Treći dan djelovanja sredozemne ciklone donio je najnestabilnije vremenske prilike upravo u Dalmaciji. Jučer, iza 15 sati, snažno nevrijeme pogodilo je područje južnije od Makarske, a najteže je stradala Podgora, gdje je, prema automatskoj meteorološkoj postaji Pljusak.com u nešto više od sat vremena palo čak 145 litara kiše po metru kvadratnom.
ZAPOVJEDNIK DVD-a TUČEPI ZA DD: "Situacija je katastrofalna. Kuće se ispumpavaju. Gadno je"
Vatrogasne službe odmah su izašle na teren kako bi se suočile s bujicama koje su preplavile ulice, dvorišta, podrume i šetnice. Zapovjednik DVD-a Tučepi, Goran Bušelić, opisao je situaciju kao "katastrofalnu" te potvrdio da su sve vatrogasne snage s područja Makarske rivijere u akciji spašavanja i sprječavanja daljnjih šteta. "Sve naše jedinice bore se s bujicom i pokušavaju sanirati štetu", izjavio je Bušelić.
Jedan od ključnih faktora koji je doprinio ovakvim posljedicama, uz ekstremne oborine, jest opožarena površina na Biokovu, koja nije mogla apsorbirati vodu, kao i neodgovarajuće planiranje infrastrukture.
Naime, prema starim kartama iz doba Austro-Ugarske, poplavljena ulica u Podgori nekoć je bila bujični potok, koji je služio za nesmetan protok oborinskih i bujičnih voda prema moru.
Kao što se vidi na karti, "torrente" - talijanska riječ koja se na hrvatskom prevodi kao "bujični potok." Bujični potoci su vodeni tokovi koji se stvaraju uslijed obilnih kiša ili topljenja snijega i obično teku samo privremeno, posebno u područjima sa strmim reljefom. U Hrvatskoj se taj pojam koristi za potoke koji imaju karakteristike naglog, povremenog vodnog toka koji se pojavljuje u vrijeme obilnih padalina.
Ovaj tok prvi put ucrtan je na kartu - 1835. godine!
Međutim, potok je s vremenom u potpunosti zabetoniran, čime je onemogućeno pravilno otjecanje vode, što je dodatno pogoršalo situaciju.
Ovaj spoj prirodnih nepogoda i loših infrastrukturnih rješenja doveo je do ozbiljnih posljedica za stanovnike Podgore.