Matea Dorčić, pročelnica Upravnog odjela za turizam, pomorstvo i promet Splitsko-dalmatinske županije na konferenciji za novinare uoči početka 26. sjednice Županijske skupštine, osvrnula se na Plan upravljanja pomorskim dobrom.
"Ovo je prvi put da Županijska skupština, sukladno članku 39. novog Zakona o pomorskom dobru i morskim lukama, donosi plan upravljanja pomorskim dobrom naše županije na razdoblje od pet godina", kazala je.
"Dosada je plan donosio župan, i donosio se na vremensko razdoblje od jedne godine. Ovo mijenja stvari po pitanju upravljanja pomorskim dobrom, po pitanju nekakvih dugoročnih ciljeva, izdavanja dozvola, i svega ostaloga što je zanimljivo kao što je dodjela koncesija na pomorskom dobru", rekla je.
"Isto se primjenjuje i na jedinice lokalne samouprave, što je podiglo dosta bure u medijima u posljednje vrijeme. Naime, to je novost iz same jedinice jer se i njihov plan provodi na pet godina, a i po prvi put se provodi natječaj a ne igra više opcija 'najbržeg prsta'", objasnila je.
"Cilj je uvođenje reda. Mislim da je petogodišnja opcija ipak nekako dugoročnija za sve one koji misle i planiraju investirati i koncesionirati, podnositi inicijative. Isto tako, i po pitanju našeg planiranja investicija na pomorskom dobru, održavanja... Mislim da je petogodišnji rok nama, ali i jedinicama lokalne samouprave izrazito povoljan i zanimlji", kazala je.
"Ipak, kada dobiješ dozvolu na godinu dana, ipak te to ograničava u nekakvom investiranju i planiranju, a kada dobiješ dozvolu na dvije do pet godina možeš mallo dugoročnije planirati. Prvi puta se na županijski plan traži suglasnost od Ministartsva mora, prometa i infrastrukture, što smo mi na kraju prvog mjeseca i dobili. Jedinice lokalne samouprave imaju kompliciraniju proceduru, te moraju pribaviti suglasnosti nadležnih upravnih odjela zaštite okoliša, graditeljstva i prostornog uređenja, zatim Lučke kapetanije i UO za turizam i pomorstvo, odnosno župana Blaženka Bobana", objasnila je Dorčić.