Najnoviji slučaj građevinskih radova unutar Dioklecijanove palače posljednjih je dana digao splitsku javnost na noge, ponajviše zbog fotografije koja kruži društvenim mrežama. Naime, na fotografiji se vidi izvođenje radova u povijesnoj jezgri grada na vrhu kuće, a "novogradnja" strši tako da je kampanel sv. Duje gotovo dobio konkurenciju.
Uslijedili su ljutiti komentari Splićana na društvenim mrežama, evo samo nekih od njih:
"Fotka je pošteno obišla Internet i izazvala zgražanje, pa me baš interesira kad će krenuti rušenje ove zgrade kojoj tu nije mjesto ni pod kojim uvjetima! Teško da oni koji brinu o Palači ne znaju za eto tu 'sitnicu'".
"Siporex u Dioklecijanu.... čisti mrak. Tko će konačno stati na kraj uništavanju Carskog grada".
"Nedilje svete, Boga draga. Moga je i napraviti most do kampanela i naplaćivati jeftinije pogled s vrha".
Popić: Sve je legalno
Za komentar koga bolje upitati, nego samog vlasnika, arhitekta Nikolu Popića. Popić je bio zadovoljan što smo ga kontaktirati i rado je odgovorio na svaki naš upit. Naravno, pitali smo ga jesu li radovi koje izvodi legalni...
- Što se tiče mog krovišta, postoji bezbroj fotografija Palače iz zraka, plakata na kojima se može provjeriti stanje kakvo je tu godinama i desetljećima postojalo. Lokacija i građevina su jednostavno previše poznati da bi mogle ostati skriveni. Na mjestu gdje se sada radi bio je atelje dr. Miličića, poznatog Splićanina, u duhu moderne. Na trećem katu bio je njegov stan kojega je on ostavio zboru liječnika koji su, pak, tamo potom imali svoj prostor.
Ovo što se sada radi je dobilo potrebnu dozvolu od strane konzervatora, a kasnije je ishođena građevinska dozvola. Dakle, radovi su potpuno legalni. Krov je potpuno istih dimenzija, a na sjevernom dijelu krova je potpuno ista visina. Jedina razlika je u tome da je u ono vrijeme krov bio prekriven valovitim salonitom koji je karcinogeni materijal. To nije bilo u ruševnom, ali je u vrlo lošem stanju. Taj dio je uklonjen i napravljeni su zidovi od Ytonga, najlakšeg mogućeg materijala - pojašnjava nam Popić i dodaje da je zid prije bio od opeke, a da je krov sada poravnat.
- Problem je u tome što nismo napravili skelu, kao što ostali rade. Pa se onda stavi opna da se radovi ne vide do završetka. Sada moje gradilište izgleda dosta grezo jer je u takvoj fazi. Kada dođe fasada koju su konzervatori također dozvolili, a ona se dogovara u trećem mjesecu, to će sve bitno drugačije izgledati nego sada. Problem je u tome što ljudi ne znaju da je to dimenzijama tako bilo i prije. Vjerojatno misle da je to nadograđeno tek tako, da je nekome netko nešto dao da gradi. Ali nije nadogradnja, nego je zaista isti volumen koji je postojao, s tim da se krov izravnao. Bio je blagi pad krova prema jugu. Ja ljudima kažem da dođu na taracu da vide kako je sad i kako je bilo prije.
Popić je potom pojasnio gdje e bilo tko može službeno uvjeriti da sadašnje stanje odgovara starome:
- Svojevremeno je postojao Konzervatorski zavod samo za grad Split i bio je snimio cijelu Palaču, sve kuće unutar nje, tlocrte, presjeke, pročelja i taj sam materijal koristio kao dokazni za postojeće stanje. Njega možete sada dobiti u Konzervatorskom odjelu Ministarstva kulture. Tamo je pohranjena dokumentacija stanja godine kada se to snimalo.
Na kraju nam je otkrio što zapravo gradi:
- Inače, cilj mi je napraviti radni prostor u kojega se mogu povući i raditi. To je prostor za rad s pogledima koji su veličanstveni. Izabrao sam živjeti u Palači, a vjerujte, to pogotovo zadnjih godina nije tako jednostavno. Želim tu ostati. Sjajno mi je da s praga kuće kročim u srce jednog posebnog grada. Ne bi mi palo na pamet ovom gradu bilo što loše napraviti - zaključuje Popić.
"Na Peristilu postoji čitav krov koji će pasti"
Naš izvor u Gradu Splitu, koji je želio ostati neimenovan, potvrdio nam je da u ovom slučaju postoje sve potrebne dozvole i da gradnja nije sporna. Ipak, ukazao nam je na jedan opći problem u Palači:
- Krovovi u staroj jezgri Splita puni su sličnih slučajeva. Ovo je možda pravi trenutak kada bi grad oko ovakvih stvari morao uvesti stroža pravila. Grad Split je poslao na desetke upozorenja na krovove koji padaju, postoje fasade koje se urušavaju, cigle koje padaju. Na Peristilu postoji čitav krov koji će pasti! Uvijek je pitanje koliko vlasnik drži do estetskog dojma svoje nekretnine. Za sređivanja pete fasade mogli bi se dobiti europski novci ili napraviti pošten projekt kako je napravila Venecija prije 50 godina - kazuje nam.
Gospodin Radoslav Bužančić, pročelnik Konzervatorskog odjela u Splitu, komentar ove gradnje obećao nam je poslati pisanim putem.