Kombinirani, ovi slojevi zaštite omogućuju imunološkom sustavu da prepozna i ponovno napadne koronavirus ukoliko on opet nastupi, čime sprečava drugu infekciju, prenosi Science alert.
Kako bi procijenili koliko imunitet na virus traje kroz različite slojeve imunološkog sustava, znanstvenici su mjerili koliko i koje vrste imunoloških stanica su oporavile koronavirusne pacijente mjesecima nakon što su se razboljeli. Njihovo istraživanje, iako još nije recenzirano, nudi nadu da oni koji su se već zarazili vjerojatno neće biti bolesni još neko vrijeme, prenosi Zimo.hr.
''Većina ljudi stvara odgovor na ovaj virus, a on traje od šest do osam mjeseci'', rekao je Shane Crotty, virolog Instituta La Jolla za imunologiju u Californiji i suautor studije.
''Ono što vidite u šest do osam mjeseci je ono što dobivate u smislu imunološkog odgovora'', rekao je Alessandro Sette, imunolog u La Jolli i Crottyjev koautor.
''B limfociti su izvor budućih antitijela. Jednom kada inicijalna virusna invazija nestane, B limfociti prestat će se boriti, neće praviti antitijela”, kazao je Sette. ''Međutim, oni su još uvijek tu ako se napad nastavi: ako imate rastuću vojsku B stanica koja cirkulira tijelom, to bi regeneriralo reakciju antitijela'', dodao je Sette.
''Zaista želite da se cijeli orkestar imunološkog sustava okupi kako bi porazio virus”, zaključio je Sette.