizatora.
Velik broj ekstra djevičanskih ulja
Sandra Petričević, predsjednica panela za ocjenjivanje Zadružnog saveza Dalmacije, kaže da je ova godina iznenadila s izraženijim voćnim bukeom, robusnijom gorčinom i nešto manje izraženom pikatnosti.
- Oblica je ove godine, među uzorcima, izbalansirana optimalno za sortu i pokazala je izvanredne rezultate. Svojom osebujnošću su se istakle i sorte istarska bjelica, buža i levantinka. Manje prisutne sorte pokazale su potencijal svojih mirisa i okusa i potaknule nas na razmišljanje o mogućnosti veće proizvodnje monosortnih ulja. Nešto lošija godina je bila za sortu leccino.
Kao i do sada, veliki je broj uzoraka pristiglih na natjecanje u kategoriji ekstra djevčanskih maslinovih ulja. To dokazuje ono što Noćnjak redovito promovira, a to je da i u ovako izrazito nepredvidivoj godini moguće poznavanjem i primjenom naučenih spoznaja dobiti ekstra djevičanska maslinova ulja. Mogu zahvaliti svim uljarima koji su predali ulje na ocjenjivanje za zadovoljstvo koje su nam kod kušanja pružila ulja, osobito ona koja su ušla u sami vrh - kazala je Petričević.
Ulja izvrsne kakvoće
Predsjednik Zadružnog saveza Dalmacije, Lordan Ljubenkov, zadovoljan je odličnim odazivom sudionika po najavama dolazaka i popunjavanju hotela.
- Ovogodišnja berba je bila ispodprosječna po količini, ali sa zdravim plodovima. Razlika po mikro lokalitetima je velika pa nam točno izračunavanje prosjeka ne daje pravu sliku stanja, oscilacija je od čak 20% do 80% manje ploda. U nekim maslinicima se nije ni ulazilo u berbu, ali se u ponekim bilježe i izvanredne količine. Ubrano je nešto više o 22 000 tona ploda od kojeg je dobiveno oko 33 000 hektolitara ulja. Ulja su bila izvrsne kakvoće, a to dokazuje i natjecateljski dio Noćnjaka.
Na svjetskoj razini ova godina je donijela ukupno 5% manje prinose, a i dalje se bilježi redoviti porast potražnje za maslinovim uljem koji iznosi u prosjeku oko 5% godišnje. Zbog gospodarskog opterećenja uslijed pandemije došlo je do oscilacija na tržištu tako da su u Španjolskoj i Grčkoj cijene narasle za oko 20%, a u Italiji i Tunisu se smanjile od 14 do 18%. Hrvatska je imala nešto veće cijene u prosjeku ali bez značajnijeg porasta.
Sve više je proizvođača koji ulaze u ponudu ekskluzivnih maslinovih ulja što podrazumijeva osobit angažman od berbe pa sve do dizajna, uz dobro osmišljenu promidžbu. To je ujedno i logičan put kojim uljarstvo Hrvatske ide jer mi jesmo mala zemlja, s malim količinama ali s izvrsnim uljima.
Kao organizator, na ovom bračkom Noćnjaku naišli smo na veliku potporu domaćina. Koristim prigodu već sada zahvaliti svim suorganizatorima i pokroviteljima koji su navedeni na našoj pozivnici na predanosti u organizaciji. Osjećamo kod svih radost jer ćemo se napokon vidjeti u živo. Svakog sudionika koji bude sa nama od 5. do 08. svibnja u Supetru očekuje manifestacija za pamćenje, po ugodnom i po korisnom - istaknuo je Ljubenkov.
OSOBNA I KOLEKTIVNA PRIZNANJA
Priznanje „Branko Škarica“ za životni doprinos unaprjeđenju uljarstva
RADOSLAV BOBANOVIĆ Polača
Rade Bobanović osebujna je osoba dalmatinskog maslinarstva i uljarstva. Sa svojim partnerom Željkom Uzelcem utemeljio je 2006. g. Poljoprivrednu zadrugu Mas-vin. Razminirali su i očistili zapuštene površine i obradili tlo uz korištenje organskih preparata te osposobili tri akumulacijska jezera za napajanje. U ekološkim uvjetima zasadili su mediteranske kulture, među kojima masline imaju posebno mjesto. U vlastitoj uljari od plodova svojih maslina proizvode ulje za koje su dobili prestižna priznanja na domaćim i međunarodnim sajmovima i ocjenjivanjima. U svom programu imaju i stolne masline u različitim pripremama. Osim maslina, zadruga uzgaja i druge mediteranske kulture, kako sam Bobanović kaže „Tri gracije Dalmacije“, maslinu, lozu i smokvu. Uz sav angažman, ovaj bivši branitelj i načelnik općine Polača, nastavio je s obrazovanjem pa je nedavno postao i doktor znanosti iz područja ekonomije.
