Prije dvije godine u općini nadomak Splita odjeknula je sjajna vijest koja je donijela nadu za bolju budućnost posebnoj skupni građana. Onima najranjivijima. Naime, s ciljem promicanja, razvitka i unapređenja kvalitete života osoba s posebnim potrebama i njihovih obitelji nastala je Udruga Zagrljaj koja djeluje na području Dugog Rata i Grada Omiša.
Kroz predanost i ljubav volontera, djelatnika i lokalne zajednice, ovo je mjesto gdje snaga zajedništva i empatije preobražava živote djece, mladih i njihovih obitelji, pružajući im sigurnost, radost i priliku za socijalnu uključenost. Ovaj mali, ali snažni kolektiv svakodnevno pokazuje da su ljubaznost i razumijevanje kamen temeljac boljeg društva, gdje svi imaju pravo na jednakost, dostojanstvo i mogućnost rasta. Okuplja 18 korisnika, odnosno djece i mladih s teškoćama u razvoju, osoba s mentalnom retardacijom, osoba s invaliditetom, te osoba s intelektualnim teškoćama kao i njihove roditelje i skrbnike, a danas broji 32 člana.
Svojim djelovanjem napravila su izniman iskorak u pokušaju izgradnje boljeg društva i razumijevanju osoba koje nemaju iste mogućnosti zbog svoje različitosti. A tome svjedoči i činjenica da su prepoznati kao važan akter u lokalnoj zajednici te su dobitnici nagrade (2023) Općine Dugi Rat za doprinos u području socijalne skrbi i društvenog života Općine Dugi Rat.
„Ne mogu zamisliti da radim nešto drugo“
Antonija Petrić, predsjednica Udruge, zajedno sa svojim kolegama i volonterima, gotovo pa svakodnevno unose radost i nadu u srca djece i njihovih roditelja. Oni su nesebično odlučili podijeliti svoje vrijeme s najranjivijom skupinom i osigurati im što bolju kvalitetu života.
Razgovarali smo s Antonijom koja, kako nam kaže, ne može zamisli da u životu radi nešto drugo.
„Prije par godina sam počela raditi u jednoj udruzi koja se bavi djecom s teškoćama u razvoju te sam se prvi put susrela s radom s osobama s posebnim potrebama. Od tog trenutka sam shvatila da je to posao za mene i više ne mogu zamisliti da radim nešto drugo u životu. Nakon višegodišnjeg rada s osobama s posebnim potrebama smo sadašnje kolegice i ja u suradnji sa skrbnicima korisnika i volonterima odlučili osnovati udrugu „Zagrljaj“ jer smo vidjeli da postoji velika potreba na području Dugog Rata. U početku sam volontirala u udruzi dok se nisu ostvarili uvjeti za zapošljavanje. Motivira me njihov osmijeh, svaki put kad vidite da radite nešto dobro i korisno te osjećaj ispunjenosti koji ova vrsta posla pruža“, kazuje nam.
Ideja i cilj osnivanja ove udruge prvenstveno je socijalizacija i rehabilitacija osoba s posebnim potrebama u lokalnoj zajednici kao i ostvarenje mogućnosti te razbijanje predrasuda o njihovim potrebama. Antonija ističe da postoje određeni izazovi s kojima se suočavaju osobe s teškoćama, ali zajedno rješavaju sve izazove.
„Mi smo za naše, ali i nove korisnike te njihove skrbnike uvijek na raspolaganju. Imamo odličnu suradnju s Općinom Dugi Rat i lokalnim organizacijama koji su otvoreni za suradnju i spremni saslušati naše potrebe odnosno potrebe naših korisnika kao i pomoći nam u rješavanju izazova. Također, tu su i brojni donatori, građani i volonteri koji podržavaju rad naše Udruge bez kojih ne bismo mogli riješiti određene prepreke“, govori nam Antonija, a potom opisuje najzahtjevnije situacije s kojima su se morali boriti.
Bilo je i borbe
„Prepreke su u početku bile vezane za uređenje derutnog prostora, zapošljavanja djelatnika, organiziranje prijevoza za korisnike osobito iz udaljenijih ruralnih područja kako bi im se pružila mogućnost socijalizacije u lokalnoj zajednici kroz sudjelovanje u različitim aktivnostima Udruge.
Trenutno nedostaje raspisanih projektnih natječaja na koje bi se mogli javiti kao i stručnog kadra kao što su logoped, edukacijski rehabilitator i sl. kako bi mogli pružati još kvalitetniju uslugu za naše korisnike. Zahvalni smo i brojnim različitim donatorima i volonterima koji podržavaju svakodnevno rad naše Udruge bez kojih ne bi mogli riješiti određene prepreke“, navodi Petrić.
