U 82. godini je umro velikan splitske brodogradnje Josip Eterović.
Porijeklom Bračanin, u Brodosplitu je proveo 25 godina kao radnik i rukovodilac. Tokom 1970-ih bio je šef odjela standarda i materijala, upravitelj pogona montaže opreme, predsjednik upravnog odbora brodogradilišta i zamjenik generalnog direktora, a od 1981. do 1990. generalni direktor Brodosplita, u vrijeme njegovih najvećih poslovnih i tehnoloških iskoraka.
Provodeći ambiciozni proizvodni program, Eterović je uspostavio novi razvojni pravac gradnje putničkih brodova vrhunske kvalitete, započet ugovaranjem feribota Amorella i Isabella koji su 1988. i 1989. proglašeni svjetskim brodovima godine i za kojima su slijedile narudžbe novih feribota. Budućnost splitskog škvera vidio je u najsloženijim, tehnološki prestižnim projektima. Brodosplit je u njegovo vrijeme bio najveće splitsko poduzeće i jedan od najvećih jugoslavenskih izvoznika, čiji je status odražavao i izbor Eterovića za člana CK SKJ 1986. – 1990. godine.
On je, prema pričanju škverana, bio generalni direktor s kacigom na glavi, koji je do kasno u noć obilazio navoze, poznajući svakog među tisućama radnika po imenu i pogonu. Eterović je nakon 1990. napustio škver, ali je ostao u brodogradnji radeći 15 godina kao predstavnik Jadranbroda u Moskvi, a zapravo se nikada nije umirovio.
Godine 2008. osnovao je u Splitu svoju tvrtku za savjetovanje J. E. K. i sve donedavno posredovao u ugovaranju poslova za hrvatska brodogradilišta. Kada je 2012. u Splitu otvoren Konzulat Ruske Federacije, Eterović je imenovan za počasnog konzula, na kojoj je funkciji bio posljednjih deset godina.
"Lobirao je i tražio poslove za sva hrvatska brodogradilišta i uspijevao je u tome"
Eterović je danas ispraćen na Lovrincu uz mnoštvo bivših djelatnika Brodosplita, a mi smo nekoliko riječi razmijenili sa Srećkom Kurtovićem, bivšim direktorom Brodosplita.
- On je najviše sam rekao o sebi. Bio je hodajuća legenda. U svom radnom vijeku je postavio standarde. Josip je bio nevjerojatan tip po energiji i brizi za svakog čovjeka. Takav se rađa jednom u 100 godina. U to vrijeme smo bili kao Real Madrid u nogometu, svjetska velesila. Bili smo treći u svijetu po broju proizvedenih brodova i složenosti. Lobirao je i tražio poslove za sva hrvatska brodogradilišta i uspijevao je u tome. Zahvaljujući svom poštenju i moralu je bio i imenovan za počasnog ruskog konzula - kazao nam je Kurtović.
Pogrebu su nazočili i članovi splitskog Konzularnog zbora.