U Splitu je danas obilježena 83. obljetnica osnivanja, ali i tragičnog stradavanja boraca Prvog splitskog partizanskog odreda i Prvog solinskog partizanskog odreda pred spomen-pločom na Plokitama odakle su borci 11. kolovoza 1941. godine, krenuli u oružanu borbu protiv fašističkog okupatora.
Uz minutu šutnje svim poginulima u antifašističkoj borbi i Domovinskom ratu, pred spomen-pločom vijence su položili predstavnici Grada Splita, Udruge antifašista i antifašističkih boraca grada Splita, Zajednice udruga antifašista i antifašističkih boraca SDŽ, VeDRA-e, predstavnici RNK Split kao i predstavnici političkih stranaka, udruga i drugi…
Kačić Bartulović: "Moramo biti budni, moramo se ponositi svojom prošlošću i moramo iz prošlosti učiti"
Neven Kačić Bartulović, predsjednik Udruge antifašista i antifašističkih boraca grada Splita ove godine nije podsjetio sve prisutne na okolnosti osnivanja i pogibije splitske i solinske mladosti kao što je godinama do sada to bio običaj već im se obratio nabrajajući imena i prezimena onih koji su svjesno krenuli u borbu.
Pojasnio je i zašto su se ove godine odlučili ići s drugačijim programom.
"Svake godine se ovdje na neki način ponavlja priča što je bilo, kada je bilo i kako je bilo. Prilikom ovih obljetnica često se sjećamo događaja a zaboravljamo ljude. Svi ti strijeljani, poginuli, za mene su u prvom redu ljudi, a kaže se kada nečije ime izgovoriš on i dalje živi.
To je mladost, najstariji među njima imao je 29 godina. Rekao sam zbog čega su išli u borbu išli i zbog čega su strijeljani i poginulu. Svoji su na svome htjeli biti i jezikom svojim htjeli govoriti. Sve drugo, u današnje vrijeme je politika“, kazao je Kačić Bartulović.
S ovoga mjesta u borbu je krenulo 44 borca, a na nama je, kako je kazao, čuvati uspomenu na njih, na njihovu žrtvu, žrtvu tih mladih momaka koji su goloruki kao i momci 91. krenuli bezrezervno braniti svoju Domovinu.
„Mi jesmo antifašisti, ali u Hrvatskoj nema fašista onakvih kakvima ih doživljavaju ljudi, iz II.svj.rata. Nikada neću dozvoliti ikome da kaže da je Hrvatska fašistička zemlja, ali da ima pojava i pojavnosti koje ako se dozvole da se nastave razvijati tim putem, one mogu prerasti u nešto više.
Moramo biti budni, moramo se ponositi svojom prošlošću i moramo iz prošlosti učiti. Budućnost moramo planirati za našu djecu i djecu naše zemlje da se nikada ne ponovi ovo, a još uvijek su nam svježe rane iz Domovinskog rata“, istaknuo je.
Puljak: "Nadam se da se takve stvari više nikada neće dogoditi..."
Okupljenima se, u ime Grada, obratio i gradonačelnik Ivica Puljak koji je i sam odrastao na Plokitama i pohađao školu koja je nosila ime komadanta Prvog splitskog odreda.
"Danas se sjećamo mladih ljudi koji su žrtvovali i na kraju tragično završili svoje živote da bi mi danas živjeli u miru i slobodi. I kao što piše na ovoj spomen ploči, mi ih nikada nećemo zaboraviti. Isto tako, nadamo se da se takve stvari više nikada neće dogoditi u Hrvatskoj, a onima u svijetu koji se bore protiv sličnih zala, želim da se izbore za slobodu“, kazao je ovom prigodom.
Komentirao je i uređenje i rekonstrukciju prostora Parka Prvog splitskog partizanskog odreda.
„Grad je u procesu procjene ovog zemljišta čije polovice smo vlasnici mi, a druga polovica je u vlasništvu privatnika. Nakon te procijene njima ćemo ponuditi da otkupimo njihov dio zemljišta kako bi ovdje napravili veliku podzemnu garažu, sportska igrališta i park Prvog splitskog partizanskog odreda. Nadamo se da će se to uskoro i riješiti da bi projekt koji je praktički spreman već i za projektiranje mogao krenuti u realizaciju.
Nakon polaganja vijenaca i paljenja svijeća ispred spomenika na Plokitama, dio okupljenih je krenuo prema Ruduši, mjestu strijeljanja boraca gdje će se također prigodno obilježiti 83. obljetnice pred spomenikom streljanim partizanima u Ruduši.