Koliko ste puta otišli doktoru i nakon dosta potrošenog vremena i odrađenih fizikalnih terapija vaše bolno stanje je iz bolnog prešlo u samo malo manje bolno? Koliko ste puta liječili samo simptome ,a ne i uzrok problema?
Fascija pripada vezivnom tkivo tijela. Izgleda kao prozirna mreža koja se proteže od glave do pete, iznutra prema van, sveobuhvatno i isprepleteno. Mreža je vezivnog tkiva formirana u zavojima koja omotava sve unutarnje dijelove tijela i spaja ih sve zajedno. Omogućuje mišićima da se slobodno kreću zajedno s drugim strukturama i smanjuje trenje. Fascija trodimenzionalna – ne samo da se kreće oko mišića, već i kroz njih.
Možda ste je imali priliku vidjeti na brojnim anatomskim prikazima ljudskog organizma ili možda izglednije da ste je vidjeli režući bijelo pileće meso. Ona prozirno bijela opna izvana i iznutra koja povezuje dijelove mesa. To je fascija, a riječ je o gusto isprepletenoj mreži elastičnih vlakana. Fascija pruža okvir koji pomaže i štiti pojedinačne skupine mišića, organe i cijelo tijelo kao jedinicu. Ona nije samo opna mišića, ona obavija i autonomni živčani sustav, krvne žile, živce…
Fascija - sinhronizator pokreta
Inače se fascija spominje u medicinskoj literaturi i uči se na fakultetu kao mišićna opna koja ima samo potpornu ulogu ,ali njena uloga je puno kompleksnija. Fascije su međusobno povezane kao i mišići i one sudjeluju u pokretu tako što ona sinhronizira i usklađuje pokrete mišića. Fascija odgovorna za određeni mišić je ujedno povezana u trodimenzionalnoj mreži tijela i djeluje kao nekakav „softver“ mišića ,a informaciju za pokret dobiva iz mozga kao „hardvera“.
Tek 2007.god.usmjerena je pozornost znanstvene zajednice na važnost fascijalnog sustava, njegovu širu ulogu, a istraživanja fascije i primjena terapije na fasciji pokazala su koliko je ljudsko tijelo povezano, u svakom smislu te riječi.
Fascija je prešla put od toga da je nitko ne poznaje do toga da je pravi super junak svakog organizma. Fascija je trenutni biološki fenomen koji dobiva pažnju doktora, medicinskih stručnjaka, sportaša, alternativnih liječnika i istraživača.
Tijelo kao cjelina
Luigi Stecco i Thomas Myers, kao istraživači fascije objašnjavaju da bi se razumjelo ljudsko tijelo, treba gledati na tijelo kao na sustav zatvoren u jednoj fascijalnoj mreži. Dakle, ako dođe do poremećaja na jednom dijelu fascijalne mreže; posljedice se mogu osjetiti na mjestu udaljenom od uzroka problema.
Zašto nas rame počinje boljeti nakon što nas muči bolan gležanj ili bilo koji od niza scenarija gdje stres s jednog područja izaziva napetost u drugom dijelu tijela. Tijelo se može sastojati od različitih dijelova, ali svi su povezani kroz taj tajanstveni organski splet fascije
Fascija pamti ozljedu
U normalnom zdravom stanju fascija je opuštena i valovita, njene elastične niti su paralelne, mogu se istezati i klizati bez ograničenja. Kada doživite fizičku traumu, emocionalnu traumu, ožiljke ili upalu, fascija gubi svoju fleksibilnost i elastičnost. Postaje „tijesna“, ograničena, ne klizi i izvor je napetosti za ostatak tijela.
Traume, kao što su pad, prometna nesreća, trzaj, operacija ili samo uobičajeno loše držanje potiču kompenzacijske mehanizme fascije da vrati tijelo u stanje prije traume. Fascija je ta koja „pamti“ ozljedu i takva ozljeda iz prošlosti može imati kumulativan učinak tijekom godina i u određenom periodu dođe do bolnog stanja na sasvim drugom dijelu tijela. To treba znati povezati kako bi terapija bila učinkovitija.
Učinkovita terapija - terapija na funkcionalnoj jedinici tijela
Fascijalna ograničenja mogu vršiti prekomjeran pritisak uzrokujući sve vrste bolnih sindroma, glavobolju ili smanjenje opsega pokreta. Fascijalna ograničenja utječu na našu fleksibilnost i stabilnost te su odlučujući faktor u našoj sposobnosti savladavanja stresa i svakodnevnih aktivnosti.
Svaki organ i sustav u tijelu ima zadaću koji samo on može obavljati; međutim, ništa od toga se ne događa bez rada tijela kao cjeline, funkcionalne jedinice. Ne možemo učinkovito liječiti poremećene organe, sustav ili čak mišiće bez utjecaja na cijelu jedinicu. Dakle, odgovor je tretiranje jedinice ljudskog tijela kao cjeline. Priroda fascije to potvrđuje.
„Meteoropati“ ne pate od ničega drugog nego od problema s fascijom. Kada tlak zraka padne, ljudsko tijelo ima tendenciju širenja, a ako fascija nije glatka i elastična ona se ne može širiti i dolazi do bolnih stanja. Ono što smo do sada opisivali kao meteoropatiju je naša nezdrava fascija.
Bolna leđa, ukočen vrat, vrtoglavice, trn u peti, teniski lakat, simptomi menopauze, stresa…kao i posljedice stresa, npr. tenzijska glavobolja sve su to problemi nezdrave fascije.
Fascija nije odgovor na sve, ali mijenja način na koji klinički, sportski, pojedinačno i holistički tretiramo tijelo.
Fascijalna manipulacija kao novija tehnika manualne terapije
Fascija povezuje. Manualnom terapijom fascije možemo prevenirati mnoga oboljenja i možemo liječiti mnoga bolna stanja.
Moderan način života ne vodi uvijek zdravom tijelu. Pretjerivanja u teretani, pretjerivanja u sportu kroz sindrome prenaprezanja prije dovedu do bolnih stanja i mnogih ograničenja. Sa druge strane moderan način života je i dugotrajno sjedenje, dugotrajno stajanje, malo kretanja, iskrivljena postura i opet prvo strada fascija, zalijepljena je ,ne kliže, neelastična je, zateže.
Fascijalna manipulacija kao najnovija tehnika fizikalne terapije ne smije se prepustiti nestručnosti, trebaju se znati anatomski putovi fascija, njena međusobna povezanost i mjesto denzifikacije ili progušćenja kako bi bili terapijski učinkoviti u što manje dolazaka.
Nove tehnike liječenja bolnih sindroma proizvod su dugogodišnje edukacije i usavršavanja iz tog područja manualne terapije.