Ako itko na svijetu brzo zaboravlja - Splićani su u samom vrhu! Mislim pritom na Grad, na one koji se u nekom (za njih) sretnom trenutku domognu fotelje i glume Grad. A takvih je bilo u prošlosti…Još jučer! Mislim da sam nježno prije godinu dana tom gradodržećem dao do znanja da je greškom promovirao tamo nekog u nešto što on nije.
A to je nepravedno! Dobro, pravda i zaborav nemaju neke dodirne točke.
Ne znam tko sjedi u Komisiji za dodjelu gradskih priznanja, ali znam da su neki zaboravljeni. Evo jednog iz plejade zaslužnih a zaboravljenih - Josip Bepo Mirošević.
A zašto mi je on pao na pamet? I to baš danas!
Čitam: Glazbeni odjel Umjetničke akademije i Simfonijski orkestar HNK Split održat će večeras koncert u povodu 25 godina osnutka Akademije u Splitu. I lijepo je vidjeti da će se na tom koncertu izvesti djela W. A. Mozarta, Lars-Erik Larssona, Charlesa Auguste de Bériota, Felixa Mendelssohna Bartholdyja, Roberta Schumanna, Joaquin Rodrigoa, Aleksandera Skrjabina, a sve to uz dirigentsku palicu Harija Zlodre i Vladimira Kossjanenka – vrsnih umjetnika.
Spomenuti Josip Bepo Mirošević ne može se staviti uz bok Mozarta, Schumana… Nipošto!
„S muzikom će i sreća biti cjelovitija, a tuga lakša, radost radosnija, žalost dostojanstvom ublažena. S pjesmom će i ljubav biti punija, zanosom oplemenjena, iskrenošću ponesena, čovjeku potrebnija…” (J. Bepo M.)
To je On rekao.
A Hrčak/Srce ga tumači kao; sveučilišnog profesora, glazbenog pedagoga, teoretičara, pisca i skladatelja. Mirošević je od početaka ukazivao na „nasušnu potrebu dalmatinske regije” za visokim glazbenim učilištem zbog nedostatka profesionalnih, educiranih glazbenika za potrebe glazbenih škola, nedostatka instrumentalnih sastava, zbog kontinuiteta glazbenog obrazovanja, također i zbog opće situacije u Splitu gdje zanimanje za glazbenu edukaciju daleko nadilazi trenutne mogućnosti postojećih ustanova. Ukazivao je na nedostatak svirača u ansamblima, pjevača, solista i zborista u operi, voditelja zborova, klapa, crkvenih glazbenih sastava, općenito na deficitarnost kadrova - Od studija Glazbenog odgoja pri Višoj pedagoškoj školi, preko Zavoda glazbene kulture na Fakultetu prirodoslovno-matematičkih znanosti i odgojnih područja u Splitu, povezavši dislocirane studije instrumentalnih odsjeka Muzičke akademije koji su djelovali u Splitu, Mirošević je pokrenuo mnogostruke akcije da se u prepoznatom vremenu i trenutku oformi Akademija. 1997. godine, u okvirima Umjetničke akademije Sveučilišta u Splitu, stvoren je Odsjek za glazbenu umjetnost!
Između ostalog…
Ovaj Ogled napisan je samo u smislu Obljetnice - opomene zaboravu. Hoće li ga netko spomenuti?