Ministar zaštite okoliša i energetike Tomislav Ćorić obišao je splitsko odlagalište otpada Karepovac, a zatim je u prostorijama tehničke službe "Čistoće" na Karepovcu održao radni sastanak s gradonačelnikom Splita Androm Krstulovićem Oparom, njegovim zamjenicima, ravnateljem Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, docentom Krunoslavom Capakom i vijećnicima splitskog Gradskog vijeća.
[fb_pe url="https://www.facebook.com/dalmacijadanas/videos/411767049244570/" bottom="30"]
Nakon održanog sastanka novinarima se prvi obratio splitski gradonačelnik:
- Održali smo kvalitetan sastanak s ministrom i ravnateljem Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i njihovim suradnicima. Predsjednici klubova stranaka zastupljenih u Gradskom vijeću su čuli brojne odgovore na njihova brojna pitanja i jedno je potpuno jasno: građani mogu biti potpuno mirni! Povjerenju u struku je vraćeno. Inspekcijski nadzor koji je nedavno završen naložio je dvije mjere koja za cilj imaju smanjenje neugodnih mirisa, a one se primjenjuju od danas. U narednom razdoblju intenzivirat ćemo radove u večernjim satima, kako bismo što prije završili ovu fazu sanacije - kazao je gradonačelnik Splita, Andro Krstulović Opara.
Ministar zaštite okoliša i energetike, TomislavĆorić, ponovio je gradonačelnikove riječi da građani Splita mogu biti mirni.
- Dosadašnja mjerenja rađena na području Karepovca ukazuju na to da za građane Splita nema opasnosti. Od 12. do 31. siječnja ove godine provođen je inspekcijski nadzor Ministarstva zaštite okoliša, a od danas će se primjenjivati i nove mjere za smanjenje neugodnog mirisa. Plohe na odlagalištu koje se saniraju s jedne strane će se prekrivati, a druge strane tretirati kemikalijama koje će smanjiti intenzitet mirisa.
Nemam potrebe komentirati izjavu dr. Ninčević, važna su mi samo provedena mjerenja su pokazala da je sve u redu.
Novinari su istaknuli da udruge žele znati zašto je Ministarstvo stava da okolišna dozvola nije bila potrebna.
- Što se tiče okolišne dozvole, rješenjem ona nije bila potrebna i nemam razloga sumnjati o odluke mojih prethodnika na čelu ministarstva - kazao je.
Upitan je hoće li naložene mjeren inspektorata usporiti radove na sanaciji Karepovca.
- Neće usporiti radove na sanaciji Karepovca, oni će se, nadam se, nastaviti pojačanim tempom. Sanacija nema alternative. Karepovac je najveće nesanirano odlagalište u RH. Još jednom ću čestiti na odluci da se krene u njegovu sanaciju. Ove mjere će smanjiti neugodne mirise s Karepovca zbog novih mjera - kazao je.
Zato nije bila potrebna nova studija na okoliš nego je korištena ona stara 18 godina. U međuvremenu se na Karepovcu nakupilo oko 2 i pol milijuna kubika smeća i zašto otkopi nisu prskani od početka iako je to bilo predviđeno projektom?
- Prije svega nije točan podatak o količinama. Radovi na sanaciji komunalnog otpada bili su predviđeni svim rješenjima i oni nisu predvidjeli nužnost te studije na okoliš. Budući da nova količina novog komunalnog otpada nije promijenila zahvat, nije se išlo na novu studiju na okoliš, a o to je bilo mišljenja stručnjaka ministarstva.
Docent Krunoslav Capak, ravnatelj Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
- Sanacija se provodi radi zaštite zdravlja građana. Ovako kako je bilo ugrožava zdravlje građana zbog procjednih voda koje su izrazito onečišćene, stakleničkih i odlagališnih plinova. Sanacija ne smije ugroziti zdravlje građana. Za sada plinovi koji se mjere pokazuju da nema ugroze za zdravlje ljudi. Neki od odlagališnih plinova izrazito smrde, oni izazivaju iritaciju, pa čak i povraćanje. Ono što je važno reći je da je granica smetanja tih plinova daleko ispod granice koja je opasna po zdravlje. Lebdeće čestice se također mjere, a odlagalište nije jedini njihov izvor već i sam grad, promet, industrija...
Stopostotne sigurnosti nema. Mnogi plinovi još postoje, ali pitanje je je li ih potrebno ih mjeriti, a odluku o tome donose struka investitor. Kemikalije koje se koriste za prskanje nisu opasne za ljude. One imaju dozvolu Zavoda za toksilogiju. Treba primijeniti sve tehničke mjere kojima se smanjuje smrad s Karepovca - istanuo je ravnatelj HZJZ-a.
Jure Šundov, predsjednik splitskog Gradskog vijeća:
- Uz suglasnost svih klubova, sazvat ću tematsku sjednicu o Karepovcu za 26. veljače. U tom razdoblju izvođač radova, Grad Split, Ministarstvo i svi nadležni mogu dobro pripremiti. Napravit će se multimedijalna prezentacija projekta i dosad učinjenog i odgovoriti na svi pitanja koja se pojavljuju i postavljaju u javnosti. U ovom trenutku ne znam kakav će biti zaključak na Gradskom vijeću. Pitanje je je li sve što se učinilo do sada u skladu s pravilima, je li se nešto prekoračilo, je li štetno za zdravlje što udišemo - neka su od pitanja o kojima se danas pričalo, a na GV želimo dobiti kompletne odgovore. Ovo nije prvo saniranje na ovakav način. Na Jakuševcu se provodila sanacija 7 godina i još nije dovršena.
Ante Čikotić, predsjednica splitskog MOST-a.
- Uvidom u projektnu dokumentaciju nedvojbeno je dokazano da je ono što je inspekcijski nadzor propisao bilo u glavnom projektu i to je ono što trebamo inzistirati da se od sada nadalje provodi. Drago mi je da je ministar podržao ono što danima govorim, a to je da trebamo više mjernih postaja. Grad Split mora uložiti da bi sačuvao građane, da bi građani vratili mjeru u institucije, a nastavno na to, i drugi plinovi bi se trebali mjeriti i to oni za koje se postigne konsenzus sa strukom. Struka postoji, to je stručni nadzor. Zašto mjere do sada nisu vršene, to neka oni odgovore. Dobro je da će i ugraditi pročistač procjednih voda.