Nove mogućnosti za mlade programere u Dalmaciji zahvaljujući EDIT CodeSchool programu i donaciji računala
Kroz programe Digitalne Dalmacije već šestu godinu za redom organizira se EDIT CodeSchool - besplatna škola programiranja u kojoj se učenike osnovnih i srednjih škola podučava osnovama programiranja te izradi web stranica i aplikacija.
Preko 2500 upisane djece u prethodnih pet godina u preko 30 osnovnih i srednjih škola Splitsko-dalmatinske županije u gradovima Split, Solin, Kaštela, Omiš, Trogir, Imotski, Sinj, Makarska, Supetar i naseljima Šestanovac i Grohote.
Nastava se održava subotom ili u dogovoru s EDIT profesorom neki drugi dan u tjednu u trajanju od 2 sata tjedno. 20 sati predavanja, 20 sati vježbi te izrada moderne web aplikacije pod mentorstvom EDIT profesora. Svi nastavnici certificirani su stručnjaci posebnog edukativnog programa - EDIT profesor - osmišljenog za praktično, brzo i lako primjenjivo učenje osnova programiranja.
Kako bi djeca što kvalitetnije mogla pratiti EDIT CodeSchool edukaciju, Splitsko dalmatinska županija donirala je ukupno 30 računala gimnaziji Dr. Mate Ujevića u Imotskom te osnovnoj školi fra Pavla Vučkovića u Sinju.
Župan Blaženko Boban podijelio je računala i naglasio kako su mladi ljudi sastavni dio ovoga projekta. "Da bi oni imali kvalitetan rad, treba im osigurati i opremu. Nova računala oni su zaslužili svojim radom“.
Splitsko-dalmatinska županija pokazuje svoju predanost razvoju obrazovanja i tehnologije, pružajući djeci u manjim sredinama pristup modernim tehnologijama.
Razgovarali smo sa sinjskim osnovnoškolcima među kojima nam je Luka Budimir iz 7.A rekao kako obožava informatiku i programiranje i presretan je što su dobili nova računala koja jedva čeka isprobati. Kaže kako mu se ove godine najviše svidjelo što su radili na robotima te ih mogli isprogramirati kako oni to hoće!
Kada su stigla nova računala u imotsku gimnaziju, učenici su se odmah požurili da ih raspakiraju i vide kako izgledaju. Učenica prvoga razreda gimnazije Anamarija Pejić bila je posebno sretna i nestrpljivo čeka da počne koristiti svoje novo računalo. Također, rekla je kako će sada puno brže rješavati brojne informatičke zadatke. "Ova donacija nam znači puno jer ćemo sada biti puno brži i učinkovitiji u rješavanju zadataka i problema te u izradi aplikacija i mrežnih stranica“.
Ova donacija će omogućiti učenicima da prate napredne programe i steknu znanja koja su im potrebna za buduće karijere u IT-u. Novi računalni sustavi bit će ključni u pripremi učenika za buduće izazove i pružanju temelja za razvoj njihovih IT vještina.
Ravnatelj Osnovne škole fra Pavla Vučkovića, profesor Nikola Vučković naglasio je kako je ova industrija najbrže rastuća na svijetu pa svi oni koji imaju adekvatno znanje odmah nađu i posao. Kako kaže: „EDIT je djeci otvorio nove poglede na svijet. Današnji posjet je znak ne samo pažnje već i materijalnog potkrepljivanja koji će služiti da naši mali programeri jednog dana budu i veliki programeri. Jer najbitnije su osnove, kada imate osnove i dobar materijal, u ovom slučaju računala – sve je lakše, a učenici će to sigurno opravdati!
Inače nastavnik informatike i mentor u EDIT-u, profesor Boško Lišnić istaknu je kako će ova računala pomoći sve kvalitetnijem provođenju EDIT CodeSchoola ali i općenito provođenju informatike u školi. „Programiranje koje mi tu radimo je poprilično napredno i zahtjeva određenu procesorsku snagu koju prijašnja računala nisu imala. Ova računala će nam pomoći da radimo neke naprednije stvari u programiranju, jer nam njihova procesorska snaga omogućuje da u budućem korištenju neuronskih mreža i ostalih spektara umjetne inteligencije budemo u korak sa suvremenim svijetom!“
Važno je naglasiti kako se ovaj program provodi i u sredinama u kojima učenici inače ne bi imali priliku steći ovakvu razinu znanja u IT tehnologiji koja ne samo da ih priprema za bolju poziciju na tržištu rada nego im i omogućuje im bolji start prilikom upisa na fakultet. Upravo tako Digitalna Dalmacija potvrđuje svoj moto „znanje dostupno svima“ te aktivno potiče razvoj i unaprjeđenje cijelog IT sektora kao nove ključne gospodarske grane.
„EDIT CoideSchool smo pokrenuli prije 6 godina kao odgovor na zahtjev tržišta rada da IT tvrtkama treba znatno veći broj kvalitetnih developera nego što ih trenutni obrazovni sustav osigurava. Odlučili smo mogućnost developerske edukacija omogućiti što većem broju naših sugrađana i to u što ranijoj dobi, kako bi oni nakon upoznavanja s IT tehnologijama i razvojnim okruženjem mogli odlučiti je li to ono što ih zanima kao buduće zanimanje, te da što ranije krenu u taj svijet i izbruse svoje vještine“, istaknu je Damir Brčić, voditelj Digitalne Dalmacije
Ova gesta pokazuje koliko se Splitsko-dalmatinska županija brine o razvoju obrazovanja i potiče daljnji razvoj tehnologije u manjim sredinama, što će imati pozitivan utjecaj na živote djece i cijele zajednice.