Priznanje „Pavle Bakarić“ za višegodišnji doprinos unaprjeđenju maslinarstva
- sc. JAKŠA ROŠIN Split
Jakša Rošin diplomirao je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu, smjer Voćarstvo-vinogradarstvo-vinarstvo, te na istom magistrirao. Zaposlen je u Institutu za jadranske kulture i melioraciju krša u Splitu od 1999. godine. Znanstveni i stručni interes mu je primarno maslinarstvo te agrumi. Sudjelovao je u mnogim projektima iz maslinarstva, a objavio je nekoliko znanstvenih i stručnih radova o maslinarstvu i uljarstvu u priznatim časopisima. Redoviti je sudionik Noćnjaka i sudjeluje u pripremi izlaganja, a održao je i nekoliko zapaženih predavanja. Sudjeluje u radu panela za ocjenjivanje maslinovih ulja na Noćnjaku.
Međunarodno priznanje „Cavaliere olio d'oliva“ za višegodišnji samoprijegoran rad u uljarstvu
PERO KOLEGA Kali
Pero Kolega bio je dugogodišnji upravitelj poljoprivredne zadruge Maslina na otoku Kaliju, a bio je i donačelnik općine Kali, poznate po maslinarskoj tradiciji. Inače, kaliska zadruga jedna je od najstarijih zadruga na jadranskim otocima, koja se uspjela održati unatoč problemima u poslovanju ovakvih pravnih subjekata. Zadruga prerađuje masline maslinara od Kolana na Pagu preko Zadra i okolice do svih mjesta na Ugljanu i Pašmanu. Znatne zasluge za to pripadaju Peri Kolegi koji ju je uspješno vodio nekoliko desetljeća. U vrijeme prerade maslina Kolega i ostali radnici znali su obavljati sve poslove te su često počinjali raditi od pet ujutro, a završavali sljedećeg dana oko tri. Zadruga i njezin upravitelj dali su svoj doprinos povećanju i unaprjeđenju maslinarstva na sjevernodalmatinskim otocima na kojima je danas maslinarstvo gotovo najznačajnija poljodjelska kultura. Pero Kolega nedavno je umirovljen.
Priznanje „Joško Niskota“ uzornom maslinaru
MATE DUŠEVIĆ Ljubač
Mate Dušević nositelj je Obiteljskog poljoprivrednoga gospodarstva u Ljupču, mjestu u južnom dijelu općine Ražanac u Zadarskoj županiji. Na tradiciji svojih predaka, vrijednih težaka, posebnu pozornost posvećuje maslinarstvu i vinogradarstvu. Gospodarstvo je od svojih predaka naslijedilo oko 50 stabala maslina starijih i od 150 godina, a Mate i njegov otac Mladen zasadili su novih 300 stabala. Gospodarstvo sada posjeduje nasade od 350 stabala maslina s 20-ak sorti, većinom autohtonih. Osnovni cilj gospodarstva je postizanje visoke kvalitete proizvoda i upoznavanje krajnjih potrošača s posebnostima ekstra djevičanskih maslinovih ulja, te njihovo sljubljivanje s različitim jelima. Potvrda kvalitete su osvojene brojne medalje, okrunjene peharom vicešampiona na Noćnjaku 2006., a Mate je i dobitnik nagrade Općine Ražanac za postignute iznimne rezultate u području maslinarstva i uljarstva.
