Od danas je dopušteno korištenje pirotehnike, no petarde i redenici iz kategorija F2 i F3 i dalje su zabranjeni. Njihova nabava i uporaba zakonski su onemogućene već nekoliko godina. Iz udruge Prijatelji životinja apeliraju na građane da se suzdrže i od korištenja drugih pirotehničkih sredstava iz tih kategorija, poput raketa, zračnih bombi i vatrometa. Ističu kako takva sredstva štete ljudima i životinjama te zagađuju zrak i okoliš. Naglašavaju da i dalje dobivaju brojne pritužbe građana, posebice zbog ilegalnog pucanja petardi i zračnih bombi, koje zbog jačine buke praktički funkcioniraju kao petarde ispaljene u zrak. Najavljuju i korake za zakonsku zabranu tih pirotehničkih sredstava.
Izmjene zakona bez odgovora MUP-a
"Početkom ove godine pisali smo MUP-u, tražeći da u Plan zakonodavnih aktivnosti za 2025. godinu uvrsti izmjene Zakona o eksplozivnim tvarima te proizvodnji i prometu oružja, no nismo dobili odgovor. Smatramo da se korištenje pirotehnike, osim petardi, redenika i zračnih bombi, treba ograničiti isključivo na 31. prosinca i prve sate Nove godine. Datumi 27., 28., 29. i 30. 12. nemaju nikakvo simbolično značenje, pa nema logike da je ispucavanje tada dopušteno", ističe Snježana Klopotan Kačavenda, koordinatorica projekata u Udruzi.
"Jedna izgubljena dječja šaka i jedna mrtva životinja su previše"
Klopotan Kačavenda podsjeća na opasnosti korištenja pirotehnike, naglašavajući da se svake godine već početkom prosinca pojavljuju vijesti o maloljetnicima s teškim ozljedama uzrokovanim pirotehničkim sredstvima. "Kao društvo trebali bismo zauzeti jasan stav da su i jedna izgubljena dječja šaka i jedna mrtva životinja zbog korištenja pirotehnike previše. Roditelji često nisu svjesni da maloljetne osobe uopće ne smiju koristiti pirotehniku i da oni kao roditelji mogu za to biti novčano kažnjeni. Svatko tko koristi pirotehniku odgovoran je za ozljede djece", dodaje.
Upozorava i na nelogičnosti u postojećim zakonskim propisima. "Doslovno je suludo da svatko može pet dana prije Nove godine legalno pucati u bilo koje doba dana i noći, a građani se nemaju kome žaliti zbog narušavanja mira. Buka pirotehnike izaziva stres kod ljudi i životinja, osobito ako traje danima. Također, ispucavanje tijekom noći smeta onima koji rade sljedeći dan, ugrožavajući njihovu radnu sposobnost. To osobito pogađa roditelje male djece, bolesne osobe i životinje."
Prijatelji životinja ističu kako kontinuirana buka iscrpljuje ptice i divlje životinje, zbog čega stradaju jer nisu imale priliku za odmor. "Zbog iznenadnih bljeskova svjetla, ptice koje noću slabije vide lako stradaju. Psi i mačke već od sredine prosinca pokazuju znakove straha, odbijaju jesti, obavljati nuždu i panično se skrivaju. Takva dugotrajna patnja povećava rizik od srčanih problema kod životinja tijekom novogodišnjih vatrometa", objašnjavaju.
Svjetlosni efekti, dronovi i laseri kao alternative
Udruga predlaže alternativne oblike proslave Nove godine, ističući kako sve više gradova odustaje od bučnih vatrometa. "Pozitivan trend u svijetu su proslave uz svjetlosne efekte, dronove, lasere, reflektore i videomapiranja. Takve inicijative sve češće usvajaju i gradovi u Hrvatskoj, preusmjeravajući sredstva za vatromete u štednju, donacije ili druge oblike slavlja", zaključuju.
Građanima savjetuju da svako ilegalno korištenje petardi prijave na broj 112 ili lokalnoj policijskoj postaji. "Pozivamo sve da pokažu suosjećanje i da zbog svoje zabave ne budu bešćutni prema drugima. Slaviti možemo bez buke i atmosfere ratišta", poručuju iz udruge Prijatelji životinja.
Više informacija o inicijativi za ograničenje pirotehnike dostupno je na službenoj stranici Udruge www.prijatelji-zivotinja.hr.