Znanstvenici su u 70 posto testiranih uzoraka pronašli tvar pod nazivom dekabromodifenil etan (DBDPE). DBDPE je usporivač plamena na bazi broma i najčešće se nalazi u plastici, televizorima i raznim drugim elektroničkim uređajima i trenutno su najčešće korišteni usporivači plamena.
Prema istraživanju koje je objavljeno u časopisu Chemosphere koncentracije u testiranim proizvodima su bile pet do 1.200 puta iznad graničnih vrijednosti EU, piše Fenix Magazin.
Reciklirana plastika često je kontaminirana
- Čini se da je plastika postala kontaminirana usporivačima plamena zbog pogrešaka u recikliranju e-otpada, rekla je glavna autorica studije Megan Liu iz skupine za zaštitu okoliša Toxic-Free Future. Radila je s istraživačima na Sveučilištu u Amsterdamu.
DecaBDE je bio dopušten u električnim uređajima do 2008., nakon čega je zabranjen u EU. DecaBDE je izvorno trebao učiniti uređaje sigurnijima. Tvar koja se nalazi u DecaBDE-u povezana je s dobivanjem raka, problemima sa štitnjačom i poremećajima razvoja mozga kod fetusa i dojenčadi. Prema studijama, također može utjecati na reproduktivni i imunološki sustav.
Samo u travnju, studija je pokazala da ljudi s visokim koncentracijama usporivača plamena imaju otprilike 300 posto veći rizik od smrti od raka nego ispitanici s najnižim razinama.
Istraživači nisu istraživali postoji li rizik od povećanih koncentracija usporivača plamena i kod drugih plastičnih boja.
Bivša voditeljica američkog Nacionalnog instituta za ekološko zdravlje, Linda Birnbaum, izjavila je za CNN: – Preporučila bih da ne koristite crnu plastiku za materijale koji dolaze u dodir s hranom.
– Osim toga, crne plastične posude u kojima se nalazi hrana ne smiju se zagrijavati. To potiče kemikalije da iscure u hranu, rekla je Birnbaum.
Autori istraživanja savjetuju: – Zamijenite plastično kuhinjsko posuđe onima od nehrđajućeg čelika.