Preminuo je prof. Bože Mimica - Điran preminuo je u Rijeci 18. srpnja 2024. godine.
Od njega su se oprostili i iz Festivala dalmatinskih klapa Omiš.
"Napustio nas je jednostavan, druželjubiv, širokogrudni čovjek širokog osmjeha i velikog srca, veliki zaljubljenik u rodni grad i Festival dalmatinskih klapa. Prof. Bože Mimica - Điran bio je naš, i omiški i riječki, naš hrvatski čovjek! I ostat će takav zauvijek.
Bože je preminuo baš u završnom tjednu 58. Festivala dalmatinskih klapa, festivala čiji je bio dugogodišnji suradnik i gdje je uvijek rado dolazio. Na kraju prvog reda sektora C ostala je prazna stolica.
“Omiš je temelj. Cijela ljubav prema mom gradu vezana je za kulturološka događanja, a to je prvenstveno Festival dalmatinskih klapa. Svake godine sam tu, nošen silnom željom da dođem u Omiš prije Festivala; nastojim da uvijek nešto doprinesem; pomažem godinama Festival na više načina” - izjavio je Bože prigodom jubilarnog pedesetog Festivala.
Njegova je istinska spona s rodnim gradom, ona nevidljiva, ali zvučno snažna i nostalgično čvrsta nit, a capella pjesma, Festival, kulturološka vrijednost koja je održala i preporodila ovo podneblje. Od 1999. godine do posljednjih dana života bio je član povjerenstva za ocjenjivanje stihova novih skladbi i dodjelu nagrade “Drago Ivanišević”, a od 2004. do 2018. godine bio je član Festivalskog vijeća.
Prof. Bože Mimica okušao se i kao tekstopisac, pa je na 38. Festivalu dalmatinskih klapa 2004. godine napisao stihove skladbe Anđelu, u spomen na prerano preminulog kolegu člana i dugogodišnjeg dopredsjednika Društva Hrvatskih književnika, te suradnika Festivala prof. Anđelka Novakovića. Stihove je uglazbio Smiljan Radić, a skladbu su izvele klapa „Smilje“ i klapa "Kamen".
Bože Mimica rodni je Omiš napustio nakon završene osnovne škole, ali se uvijek vraćao izvoru klapske pjesme i ušću Cetine. Srednju školu i studij vanjske trgovine završio je u Zagrebu, a potom diplomirao kulturologiju na Pedagoškom fakultetu u Rijeci, u kojoj od 1966. godine djeluje kao povjesničar, nakladnik, književnik i numizmatičar.
Prve godine njegovog rada obilježene su radom u vanjskoj trgovini, a nakon toga u kulturi i izdavaštvu. Obnašao je dužnosti: voditelj propagandnog odjela Narodnog kazališta Ivana pl. Zajca, zamjenik direktora izdavačke kuće Mladost, OOUR Rijeka, direktor izdavačke i tiskarske organizacije Liburnija Rijeka, direktor predstavništva izdavačke kuće Naprijed Zagreb u Rijeci, direktor izdavačke kuće Vitagraf Rijeka. Šire područje znanstvenog interesa bili su mu kultura i povijest, a uže numizmatika iz koje je objavio brojne studije, znanstvene i stručne članke u glasilima Hrvatskog numizmatičkog društva “Obol” i “Numizmatičke vijesti”, u “Vijestima” Hrvatskog arheološkog društva, “Zbornicima” Društva za povjesnicu Klana, “Zbornicima radova” Međunarodnih numizmatičkih kongresa, te u inozemnim časopisima, kao i kolumne u “Novom listu” i “Slobodnoj Dalmaciji”.
Tijekom četrdeset i više godina napisao je na desetine stručnih i znanstvenih radova. Sudjelovao je na mnogim znanstvenim skupovima i kongresima, održao niz stručnih predavanja iz područja opće kulture, arheologije i numizmatike te organizirao više numizmatičkih izložbi. Bio je izvanredni dugogodišnji viši predavač na odsjeku za povijest Filozofskog fakulteta u Rijeci. Napisao je više priloga i kritika za likovne izložbe hrvatskih umjetnika. Doprinosio je promidžbi hrvatske kulture, te nacionalne povijesti i numizmatike. Neke od brojnih knjiga koje je napisao postale su udžbenici na fakultetima u Zagrebu, Rijeci, Zadru, Mostaru i Sarajevu.
Prof. Mimica za svoja je postignuća primio niz nagrada, među kojima ističemo Nagradu za životno djelo Grada Omiša 2004., odlikovanje Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića za osobite zasluge u kulturi koje mu je predsjednik Republike Hrvatske dr. Ivo Josipović, dodijelio 2011. godine. Nagradu za životno djelo Grada Rijeke 2015. godine i Nagradu za životno djelo Primorsko-goranske županije za poseban doprinos hrvatskoj kulturi i povijesnoj znanosti te svjetskoj numizmatici, dodijeljenu 2017. godine. Dobitnik je Nagrade grada Rijeke 1997. godine za “veliki doprinos hrvatskoj i svjetskoj numizmatici”. Dobitnik je Županijske nagrade Splitsko-dalmatinske 2004., Nagrade Mile Gojsalić u Gatima 2004. godine. Dobitnik je Književne nagrade Josipa i Ivana Kozarca 2010. godine za znanstveni rad. Primorsko-goranska županija dodijelila mu je 2011. nagradu za unapređivanje kvalitete kulturnog stvaralaštva. Dragovoljac je Domovinskog rata i pričuvni časnik Hrvatske vojske, te nositelj Spomenice Domovinskog rata.
Posljednji ispraćaj prof. Bože Mimice bit će u petak, 26. srpnja 2024., u 9:00 sati na groblju Vrisovci u Omišu.
Osim sugrađana, prijatelja i znanaca od Bože će se oprostit njegov veliki prijatelj i kum, dugogodišnji umjetnički voditelj omiškog Festivala i Šibenske šansone mo. Dušan Šarac uz pjesmu trostrukog apsolutnog pobjednika Omiša klape Šufit.
Festivala dalmatinskih klapa Omiš upućuje obitelji pok. Bože, svojeg dugogodišnjeg suradnika, iskrenu sućut!", napisali su na svojim stranicama.