U petak i subotu, 02. i 03. prosinca, Obrtno tehnička škola bit će domaćin Konferencije za razmjenu znanja i iskustva, a ugostit će predstavnike nekoliko Regionalnih centara kompetentnosti iz Hrvatske. Cilj konferencije je kapitalizacija horizontalnih učinaka podsektora elektrotehnike i računalstva na druge podsektore, te je od iznimne važnosti uspostaviti ovakvu suradnju.
Program konferencije obiluje predavanjima međunarodnih stručnjaka koji donose aktualne i važne teme iz područja elektrotehnike i računalstva. Neke od tema obuhvaćaju obnovljive izvore energije, male kućne elektrane, inženjerstvo upotrebljivosti i dizajn/istraživanje korisničkog iskustva, Turingov stroj, Git u učionici, itd.
Na okruglim stolovima sudjelovat će predstavnici Regionalnih centara kompetentnosti iz svih podsektora diljem Hrvatske i istaknuti stručnjaci za strukovno obrazovanje, te će na taj način doprinijeti razmjeni znanja i iskustva. Ova konferencija nužna je za uspostavu kvalitetnih kadrovskih uvjeta jer će rezultirati uključivanjem suradnika RCK-ova u programe obrazovanja, radom Inovacijskog centra, te osposobljavanjem odgojno-obrazovnih radnika.
Konferencija za razmjenu znanja i iskustva dio je projekta “Uspostava regionalnog centra kompetentnosti za elektroniku i računalstvo Splitsko dalmatinske županije” koji je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda. Obrtno tehnička škola Split ujedno je imenovana i Regionalnim centrom kompetentnosti za elektroniku i računalstvo Splitsko dalmatinske županije.
O projektu:
Regionalni centar kompetentnosti izgrađuje se kao mjesto izvrsnosti strukovnog
obrazovanja u području elektrotehnike i računalstva za Splitsko-dalmatinsku županiju te poveznica između gospodarstvenih subjekata i obrazovnih ustanova radi uspostave suradnje i prilagodbe strukovnog obrazovanja sa zahtjevima tržišta rada i najnovijih tehnologija te modernih metoda rada.
U sklopu aktivnosti RCK razvijati će se postojeći redovni programi u sektoru elektrotehnike i
računalstva kroz suradnju sa ostalim strukovnim srednjim školama, visokim učilištima i poslodavcima i obrtnicima iz navedenog sektora, uz podizanje kompetencija učenika za poduzetništvo i razvijanje vještina za uključivanje u tržište rada, potpomognuti uključivanjem gospodarstvenika u obrazovanje kako bi učenici stekli što aktualnije obrazovanje. U sklopu projekta dobivena je suglasnost Ministarstva obrazovanja i znanosti za izradu Standarda zanimanja, Standarda kvalifikacija i kurikuluma za zanimanje „Tehničar za električne strojeve s primijenjenim računalstvom“ te je prijavljena i izrada Standarda zanimanja, Standarda kvalifikacija i kurikuluma za pomoćno zanimanje u području računalstva („računalni operater“).
Osim toga u RCK se razvija i modernizira obrazovanje odraslih te uspostavlja podrška svim bivšim učenicima Obrtno tehničke škole koji su postali obrtnici u cilju stalnog napredovanja u struci i stjecanja novih znanja i korištenja modernih alata u struci.
Razvojem i usvajanjem novih znanja i tehnologija RCK će, uz podršku partnera, nuditi podršku svim obrtnicima i poslodavcima u sektoru elektrotehnike i računalstva za razvoj njihovih djelatnosti i metoda rada kao i za edukaciju i usavršavanje njihovih djelatnika. Djelokrug aktivnosti RCK je najviše u Splitsko-dalmatinskoj, Šibensko-kninskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, preko svojih partnera, odgojno obrazovnih ustanova s tog područja i gospodarskih subjekata tih županija. U suradnji sa gospodarskim subjektima navedenih županija ali i kroz suradnju sa gospodarskim i obrazovnim subjektima iz europske unije, uključiti će se u promociju novih i ekološki prihvatljivih tehnologija, promociju modernih alata i uređaja kao i metoda rada.
Trajanje projekta je 48 mjeseci, točnije do 29. prosinca 2023. godine.
Ukupna vrijednost prijekta je 49.978.113,43 HRK, a od toga je sufinancirano sredstvima Europske unije 49.978.113,43 HRK.
Sadržaj ovog priopćenja isključiva je odgovornost Obrtne tehničke škole Split.
KONFERENCIJA ZA RAZMJENU
ZNANJA I ISKUSTAVA RCK OTŠ SPLIT
P R O G R A M
Petak, 02. prosinca 2022.
15:30 Okupljanje i registracija
16:00 Otvaranje konferencije i pozdravni govor ravnatelja RCK OTŠ Split
Milivoj Kalebića, prof. i uvodni razgovor
16:30 Predavanje međunarodnog stručnjaka
Marko Lovrić, dipl. Ing. el.
Tema 1: Obnovljivi izvori energije ( Strategija i razvoj)
Tema 2: Male kućne elektrane ( Vizija i realizacija )
18:00 – 18:15 Pauza za kavu i networknig
18:15 Predavanje međunarodnog stručnjaka :
prof.dr.sc.Bernard Bekavac, voditelj studija Švicarski institut informacijskih znanosti ( SII)
Tema 3: Inženjerstvo upotrebljivosti i dizajn/istraživanje korisničkog iskustva (Usability/User Experience) kao bitna odrednica kvalitete interaktivnih proizvoda (npr. softvera, uređaja, strojeva)
**Trenutno jedna od najaktualnijih i najvažnijih tema povezanih s kvalitetom interaktivnih proizvoda, te ujedno i brzorastuća gospodarska grana i djelatnost s brojnim povezanim uslugama**
19:15 Okrugli stol
Osvrt na izložene teme
Razmjena znanja i iskustava
20:00 Networking uz okrijepu i druženje
KONFERENCIJA ZA RAZMJENU
ZNANJA I ISKUSTAVA RCK OTŠ SPLIT
P R O G R A M
Subota, 03. prosinca 2022.
09:00 Predavanje međunarodnog stručnjaka
prof.dr.sc.Bernard Bekavac
Tema 4: Turingov-stroj kao teorijska baza univerzalnog računala i viših
programskih jezika - Minimalni zahtjev za jedno računalo (bilo koje vrste) da bude univerzalno upotrebljivo i da probleme može rješavati uz pomoć viših programskih jezika.
10:00 – 10:15 Pauza za kavu i networknig
10:15 Predavanje međunarodnog stručnjaka
doc. dr. sc. Franjo Pehar, informacijske znanosti - Sveučilište Zadar
Tema 5: Git u učionci - korištenje sustava za verzioniranje i upravljanje digitalnim
sadržajem u nastavnom procesu (osnove korištenja GIt tehnologija i GitHub repozitorija za suradnički rad i praćenje verzija koda u nastavnom radu)
11:45 Okrugli stol sudionika
Razmjena znanja i iskustava
Vizija razvoja i opstanka RCK-ova nakon 2023. godine
12:45 – 13:00 Zatvaranje Konferencije
Ravnatelj RCK OTŠ Split, Milivoj Kalebić,prof