U petak, 02. prosinca u Obrtno tehničkoj školi održao se Strukovni sajam koji je okupio učenike, razrednike, mentore, poslodavce kao i predstavnike Hrvatske obrtničke komore, Hrvatske gospodarske komore te Splitsko-dalmatinske županije. Ovo je drugi po redu strukovni sajam unutar projekta “Uspostava regionalnog centra kompetentnosti za elektrotehniku i računalstvo Splitsko-dalmatinske županije”.
Strukovni sajam otvorio je ravnatelj Obrtno tehničke škole gospodin Milivoj Kalebić. Ravnatelj Kalebić pozdravio je sve prisutne te im poručio: “Iznimno mi je drago da ste danas s nama ovdje kako bismo vam predstavili sve ono što radimo. Ovo je mjesto na kojem će brojni učenici završiti školu, sutra se zaposliti i hraniti svoje obitelji. Pogledajte ostvarenja naših učenika kao i mogućnosti koje vam nude elektro zanimanja. S nama su danas naši dragi partneri, vrhunski stručnjaci iz uspješnih tvrtki koji će vas, nadamo se, potaknuti da se odlučite za karijeru u ovom sektoru.”
Učenicima su se tako predstavili Danijela Budić Čaljkušić i Nikola Bilić Antičević iz tvrtke S+B Systemtechnik koja posluje na svjetskom tržištu u više sektora. Njihove glavne djelatnosti su CNC obrada, razvoj i proizvodnja te montaža na područjima strojne obrade, elektronike, elektrotehnike, pneumatike, hidraulike, mehanike, mehatronike, strojarstva i senzorike.
Mario Ljubić i Ivan Meter (Motorbox) ulaganjem u svoje znanje stekli su brojne kompetencije u domeni novih tehnologija i električnih vozila te su učenicima predstavili svijet elektro mobilnosti.
U sklopu Strukovnog sajma održan je i okrugli stol “Zapošljivost u elektro zanimanjima” na kojem su sudjelovali Elizabeta Bego iz Hrvatske obrtničke komore Splitsko-dalmatinske županije, Sanja Baković iz Hrvatske gospodarske komore Splitsko-dalmatinske županije, Petar Škovrlj ispred Splitsko-dalmatinske županije, predstavnici škole te vlasnici obrta i tvrtki iz sektora. Zaključak okruglog stola bio je kako je pozitivno ozračje oko obrtničkih i proizvodnih zanimanja koja postaju poželjno zaposlenje. Cilj ovakvih kontruktivnih rasprava je povezivanje učenika za specijalizaciju i rad u tvrtkama, te zatvaranje kruga od škole do budućeg zaposlenja.
Obrtno tehnička škola Split imenovana je Regionalnim centrom kompetentnosti za elektrotehniku i računalstvo Splitsko-dalmatinske županije, jedinim na širem području Dalmacije. Projekt “Uspostava regionalnog centra kompetentnosti za elektrotehniku i računalstvo Splitsko dalmatinske županije” je sufinancirala Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.
O projektu:
Regionalni centar kompetentnosti izgrađuje se kao mjesto izvrsnosti strukovnog obrazovanja u području elektrotehnike i računalstva za Splitsko-dalmatinsku županiju te poveznica između gospodarstvenih subjekata i obrazovnih ustanova radi uspostave suradnje i prilagodbe strukovnog obrazovanja sa zahtjevima tržišta rada i najnovijih tehnologija te modernih metoda rada.
U sklopu aktivnosti RCK razvijati će se postojeći redovni programi u sektoru elektrotehnike i računalstva kroz suradnju sa ostalim strukovnim srednjim školama, visokim učilištima i poslodavcima i obrtnicima iz navedenog sektora, uz podizanje kompetencija učenika za poduzetništvo i razvijanje vještina za uključivanje u tržište rada, potpomognuti uključivanjem gospodarstvenika u obrazovanje kako bi učenici stekli što aktualnije obrazovanje. U sklopu projekta dobivena je suglasnost Ministarstva obrazovanja i znanosti za izradu Standarda zanimanja, Standarda kvalifikacija i kurikuluma za zanimanje „Tehničar za električne strojeve s primijenjenim računalstvom“ te je prijavljena i izrada Standarda zanimanja, Standarda kvalifikacija i kurikuluma za pomoćno zanimanje u području računalstva („računalni operater“).
Osim toga u RCK se razvija i modernizira obrazovanje odraslih te uspostavlja podrška svim bivšim učenicima Obrtno tehničke škole koji su postali obrtnici u cilju stalnog napredovanja u struci i stjecanja novih znanja i korištenja modernih alata u struci.
Razvojem i usvajanjem novih znanja i tehnologija RCK će, uz podršku partnera, nuditi podršku svim obrtnicima i poslodavcima u sektoru elektrotehnike i računalstva za razvoj njihovih djelatnosti i metoda rada kao i za edukaciju i usavršavanje njihovih djelatnika. Djelokrug aktivnosti RCK je najviše u Splitsko-dalmatinskoj, Šibensko-kninskoj i Dubrovačko-neretvanskoj županiji, preko svojih partnera, odgojno obrazovnih ustanova s tog područja i gospodarskih subjekata tih županija. U suradnji sa gospodarskim subjektima navedenih županija ali i kroz suradnju sa gospodarskim i obrazovnim subjektima iz europske unije, uključiti će se u promociju novih i ekološki prihvatljivih tehnologija, promociju modernih alata i uređaja kao i metoda rada.
Trajanje projekta je 48 mjeseci, točnije do 29. prosinca 2023. godine.
Ukupna vrijednost prijekta je 49.978.113,43 HRK, a od toga je sufinancirano sredstvima Europske unije 49.978.113,43 HRK.