Od petka je dopuštena uporaba jače pirotehnike. Policija poziva na suzdržavanje od korištenja kako bi se spriječile tragične posljedice. Osim visokih kazni tu su i stradanja, a često su žrtve djeca. Upravo zato, apel osim policije šalju i liječnici.
Novinar Dnevnika Nove TV Domagoj Mikić u Klinici za dječje bolesti u Klaićevoj o tome je razgovarao s dr. Rokom Kraljem s klinike za dječju kirurgiju. Dosad je u ovoj bolnici ambulantno liječeno osam pacijenata, a imali su i jednu jako tešku ozljedu.
"Znam i da je večer prije prijema kod nas jedno dijete s teškom eksplozivnom ozljedom zbrinuto i u KBC-u Zagreb", rekao je Rok Kralj.
"Riječ je o cijelom spektru ozljeda, a mogu biti izuzetno teške ozljede, najčešće u području šaka i očiju, ali i uha. Zato kasnije nastaju problemi s vidom i sluhom", dodao je.
Osim dugotrajnog liječenja, pacijente čeka i duga rehabilitacija, a nerijetko su ozljede takve da posljedice ostaju cijeli život.
"Prošle godine smo komentirali pad ozljeda od pirotehnike, ali ove godine ne bih rekao ništa u tom smislu. Mislim da je to jako bitna tema i da se uvijek treba upozoravati. To je jedna teška trauma za cijelu obitelj", objasnio je doktor Rok Kralj.
Upozorio je i da su najčešće ozljede od pirotehnike koja nije originalna.
"Često djeca kombiniraju različite vrste pirotehnike i priotehničkih sredstava, rade nekakve pripravke doma, tako da je važno da roditelji toga budu svjesni i da imaju kontrolu nad time", zaključio je Rok Kralj.