Kako smo već spomenuli, udruga „Zagrljaj“ posvećena je poboljšanju života osoba s posebnim potrebama i njihovih obitelji, pružajući podršku kroz raznovrsne aktivnosti i programe koji donose radost, kreativnost i osjećaj pripadnosti. Uz podršku triju djelatnica i 14 volontera koji godišnje uložuju više od 800 volonterskih sati, Udruga organizira društvene, kulturne, glazbene, likovne i sportske radionice. Kroz te aktivnosti korisnici razvijaju svoje kreativne, umjetničke i intelektualne sposobnosti, što pozitivno utječe na njihov osobni rast i kvalitetu života.
„Udruga ima važnu ulogu u organiziranju prijevoza za korisnike koji su iz udaljenijih, ruralnih mjesta stanovanja (preko 20 km udaljenosti) kako bi mogli sudjelovati u slobodnim aktivnostima Udruge te na taj način biti socijalno uključeni u zajednici. Od iznimne važnosti za korisnike, a i njihove skrbnike je projekt 'Pomoć potrebitima fizikalnom terapijom, domaćinstvom i kreativnim radionicama' kroz koji se korisnicima jača socijalna uključenost u zajednici te se razbijaju predrasude o osobama s posebnim potrebama i senzibilizira šira javnost o njihovim potrebama i mogućnostima. Redovito se održavaju fizikalne terapije s korisnicima kao i Sportski sat uz različite vježbe i treninge te različite kreativne radionice i radionice iz domaćinstva. Svaka od tih aktivnosti ima iznimno terapeutski učinak za korisnike: stvara se prisnost i povjerenje između korisnika i radne ekipe, pomaže se korisnicima u razvoju fine motorike i održavanju koncentracije, potiče se natjecateljski duh, osnažuje vlastita osobnost, unaprjeđuju motoričke sposobnosti, razvija koncentracija i pamćenje, te unaprjeđuje zdravlje, a sve kroz igru i zabavu“, priča nam Antonija o najvažnijim aktivnostima i programima.
Jedan od najprepoznatljivijih projekata Udruge su godišnji „Buvljaci“ - proljetni, ljetni i jesenski - koji promiču reciklažu kroz prodaju rabljene odjeće, te Humanitarna lutrija koja svakog ljeta okuplja preko 50 donatora u sklopu Dugoratskog ljeta. Svi ovi projekti i akcije osmišljeni su kako bi se osnažila kvaliteta života korisnika, a šira javnost senzibilizirala za potrebe i mogućnosti djece i mladih s teškoćama u razvoju te osoba s invaliditetom.
Priče koje diraju srce
Nažalost, većina članova ne može komunicirati riječima, ali svaki njihov osmijeh, pogled, pa i najmanji pokret, nosi priču koja dira srce.
„Mnogo je emotivnih takvih trenutaka i lijepih priča ovdje. Jedna uvijek iskače i ponavlja se iz tjedna u tjedan. Radi se o jednoj korisnici koja uvijek, najčešće pred vikende kaže da mrzi vikende i praznike. Na upit zašto je to tako, odgovora zato što nema Udruge“, prepričava naša sugovornica.
Antonija Petrić smatra kako su potrebne sustavne mjere i podrška počevši već od ranog djetinjstva korisnicima kao i njihovim skrbnicima kako bi se poboljšala kvaliteta života osoba s posebnim potrebama u našoj sredini.
Broj osoba s posebnim potrebama se povećava
„Potrebna je veća informiranost institucija i građana o potrebama i mogućnostima osoba s posebnim potrebama te omogućavanja aktivnog sudjelovanja u lokalnoj zajednici, osobito za korisnike koji su u ruralnim sredinama te im nisu dostupne mogućnosti za socijalizaciju i integraciju. Također, zbog nedostatka stručnog kadra potrebno je poticati mlade u obrazovanju u deficitarnim zanimanjima koji su ključni za rehabilitaciju i socijalizaciju osoba s posebnim potrebama te i osiguranje radnih mjesta za takva zanimanja.
Nažalost, svjedoci smo da se broj osoba s posebnim potrebama povećava svake godine te je zbog toga potrebna sustavna podrška kao i osiguranje financijskih sredstava za organizacije koje rade sa osobama s posebnim potrebama“, smatra Petrić te ističe kako Udruga 'Zagrljaj' planira i dalje razvijati usluge za korisnike kako bi im se jačala kvaliteta života ali i pomoglo njihovim skrbnicima.
Na kraju ima poruku za sve one koji žele pomoći najranjivijoj skupini.
„Građani se mogu javiti ako žele volontirati u Udruzi „Zagrljaj“ preko naše Facebook stranice. Volonteri su nam uvijek potrebni u radu s našim korisnicima i organiziranju brojnih akcija koje su prepoznate u zajednici“, zaključuje na kraju Antonia Petrić.
Stoga, svima koji se žele priključiti ovoj misiji, vrata "Zagrljaja" su uvijek otvorena za nove volontere – jer svaki trenutak pažnje i podrške znači neprocjenjivu razliku u životu onih kojima je najpotrebnija.