Priznanje „Zlatno pero Noćnjaka“
za životni doprinos unaprjeđenju maslinarstva i uljarstva putem medija
VLATKO GRGURIĆ Zagreb
Vlatko Grgurić novinar je i urednik najdugovječnije i jedne od najuglednijih emisija Hrvatske televizije „Plodovi zemlje“. Diplomirao je na Agronomskom fakultetu u Zagrebu. Od 1994. godine radi na HTV-u, a od 1996. uređuje i vodi emisiju „Plodovi zemlje“, koja se od tada emitirala približno tisuću puta. Emisiju uređuje stručno i objektivno pa je ona neobično gledana ne samo od poljoprivrednika, već i drugih koji su vezani za selo ili su zaljubljenici u prirodu. Gregurić piše i poeziju te je izdao nekoliko zbirki pjesama i najmlađi je dobitnik nagrade Goranovog proljeća, a primio je i priznanje Hrvatskoga helsinškog odbora. Ima posebnu ljubav prema zemlji koju iskazuje obradom svog malog voćnjaka pored Jastrebarskog gdje, kako kaže, “Nema većeg zadovoljstva nego ubrati proizvod svog rada“.
Priznanje „Zlatna amfora Noćnjaka“
za doprinos razvoju maslinarstva i uljarstva na svom području
SPLITSKO-DALMATINSKA ŽUPANIJA
Splitsko-dalmatinska županija posebnu brigu vodi o razvoju poljoprivrede na području cijele županije, kao važne grane ukupnog gospodarstva. Od poljoprivrednih kultura posebno podupire tradicionalne kulture, među kojima je i maslinarstvo. Posljednjih 20-ak godina napravljen je značajan pomak u razvoju maslinarstva u gotovo cijeloj županiji. Podignuti su veći novi nasadi na otocima i priobalju, a osobiti napredak napravljen je na marketingu maslinova ulja, posebno u brendiranju. Napravljeni su i značajni pomaci u zaštiti ulja pojedinih područja s oznakom izvornosti, kao i u osuvremenjivanju strojeva za preradu. Splitsko-dalmatinska županija podupire i provodi programe za maslinare i uljare kroz natječaje iz Programa potpore poljoprivredi i ruralnom razvoju. Danas se na području Splitsko-dalmatinske županije obrađuje oko 1.000.000 stabala maslina na površini od oko 5000 hektara. Ovakav razvoj je rezultat činjenice što se maslinarstvo više ne smatra sporednom poljodjelskom djelatnošću, već važnom gospodarskom djelatnošću koja može osigurati značajan izvor prihoda te mu se poklanja dužna pažnja i znanstveni pristup. Dobre rezultate u razvoju maslinarstvu Splitsko-dalmatinske županije potvrđuje činjenica da ova županija ima najveće površine pod maslinama u Hrvatskoj te da se godišnje proizvodi 550.000 sadnica maslina od kojih su 50% domaće sorte.
Priznanje uljarskoj zadruzi za 2021. godinu
(dodjeljuje Hrvatski poljoprivredni zadružni savez)
POLJOPRIVREDNA ZADRUGA GROHOTE Grohote, otok Šolta
Poljoprivredna zadruga Grohote osnovana je 1995. godine, a ima 55 zadrugara i 4 zaposlena. Zadruga na Šolti nastavlja otočnu zadrugarsku tradiciju koja ima svoje korijene u dalekoj prošlosti, još od prve zadruge osnovane u Grohotama 1875. godine. Osnovna djelatnost zadruge je maslinarstvo. Zadruga posjeduje uljaru za svoje zadrugare, koja je otvorena i za druge maslinare s otoka, a ima i trgovinu poljoprivrednim potrepštinama. U 2021. godini zadruga je napravila značajni iskorak nabavom suvremenih strojeva za preradu maslina, koristeći dostupne državne potpore. To je jedna od najznačajnijih investicija u povijesti zadrugarstva Šolte.
Priznanje „don Ante Alfirević“ maslinarskoj udruzi
za doprinos razvoju maslinarstva i uljarstva
UDRUGA MASLINARA OBLICA Žrnovnica
Udruga maslinara Oblica osnovana je prije oko 20 godina u Žrnovnici. Okuplja veći broj članova koji imaju maslinike sa šireg područja podno Mosora, s njegove južne strane i sa sjeverozapadne strane na padinama brda Peruna. Ime je udruga dobila po sorti Oblica koja se smatra autohtonom sortom maslina Dalmacije i navodno se u našem prostoru uzgaja više od 2000 godina. Udruga pomaže članovima vezano za uzgoj maslina, ali i inicira druženje među članovima u vrijeme narodnih blagdana. Tako okuplja na tradicionalnom godišnjem druženju te organizira ocjenjivanje ulja maslinara članova. Udruga je čak manifestaciju organizirala i 2021. po strogim epidemiološkim mjerama.