Aktualna godina bila je vrlo sušna u dijelovima Dalmacije, ali i dinarskog područja, pa je razina podzemnih voda niža nego što je to uobičajeno u listopadu. Upravo je listopad na Jadranu klimatološki drugi najkišovitiji mjesec u godini, a hoće li se hidrološka situacija popraviti do kraja mjeseca, tek ćemo vidjeti.
Posljednja ciklona donijela je mjestimične obilne oborine, no po pitanju akumulacijskog jezera Peruća, dotaknuto je dno što se tiče vodostaja. Peruća je na Koti 340 metara, a posljednje kiše donijele su lagani porast kote.
Prva sljedeća obilnija kiša uvjetovat će rast kote jezera. Kako doznajemo, ono je trenutno na 40 posto akumulacije jer su se mjesecima provodile mjere štednje vode. Posljednje dvije godine su klimatološki bile zanimljive jer su vladale velike suše nakon kojih bi dolazila razdoblja obilnih oborina.
Kao što smo prvi izvijestili, zbog niske razine vode, iz jezera su "izronili" potopljeni ostaci manastira Dragović, sela Koljane, Garjak i Ćorići. Osim toga, postao je vidljiv jedan od perućkih izvora - Točilo.
Medijska izvještavanja posljednjih dana očito su učinila svoje, jer su danas spomenute ostatke došle vidjeti stotine građana.
Jedan od najnižih vodostaja posljednjih godina otkrio je obrise kamenih mostova, mlinova, puteva i suhozidina, kamenih ograda bivših njiva, oranica i voćnjaka. A sve je to pod vodom još od 1958. kada je na Cetini izgrađena brana između između sela Satrić i Gornji Bitelić, približno 25 km od izvora rijeke Cetine.