Početkom ožujka ove godine, Vlada je uputila konačni prijedlog izmjena i dopuna Zakona o igrama na sreću, a jedna od novosti je obveza uklanjanje kladomata u ugostiteljstvu. Između ostalog, po uzoru na zakonsku regulaciju radnog vremena u trgovini, poslovnicama koje priređuju igre na sreću bit će ograničen i rad nedjeljom na maksimalno 16 radnih nedjelja u godini.
Zakonski prijedlog uključuje zabranu pojavljivanja poznatih osoba i osoba od medijskog utjecaja u oglašavanju igara na sreću, kao i influencerima, dok sponzorsko oglašavanje nije nužno zabranjeno, ali može sadržavati isključivo naziv tvrtke, logo i naziv brenda priređivača. Mijenjati će se i porezni razredi kada je riječ o porezu na dobitke. Tako će za dobitke u klađenju do 100 eura porezna stopa iznositi 10 posto, dok će lutrijski dobici do tog iznosa biti neoporezivi, od 100 do 1.500 eura porezna stopa će u obje sfere biti 10 posto, od 1.500 do 4.000 eura po 15 posto, od 4.000 do 70.000 eura po 20 posto, a iznad 70.000 eura porezna stopa na dobitke će biti 30 posto.
Do sada nije bilo ograničenja što se tiče vanjske vidljivosti prostora za igre na sreću, dok novi prijedlog propisuje smanjenje vidljivosti, odnosno smanjenje svjetlosnih efekata i uvida u unutrašnjost objekta.
„Problem ovisnosti o igrama na sreću osobito je prisutan kod mladih“
Vrijeme za prilagodbu na ovu zakonsku odredbu je do 1. siječnja 2026. godine. Predsjednik Vlade Andrej Plenković kazao je da je riječ o važnim izmjenama koji bi trebali spriječiti razvoj ovisnosti o igrama na sreću te zaštititi javnozdravstvene interese. Problem ovisnosti o igrama na sreću osobito je prisutan kod mladih te je jedno od gorućih pitanja današnjeg vremena, a kockanje i klađenje prerastaju u ozbiljan društveni problem, smatra Plenković.
Prema istraživanjima, u Hrvatskoj približno pet posto populacije odraslih i šest posto populacije mlađih odraslih ima značajni problem s kockanjem. 72,9% srednjoškolaca barem je jednom kockalo, a 12,9% srednjoškolaca zadovoljava kriterije za visoku razinu problema povezanih s kockanjem. Dostupni podaci govore i kako je procijenjeni broj registriranih igrača putem interneta 450.000.
Kao gorući problemi navode se povećanje dostupnosti igara na sreću, agresivno oglašavanje priređivača igara na sreću, povećanje ovisnosti te sudjelovanje maloljetnima u igrama na sreću. Stoga Vlada planira uvođenje novih mjera društveno odgovornog priređivanja koje obuhvaća identifikaciju igrača. Odnosno, bit će obavezna identifikacija svih igrača, a ne samo onih za koje se sumnja u punoljetnost. Tko ne bude provodio propisane mjere društveno odgovornog priređivanja oduzet će mu se pravo priređivanja igara na sreću dok sada nema oduzimanja tog prava već samo prekršajne kazne.
Minimalna udaljenost
Podsjetimo, 2020. godine Vlada je propisala kako je minimalna udaljenost automat kluba i casina od odgojno-obrazovnih ustanova i vjerskih objekata 500 metara te 200 metara uplatnih mjesta kladionica od odgojno-obrazovnih ustanova i vjerskih objekata. Ovakva prostorna ograničenja su značajno smanjila broj lokacija gdje se takve poslovnice mogu otvoriti te se procjenjuje da 50-60% kladionica neće zadovoljiti propisane postojeće uvjete o udaljenosti od odgojno-obrazovnih ustanova i vjerskih objekata.
Prema trenutno dostupnim podacima, više od 8.000 ljudi je zaposleno u poslovnicama igra na sreću. Mnogi strahuju da će sljedeće godine ostati bez posla.
„Najavljeni prvi otkazi“
„Situacija je jako neizvjesna, već su najavljeni prvi otkazi, a bojimo se da će ih biti još. Mnogima od nas ovaj posao je bio idealan jer nam radno vrijeme omogućava da uskladimo posao i obiteljske obveze. Sada smo u strahu hoćemo li uopće zadržati radna mjesta.
Najveći problem bit će ukidanje kladomata, mnogi jednostavno neće moći opstati jer su im ti aparati glavni izvor prihoda. Osim toga, novi propisi o udaljenosti od škola i crkava znače da će se mnogi objekti morati zatvoriti, pogotovo ovdje u Splitu, gdje u svakom kvartu ima kladionica i lutrija koje ne ispunjavaju te uvjete.
Vlasnici su u panici, traže rješenja, ali malo tko zna što će biti dalje. U svakom slučaju, strka je velika“, opisuje nam jedna djelatnica kladionice.
Hoće li ove promjene doista smanjiti negativne posljedice, ostaje nam tek za vidjeti.