U prostoru MKC-a, 12. rujna održat će se Okrugli stol "Puna mi je kapa!na kojem će se razgovarati o mentalnom zdravlju mladih.
"U prosjeku 1 od 5 mladih u dobi od 15 do 24 godine izjavilo je da se često osjeća depresivno ili ima slab interes za obavljanje raznih aktivnosti.
U Hrvatskoj je prema dostupnim podacima učestalost mentalnih poremećaja u dobnoj skupini od 10 do 19 godina 11,5 posto, odnosno procjenjuje se da oko 49.272 djevojčica i dječaka živi s nekim od mentalnih poremećaja.
U Europi je samoubojstvo drugi najčešći uzrok smrti među mladima u dobnoj skupini od 10 do 19 godina.
S ulaskom u treću godine pandemije COVID-19, mentalno zdravlje i dobrobit djece i mladih i dalje je itekako ugroženo.
U skladu s navedenim, tijekom provedbe aktivnosti našeg projekta "ZASUČIMO RUKAVE ZA MENTALNO ZDRAVLJE", financiranog od strane Ministarstva zdravstva, čiji je cilj doprinijeti kvaliteti života osoba sa mentalnim oboljenjima i njihovoj socijalnoj integraciji, na koji nam se priključuje sve veći broj mladih u potrebi za psihosocijalnom podrškom- uvidjeli smo veliku potrebu za organiziranjem istih i sličnih aktivnosti koje bi bile namijenjene i prilagođene specifično mlađoj populaciji.
Naša iskustva u radu sa mladima potvrđuju i rezultati ispitivanja potreba mladih Splićana za izradu Programa za mlade Grada Splita 2022.-2025. provedenog od strane inicijative "Split grad za mlade" kojoj je cilj omogućiti bolji i kvalitetniji život za mlade. Rezultati istraživanja ukazali su na zabrinjavajuću činjenicu da se više od polovina ispitanih osjeća nesigurnima u različitim aspektima života.
Prosječne vrijednosti procjene ispitanik/ica o utjecaju pandemije COVID-19 na neke aspekte njihovog mentalnog zdravlja dodatno pojačavaju dojam urgentnosti o poduzimanju konkretnih mjera. Naši će gosti pobliže prezentirati rezultate ovog istraživanja", priopćili su iz Udruge Feniks.
Okrugli stol organizira Udruga Feniks Split u suradnji sa udrugom Info zona i Multimedijalnim kulturnim centrom.
"Na našem okruglom stolu gosti će biti osobe koje su u svom radu u direktnom kontaktu s djecom i mladima, osobito onima koji se nose sa psihosocijalnim poteškoćama. Uključuje to prvenstveno osobe iz civilnog sektora (udruge Most, Help, Liga za prevenciju ovisnosti, Aktivist, Savjet mladih grada Splita, Info zonu i sl.), ali i osobe iz institucija koje rade s mladima. Našem su se pozivu tako odazvale i
1) klinička psihologinja gđa Neda Reić kao djelatnica Ambulante za dječju i adolescentnu psihijatriju KBC-a Split i
2) prof.psihologije Davorka Kovačić Borković, voditeljica Savjetovališta za djecu i mlade pri Službi za mentalno zdravlje Nastavnog zavoda za javno zdravstvo SDŽ.,
3) Udruga Most - Đordana Barbarić,
4) SAVJET MLADIH- Rafaela Matić;
5) AKTIVIST- Lea Štambuk,
6) INFO ZONA-Goran Biličić,
7) LIGA ZA PREVENCIJU OVISNOSTI- Josipa Kokorić -Tomašević,
8) UDRUGA HELP-Tijana Skelin,
9) Ured za studente sa invaliditetom pri Sveučilištu u Splitu- Ivan Bogdanović,
10) JEDNA MLADOST- Sanja Kosor,
11) ZDRAVI GRAD - Andrea Russo i
12) Udruga Feniks Split -predsjednica Marina Vidović, peer support stručnjak
Zamislili smo ovo događanje kao neformalan dijalog među okupljenima bez posebnih prezentacija ili predavanja. Ideja je da se svaki sudionik predstavi i izloži u desetak minuta svoje iskustvo u radu s mladima iz svog konteksta. Želja nam je da se umrežimo i stvorimo konstruktivan dijalog o ovoj važnoj temi. Dijeljenjem važnih informacija o tome tko od nas što nudi mladima u našem Gradu možemo zajedno sudjelovati u stvaranju svojevrsne platforme na kojoj će sve te informacije biti dostupne mladima i tako otvoriti prostor za neke nove i vrijedne međusobne suradnje.
Mentalno zdravlje mladih je jako važna tema i smatramo da je o njoj jednako važno konstruktivno razgovarati i time poboljšati podršku koju im u zajednici kao društvo pružamo.
Posebno će nam značiti da se ovom pozivu odazovu mladi koje ova tema iz bilo kojeg razloga dotiče.
*Ova je aktivnost dio projekta "Zasučimo rukave za mentalno zdravlje" financiranog od strane Ministarstva zdravstva RH, Zaklade Solidarna, Grada Splita te Županije Splitsko-dalmatinske, te je njen sadržaj isključiva odgovornost Udruge Feniks Split i ni na koji način ne odražava stavove Ministarstva.", navode iz Udruge Feniks.