Četvrta točka dnevnog reda 20. sjednice Županijske skupštine SDŽ bilo je izvješće o tekućim fazama izgradnje Centra za gospodarenje otpadom u Splitsko-dalmatinskoj županiji za razdoblje siječanj-ožujak 2019. godine.
Izvješće je podnijela privremena upraviteljica Vlatka Lucijanić Lustić.
Natalija Rajčić iz stranke Pametno spomenula je upravne sporove udruga Keks i Sunce.
- Može se dogoditi da se krene u projekt, pa da stane u pola svoje izvedivosti. Studija izvodivosti je pisana na oko 3 tisuća stranica. Čuli smo da je velik izdatak da se prevede na hrvatski jezik. Skupština bi jedan takav dokument bar u kraćoj verziji imati na hrvatskom jeziku. Što se tiče imovinsko-pravnih odnosa, postoji problem izvlaštenja. Dobro je da smo krenuli s izvješćima u ovoj godini, a voljela bih da na sljedećem izvješću dobijemo više konkretnih podataka - kazala je Rajčić.
Danijel Kukoč (SDP) dao je primjedbu da se radi o izvješću do kraja ožujka, a ožujak još nije završio.
- Nikada nismo dobili izvješće do travnja do prosinca 2018. Iz materijala nije puno stvari vidljivo, je li dobiven Completion note Jaspersa. Želimo ga pročitati da ga prodiskutiramo na sljedećoj sjednici. Ukupni troškovi projekta su 611 milijun kuna, a neprihvatljivi 157 tisuća kuna. Za izvođenje radova imamo samo 1 ponudu za nadzor. Dožupan je na jednoj od prošlih sjednica rekao da 2019. počinje građenje. Čak i ako ne bude žalbe, ovim dinamikom Lećevica se neće početi graditi do 2023. Postavljam pitanje ima li RCČO osposobljen provesti ovakav projekt? Možda treba pojačati stručni kapacitet. Privremena upraviteljica je već godinu dana privremena. To ozbiljnost upravljanja dovodi u pitanje. Tko studiju izvodljivosti radi 10 godina? - upitao se Kukoč.
Miro Bulj (MOST) kazao da je su već trebale biti izgrađene pretovarne stanice sa sortirnicama.
- Zašto RCČO baš u Zagoru? U Radošiću je čovjek htio otvoriti siranu pa je dobio odbijenicu jer su mu rekli da će utjecati na izvor Jadra. Kako onda neće utjecati ovaj Centar u srcu Zagore na ekologiju. Moramo najprije čuvati okoliš od Ministarstva okoliša gdje okolišna mafija radi čuda. Brojni znanstvenici upozoravaju na zaštitu izvora naših rijeka. Vidimo kako je u Splitu kad se Jadro zamuti nekoliko dana. Što će biti kada se zamute Zrmanja, Krka, Cetina? Dalmatinska zagora je krški kraj i zna se da postoje povezane rijeke ponornice. Okoliš je pravo naše djece, a otpad je novac. Ne samo da do 2021. nećemo ništa ispuniti. Koliko je dosad novaca u RCČO potrošeno? Mislim da je ovo promašena politika. Do 2021. moramo imate pretovarne stanice. Nastat će kaos. Više smo imali studija nego Kina - zaključuje Bulj.
Ante Bačić (HDZ) kazao je da su se ovog projekta prihvatili dosadašnji župani, a jedan je od prioriteta sadašnjeg.
- Izvještaj se sastoji od par mjeseci rada Centra. Bitna je odluka o financiranju od strane nadležnog ministarstva. Pokazuje vidljivost projekta, nadzor gradnje, tehničku pomoć ali i imovinskopravno stanje parcela. Ta pitanja zahtijevaju odgovore, sve nas zanima kako će proći faze otkupa zemljišta. Što se tiče pretovarnih stanica, u izvješću se vidi u kojoj su fazi. RCČO trenutno nema nikakvog profita, zato se dogodilo povećanje temeljnog kapitala. Odobrenih 332 milijuna kuna dolazi iz EU pa neće opteretiti Županiju koja sudjeluje u financiranju 10 posto. Možemo da moramo pohvaliti župana da se ne bavi prošlošću i zašto se projekt ovoliko otegao. Jasna je politika Županije da je ovo prioritetan projekt i da je pitanje kako sve ubrzati i kako pomoći pročelnicima da se projekt što prije realizira. Možemo se složiti da rješenje nije privremena uprava nego se što prije moramo dogovoriti oko stalnog tima koji će raditi sve intenzivnije. Pred nama su veliki poslovi oko javne nabave, nadzora i sl. Što se tiče Skupštine željeli bi konsenzus. Ovo je način koji smo odabrali i iza kojeg moramo stati. Nadam se da će budući izvještaji prolaziti jednoglasno - kazao je Bačić.
Damir Krstinić (SDP) kazao je da izgradnje nema ni na vidiku.
- Ustanova je ustanovljena prije 14 godina. Ekološke i sve ostale norme su se toliko promijenile od toga vremena. Međutim, ono što je prije 14 godina bilo aktualno, više nije. Strah me da ćemo se vratiti na početak. Mislim da nisam jedini koji vidi da ovo ide u krivom smjeru. Kao da se radi o PR projektu, a ne nečem konkretnom. U 14 godina mogla se napraviti Keopsova piramida. Danas opet razgovaramo o papirima. Ako nakon 14 godina ne možemo dati okvirnu procjenu početka i kraja gradnje Centra, onda nešto debelo nije u redu.
Mate Martinić (SDP) zatražio je, s obzirom na važnost tematike, tematsku sjednicu o Regionalnom centru čistog okoliša u Lećevici. Tematsku sjednicu zatražilo je 19 vijećnika.
Ante Renić (Pametno) izrazio je zabrinutost da nam se ne dogodi situacija da Lećevica bude izgrađena, a da nemamo efikasan sustav razdvajanja otpada.
Prijedlog je izglasan s 25 glasova za, jednim suzdržanim i 13 glasova protiv.