Otvaranjem polupodzemnih spremnika na Plokitama na 12 lokacija, započeo je novi sustav odvajanja otpada. Građani tako odsad trebaju odvajati biootpad, miješani komunalni otpad, papir i plastiku u četiri različite vrste spremnika. Pročitajte koji otpad je namijenjen za pojedini spremnik.
U spremnik označen plavom bojom baca se papirnati otpad. Uz pisaće papire, papirnate vrećice i uredske tiskovine, bacaju se knjige, novine, bilježnice, časopisi te reklamni katalozi. Također, podrazumijevaju se i kartonske ambalaže od tjestenine, riže, čajeva i slično. Ovaj spremnik predviđen je i za kartonske kutije bez plastike, stiropor i ljepljive trake. Ono što se ne baca u ovaj spremnik su fotografije i foto papir kao ni korištene papirnate čaše i pribor za jelo. Uz to, zabranjeno je bacati zauljeni, prljavi ili plastificirani papir.
Spremnik sa žutim otvorom namijenjen je za plastiku. Reciklabilna ambalaža kao što su boce od vode i sokova te ambalaža od prehrambenih proizvoda i plastične igračke, bačve, kante te prijanjajuća plastična kuhinjska folija bacaju se u ove spremnike. U njih se ne smije odlagati plastična ambalaža s ostacima motornih ulja, lakova, antifriza, kemikalija i slično, kao ni boce i limenke pod tlakom ili od zapaljivih i eksplozivnih tekućina.
Biootpad se baca u spremnike sa smeđim otvorom. Čine ga ostaci kora voća i povrća, ljuske jaja, talozi kave i vrećice od čaja kao i zeleni otpad, odnosno uvelo cvijeće, granje, lišće, otkos trave i zemlja iz lončanica. Biootpad obuhvaća i male količine piljevina, borove iglice, dlake od kose te papirnate maramice, ubruse i salvete. Zabranjeno je pak bacati pijesak za kućne ljubimce, izmet životinja te ostatke termički obrađene hrane – kosti, meso, ribu, masnoće.
Zadnji spremnik, za miješani komunalni otpad, sa crnim otvorom, predviđen je za bacanje otpada koji se ne smije bacati u ostala tri spremnika. U miješani komunalni otpad, dakle, spada sav otpad kojeg nije moguće više reciklirati. Među ostalim, tu je zaprljani, zauljeni i premazani voštani papir, fotografije i foto papir, vrećice iz usisavača, te pelene, higijenski papir, ulošci i vlažne maramice. Ono što se također smije bacati su ostaci termički obrađene hrane i kosti, izmet životinja i pijesak za kućne ljubimce zamotan u zasebnu vrećicu te korišteni pribor za jelo. Zabranjeno je bacati glomazni, metalni i građevinski otpad koji se zajedno sa tekstilom odlaže na reciklažna dvorišta.
https://www.facebook.com/cistocasplit/posts/pfbid08nerW5q2zGWXxp1BuGtvBc9MwjacrFjRzc1iMSDKXfyTZ7PZhNCjDEkwAGkL4JpRl?__cft__[0]=AZWnfdg3N3SqL7CnUm2nZ_ZDD58iX3A86IpxOT_M-bIJPTwYkkKBtDjsKrnYixrlU6wZO8zWlk1o-6w2JVEIFhjbg808l4zENvmEA6EF8stfzcF6905PhUxiE_772pmfm3_xqxYaqi03hOF1kt60TPUJ&__tn__=%2CO%2CP-R
“Odvajanje otpada prvi je korak ka sudjelovanju u kružnom gospodarstvu, pridonosi smanjenju količine smeća u okolišu i čistoći grada Splita. Stanovnici Plokita pružit će primjer drugim kotarevima i gradovima koji imaju problem s otpadom, a međusobnom suradnjom doprinijet ćemo gradskoj i svojoj dobrobiti. S Plokita počinje čisti Split”, poručili su iz komunalnog poduzeća Čistoća d.o.o. Split.
Sve informacije o novom sustavu odvajanja otpada pratite na Facebooku i Instagramu te na web stranici Čistoće Split.