Kolumnist Maslinara Sinaj Bulimbašić propituje štetne ugovore o uvozu maslinova ulja lošije kvalitete koje ide na police stranih trgovačkih lanaca u Hrvatskoj
Na velikim svjetskim maslinarskim plantažama, masline se proizvode po najmodernijim i najproduktivnijim načelima, za razliku od Hrvatskoj u kojoj je prosjek broja maslina po maslinaru oko 100 stabala. Ne uvažavajući specifičnosti proizvodnje maslinovog ulja na gotovo čistoj poljoprivrednoj površini, Odbor za poljoprivredu EU, donosi sporazume o uvozu poljoprivrednih proizvoda iz neeuropskih zemalja u zemlje članice Europske unije.
Ugovori o uvozu
Ugovori o uvozu maslinovog ulja iz trećih zemalja, ali i slobodno kretanje robe unutar članica EU, mogu ozbiljno uzrokovati zasićenost tržišta jeftinom i lošijom robom. Sve će to ispaštati i potrošači, konzumiranjem hrane lošije kvalitete, ali i država, koja će izgubiti znatna financijska sredstva, koja će se prelijevati preko stranih trgovačkih centara u domicilne države tih lanaca.
Rješenje za ovaj i slične probleme, kao što je uvoz meda iz Ukrajine i Kine, smrznute govedine iz Urugvaja, agruma iz Bolivije, ribe i vina iz Argentine… nisu ni bojkoti trgovina, ni pisanje apela, ovo može riješiti samo Vlada RH. Zato trebamo stalno štititi svoje pravo da hrvatski poljoprivredni proizvod bude na policama svih trgovina u Hrvatskoj, bez obzira tko im je vlasnik.