I dalje raste broj oboljelih od respiratornih bolesti. Bolnice diljem Europe postavile su privremene jedinice kako bi smanjile pritisak na hitne odjele. U Rumunjskoj je preminulo nekoliko osoba, Mađarska uvodi strože mjere, broj oboljelih raste u Španjolskoj i Francuskoj. Provjerili smo kakvo je stanje u našoj zemlji.
Pojačan dolazak pacijenata u Splitu; cjepiva još ima
Iz Splita se u središnji Dnevnik HTV-a javila Ivana Šilović. Rekla je da je u Splitu pojačan dolazak pacijenata na gotovo sve bolničke prijeme - ima gripe, ali i drugih virusnih infekcija.
- S obzirom na prosinac 2024. godine kada je bilo 28 pregleda bolesnika s dijagnozom gripe, samo u ovih tjedan dana 2025. imamo isti broj, oko 28 bolesnika u našem prijemu. To bi se moglo reći da je početak epidemije koja za sada nije jakog intenziteta, kazao je prim. doc. dr. sc. Dragan Ledina, Klinika za infektologiju KBC-a Split.
- Uz gripu imamo ustaljen broj COVID infekcija, a zatim kod djece imamo respiratorni sincicijski virus, adenovirusa, ali ništa neuobičajeno da bi bilo više nego što je bilo u zadnje dvije, tri godine, kazao je.
Povratak skijaša, početak školske godine, očekuje se veći broj respiratornih infekcija, samim time i gripe. Najbolja prevencija - cijepljenje.
- Danas sam kontaktirao svoje kolege na Nastavnom zavodu za javno zdravstvo u Splitsko-dalmatinskoj županiji. Cjepiva još ima. Svi oni koji se nisu cijepili mogu doći cijepiti se, a oni koji su prije morali plaćati to cjepivo, sad je i za njih, besplatno, poručio je dr. Ledina.
Sezona gripe u Hrvatskoj
Blagdanska druženja i godišnji odmori osim lijepih uspomena nekima su donijela i viruse.
Gripa je stigla na velika vrata. U ordinacijama obiteljske medicine telefon ne prestaje zvoniti.
- Gužve su u ordinacijama obiteljske medicine uvijek prisutne. Danas smo počeli raditi u 7.30, sada je 14h, pregledali smo 40ak pacijenata. Također, e-mail 20 pacijenata, slanje lijekova, danas je više od pola pacijenata bilo pregledano zbog akutne respiratorne infekcije, znači grlobolja, kašalj, temperatura, rekla je dr. med. spec. obit. med. Dijana Dečman, liječnica obiteljske medicine DZ Krapinsko zagorske županije.
Liječnici apeliraju na cijepljenje
Gužva i na Klinici "Fran Mihaljević" gdje je hospitalizirano 36 bolesnika s upalom pluća - 11 pacijenata ima COVID, 4 gripu a jedan je na respiratoru. Ravnateljica zato poziva na cijepljenje i upozorava - broj oboljelih mogao bi rasti.
- Recimo tjedan, dva nakon druženja u školama i polaska u škole, očekujemo dodatno priljev većeg broja oboljelih. Oni redovito onda svojim starijima to prenose, djedovima i bakama. Ono što je bitno reći je da se ta starija populacija cijepi ako mlađi već to ne rade. Još uvijek nije kasno cijepiti se protiv gripe, poručila je Alemka Markotić, ravnateljica Klinike za infektivne bolesti „Dr. Fran Mihaljević.
U Europi porast oboljelih od respiratornih bolesti
Dok u Hrvatskoj zasad situacija nije alarmantna, prati se stanje u Europi. U Rumunjskoj su čak četiri smrtna slučaja povezana s komplikacijama gripe. Liječnici upozoravaju - najčešće loše prolaze oni koji nisu cijepljeni!
- Još nije kasno, cijepljenje može trajati do 15., 20. siječnja, jer će najviše oboljelih biti u drugoj polovini siječnja, kada se učenici i studenti vraćaju s praznika, kazao je Ioan Muresan, obiteljski liječnik.
U mađarskim bolnicama odlučili su se za strože mjere i zabranu posjeta. Pakete koje šalje obitelj može dostaviti isključivo osoblje.
- Postoje naravno i neke iznimke - rodilišta, gdje otac može biti prisutan tijekom porođaja. Ravnatelj klinike dopustit će rodbini i obitelji posjet kada je pacijent životno ugrožen, rekao je Attila Szabo, zamjenik kliničkog rektora, Sveučilišta Semmelweis, Budimpešta.
Ni francuski zdravstveni sustav nije pošteđen. Broj oboljelih od gripe raste. Najteže su pogođena djeca mlađa od 15 godina. Da bi se smanjio pritisak na hitne odjele, neke su bolnice proširile kapacitete.
- Na odjelu intenzivne njege na krevetima je trećina pacijenata s gripom. Pacijenti kod kojih se razvijaju teški oblici bolesti nažalost najčešće nisu cijepljeni, rekao je dr. Oliver Lucidarme, liječnik odjela intenzivne njege.
Situacija slična i u Španjolskoj. Iako za sada bolnice nisu pretrpane - zdravstveni sustav priprema se za završetak praznika, a time i mogući rast broja oboljelih.
- Dok god nema kreveta na podu, nema problema jer ih možemo primiti, pregledati i zbrinuti. Problem je kada kirurški program počne raditi sa 100% kapaciteta, kazao je Pascual Pinera, liječnik hitne medicine u bolnici General Universitario Reina Sofía.Kako se to ne bi dogodilo, liječnici diljem Europe ali i Hrvatske apeliraju na pacijente. Važno je na vrijeme cijepiti se, ojačati imunitet i tako zaštititi sebe i druge.
WHO: Virusna respiratorna infekcija koja se širi Kinom uobičajena i nije opasna
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) istaknula je da HMPV, virusna respiratorna infekcija koja se širi Kinom, nije niti nova niti osobito opasna. Glasnogovornica WHO-a rekla je da je organizacija u kontaktu s Kineskim centrom za kontrolu i prevenciju bolesti. Rekla je da je WHO-u prijavljeno da Kinom kruže razne respiratorne infekcije, uključujući gripu, RSV, COVID-19 i HMPV, što je tipično za zimu.