Planinarsko društvo Svilaja osnovano je 1922. godine od strane sinjskih entuzijasta koji su u sve većim brojevima istraživali prirodne ljepote Cetinske krajine.
Registrirano je 25. svibnja 1924. godine kao prva HPD-ova podružnica u Dalmaciji. U svojoj dugoj povijesti PD Svilaja gradilo je i gospodarilo nad nekoliko planinarskih objekata (dom na Svilaji, sklonište “Paunovac”, sklonište na prijevoju Vaganj na Kamešnici, dom na jezeru Peruča), a danas gospodari domom “Orlove stine” na padinama planine Svilaje. Sredinom ‘70-ih godina prošlog stoljeća društvo je započelo uređenje i markiranje planinarskih staza na području cijele Cetinske krajine, da bi ‘90-ih godina novoosnovana društva preuzela brigu o dijelu markiranih staza, tako da danas PD Svilaja brine o stazama na planinama Svilaji i Visokoj.
Od 1922. do danas organiziralo je brojne izlete, planinarske škole, pohode i skupove kao što su dani planinara Dalmacije, te općenito uvelo mnoge Cetinjane u svijet planinarenja. 2022. godine Društvo slavi 100 godina, te radi na izdavanju monografije, podizanju internetskih stranica, markiranju Cetinske transverzale i nizu drugih aktivnosti kojima će prigodno obilježiti jubilarnu obljetnicu.
"Prije Domovinskog rata smo bili jedino planinarsko društvo u Cetinskoj krajini i markirali smo preko 250 kilometara planinarskih staza"
Povodom stogodišnjice smo porazgovarali sa Zoranom Vejićem, predsjednikom PD Svilaja.
- Sve je počelo početkom dvadesetih godina prošlo stoljeća. Postoje fotografije izleta iz 1922. godine, a te godine je ekipa predvođena prvim predsjednikom Šimunom Bradićem, prvim tajnikom Danilom Miloševićem, Antom Majićem, Stjepanom Tripalom itd., održala 1922. godine sastanak, odnosno osnivačku skupštinu. Nakon toga su prema vlastima uputili papirologiju te je društvo bilo registrirano kao podružnica tadašnjeg državnog planinarskog saveza. Zbog sporosti je to bilo realizirano 1924. godine. Otad društvo djeluje, ali ne u kontinuitetu zbog ratova. No, što se tiče izleta, oni nisu prestajali - kazao nam je Vejić na početku ugodnog razgovora.
Imali su 50 članova kada su se registrirali.
- Od 1937. do 1938. godine su pokušali lugarnicu u Potravlju, u zaseoku Gornjiu Kunci prenamijeniti u planinarski dom, ali za vrijeme rata je srušen. Iza 2. svjetskog rata nije postojalo pod sadašnjim imenom jer su sva društva djelovala unutar Sportskog društva Junak, a unutar njega je bila naša sekcija. Pedesetih godina je na Vagnju iznajmljen dio jedne zgrade i tu smo uredili dom. Tada je ponovno osnovano društvo, tj. izdvojeno iz Sportskog društva Junak, koje djeluje do danas. Prije Domovinskog rata smo bili jedino planinarsko društvo u Cetinskoj krajini i markirali smo preko 250 kilometara planinarskih staza - priča nam.
Nema vrha u Hrvatskoj kojeg nisu osvojili, a bili su čak i na Olimpu
Program proslave stogodišnjice postojanja je iznimno sadržajan.
- Prvo smo imali prikazivanje jednog dokumentarnog planinarskog filma. Dan iza smo imali svečanog otvorenje proslave i otvorenje planinarskog doma "Orlove stine" na Svilaji. Izgradnja je trajala petnaestak godina. Do doma se može doći automobilom i autobusom te ima 50 kreveta. Tu je veliki dnevni boravak, kuhinja, sanitarni čvor, a uskoro se nadamo i kupatilu. Za dom smo dobili građevinsku dozvolu te smo ga izgradili uz pomoć grada Sinja, općine Hrvace i drugih donatora, kojima upućujemo zahvalu. Dom ima ukupno 300 kvadrata korisne površine. Što se tiče proslave, podijelili smo diplome 25 polaznika naše planinarske škole. Imali smo zabavni program, u kojem je nastupila klapa Sinj. Prije same proslave smo aktivirali planinarsku obilaznicu, tj. transverzalu, koja se počela graditi prije Domovinskog rata, a mi smo je sada ponovno aktivirali. Sadrži devet vrhova, a kontrola točka je planinarski dom "Orlove stine". Pripremamo monografiju društva, a nadamo se da ćemo je izdati do konca rujna. Uz to, planiramo do kraja godine napraviti izložbu planinarskih fotografija - nabrojio nam je ponosni predsjednik Društva.
Aktivni su kroz cijelu godinu.
- Prije 15-ak dana smo bili četiri dana u Sloveniji, krajem kolovoza planiramo na neku od planina u okolici Sarajeva. Svi imamo neku planinu koji bi htjeli osvojiti. Obišli smo skoro sve hrvatske planine, a nekoliko naših članova je dovršio Hrvatsku planinarsku obilaznicu za koju je potrebno obići više od 150 planinskih vrhova diljem cijele Hrvatske. Prije par godina smo bili na Olimpu u Grčkoj. Svake godine idemo u Crnu Goru, Makedoniju ili Sloveniju - govori nam.
PD Svilaja organizira i planinarsku školu.
- Radi se o općoj planinarskoj školi. Radimo po programu Hrvatskog planinarskog saveza. Traje oko dva mjeseca. Ona sadrže sve najosnovnije o planinarstvu, prvoj pomoći, HGSS-u i tako dalje. Sve što je potrebno planinaru, dobije na tim predavanjima. Vikendima se ide na izlete, nekada i višednevne. Na kraju polaznici polažu ispit ispred komisije te dobiju diplomu. Poslije imaju i specijalizirane škole, ali one su većinom u organizaciji Saveza - kazuje nam.
"Svaki novi član je dobrodošao. U prirodi ima mjesta za sve"
Vejić je zadovoljan radom svojih prethodnika.
- Mi imamo kontinuitet. Boris Buljan je dugo godina bio predsjednik, koji je sada počasni predsjednik. Gotovo svaki dan popijemo kavu. Izdvojio bih i Franu Dalbella, koji mi uz Borisa pruža maksimalnu podršku - zahvalan je.
Prije godinu i pol dana proglašen je Park prirode Dinara. Vejić to smatra iznimno pozitivnim iskorakom.
- Nakon Domovinskog rata se osnovalo više društava u Hrvacama, Vrlici, Otoku, Trilju i Sinju. Podijelili smo nekako zone održavanja planinarskih puteva, domova te smo orijentirani na Visoku i Svilaju tako da nemamo nekog velikog doticaja s Parkom prirode. No, on će sigurno uvesti više reda u planini. Sada se pojavio nakon korone velik broj ljudi koji ranije nisu izlazili u planine te imamo povećano odlaganje smeća, što nije dobro - kaže nam.
Upitali smo ga je li zadovoljan ulaganjem u planinarstvo.
- To je više individualni sport. Svi planinari praktički sami kupuju opremu, a svi naši izleti se praktički samofinanciraju. Možemo biti zadovoljni potporom grada Sinja, a svi naši članovi volonterski sudjeluju u radu društva - govori.
Na kraju je uputio poruku.
- Svaki novi član je dobrodošao. U prirodi ima mjesta za sve. Uključite se u planinarska društva, budite što više u prirodi i s prirodom - zaključio je Zoran Vejić.